ویپ

ویپ و سیگار الکترونیکی چیست؟

چرا دستگاه های ویپ یا همان سیگار الکترونیکی در ذهن مردم، مضر جا افتاده‌اند؟ واقعیت‌هایی که باید بدانید!

حدود ۱۰ درصد مردم دنیا باورهای غلطی درباره مضرات ویپ و سیگار الکترونیکی دارند ! باورهایی که متاسفانه به صورت جهت دار توسط رسانه‌ها در ذهن مردم ایجاد شده است. بذارید اول به شما بگیم استفاده از سیگارهای الکترونیک و دستگاه های ویپ، برای افرادی که هیچ گونه مصرف دخانیات (سیگار و قلیان) ندارند مضر است. ما، نکته‌ای که به آن توجه نمیشه، این هست که طبق تحقیقات پزشکان در سراسر دنیا، استفاده از سیگار الکترونیکی و دستگاه ویپ برای افراد سیگاری، تا ۹۵ درصد ضرر کمتری نسبت به سیگار کشیدن برای آنها دارد.

سیگار الکترونیکی و ویپ مضر است یا خیر؟

بر اساس یک مطالعه جدید، افراد سیگاری که قصد ترک سیگار را دارند زمانی که به طور همزمان از سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند و از مشاور هم مشاوره می‌گیرند، نسبت به افرادی که فقط مشاوره گرفتند، دو برابر شانس بیشتری برای موفقیت در ترک سیگار دارند.

به نقل از وزارت بهداشت بریتانیا، بهترین و موثرترین روش برای ترک و یا جایگزینی سیگار برای افراد سیگاری، استفاده از دستگاه های ویپ و سیگارهای الکترونیکی هستند. این مقاله در وب سایت این مرکز در سال ۲۰۲۰ منتشر شد که در آن صریح بیان می‌شود که “بهترین راه خروج مصرف دخانیات، جایگزینی و استفاده ویپ و سیگار الکترونیکی است. سیگارهای الکترونیکی بی ضرر نیستند، اما میزان ضرر آنها نسبت به مصرف سیگار و قلیان و … شدیدا کمتر است.

یک مطالعه جدید در مجله پزشکی انگلستان نشان می‌دهد که استفاده از ویپ راه بسیار خوبی برای جذب نشدن جوانان به استعمال دخانیات است. این تحقیق که بخش کنترل مصرف تنباکو در مجله پزشکی بریتانیا (British Medical Journal) منتشر شد، خبر می‌دهد که نوجوانی که از ویپ استفاده می‌کنند کمتر از هم سن و سال‌های خود که اولین بار محصولات حاوی تنباکو را امتحان کردند ، به سمت مصرف سیگار و قلیان کشیده می‌شوند.
محققان این مجله از داده‌های تحقیق ملی توتون و تنباکو ایالات متحده برای آزمایش و مقایسه و مصرف سیگار الکترونیکی با انواع مختلف محصولات حاوی تنباکو استفاده کردند. آنها دریافتند که سیگار رایج‌ترین محصول برای شروع مصرف دخانیات است و به دنبال آن سایر محصولات قابل احتراق ، غیر قابل احتراق و سیگارهای الکترونیکی قرار می گیرند. نتیجه جالب این تحقیقات این است که کمتر از ۱ درصد از نوجوانانی که با سیگار الکترونیکی شروع کرده‌اند ، به سمت مصرف سیگار رفتند.

“در کل تحقیقات این مجله پزشکی نشان می‌دهد که در دوره زمانی مد نظر ، مصرف سیگارهای الکترونیکی ؛ کاملا بعید است که به عنوان دروازه ورود به سمت مصرف سیگار عمل کند، و در واقع بیشتر احتمال دارد که به عنوان راهی برای خروج از دنیای سیگار برای نوجوانان آسیب پذیر عمل کرده باشد.”

بیایید برای یک بار هم که شده برای این سوال که “آیا استفاده از ویپ و سیگار الکتریکی خطرناک است؟” یک جواب کاملا مستند و قانع کننده پیدا کنیم!

اصلا چه کسی بار اول این آمار را اعلام کرده است؟

وزارت بهداشت عمومی انگلستان که متشکل از ۵۰۰۰ هزار دانشمند و محقق در حوزه بهداشت و سلامت است در سال ۲۰۱۴ با ارائه یک مطالعه تحقیقاتی دقیق این عدد را اعلام کرد. محققین از منابع بسیار گسترده‌ای برای این آزمایش استفاده کردند و مجموعا ۱۲ محصول را برای بررسی از جمله انواع سیگار, قلیان و سیگار الکتریکی انتخاب کردند و آنها را در برابر ۱۴ مورد “معیار آسیب” آزمایش کردند. هر یک از این ۱۲ محصول پس از بررسی بین ۰ تا ۱۰۰ (از کم ضررترین تا مضرترین) امتیاز دهی شدند و در کمال تعجب سیگار با امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰ مضرترین محصول از بین ۱۲ محصول مورد بررسی بود!

و اما قسمت دردناک و بحث برانگیزتر این تحقیقات این است که بزرگترین رسانه های سراسر جهان با علم به این که این امر یک واقعیت اثبات شده و غیرقابل انکار است, باز هم اصرار بر خطرناک بودن ویپ ها و سیگارهای الکترونیکی دارند. و این جایی است که مافیای تولید, واردات و صادرات سیگار با حمایت دولت‌ها و رسانه های مرجع نه تنها این حقیقت را معکوس جلوه می‌دهند بلکه با استفاده از قدرت و نفوذ خود از تبلیغ این محصولات توسط شرکت‌ها و رسانه‌ها هم جلوگیری می‌کنند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ،متاسفانه روند رو به کاهش در تعداد سیگاری‌ها در سطح جهان (که به بیش از یک میلیارد رسیده است) بسیار ناچیز است اما خوشبختانه این روند مداوم بوده و از این بابت می‌توان خوشحال بود.

طبق آمار شبکه خبری بی بی سی به نقل از Euromonitor International این روند درباره ویپینگ و استفاده از دستگاه های ویپ یا همان سیگارهای الکترونیکی متفاوت است. تعداد افرادی که از دستگاه ویپ و سیگار الکترونیکی استفاده می‌کنند به سرعت در حال افزایش است به طوری که از حدود هفت میلیون نفر در سال ۲۰۱۱ به ۴۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۸ افزایش پیدا کرده است.

ویپ

مطالعه رفرنس‌ها و مطالبی که به شما در تصمیم‌گیری و صحت این مطلب به شما کمک می‌کند:

مضرات و محاسن دستگاه های ویپ و سیگارالکترونیکی

مرجع مقالات تخصصی راجع به استفاده از ویپ و سیگارهای الکترونیکی

نتیجه گیری:

با رعایت یک سری شروط، استفاده از سیگارهای الکترونیکی و ویپ بد که نیست، خوب هم هست. اول این که آن فرد حتما سیگاری باشد. دوم این که سن قانونی داشته باشد. سوم این که از کالاها و مایع های اصلی با استانداردهای جهانی استفاده کنند و نه کالاهای تقلبی!

در صورتی که تمایل به اطلاعات بیشتر و خرید کالای اصلی را دارید، می‌توانید به وب سایت ویپ ایران، مرجع ویپرهای کشور که در طول چند سال فعالیت قانونی در کشور، همیشه کالاهای اصلی را ارائه می‌کند، سر بزنید و اطلاعات خودتان را کامل تر کنید و هر مدل ویپ و تجهیزاتی که خواستید نیز از ویپ ایران تهیه کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

  1. سیگار الکترونیکی خوب زیاد جالب نیست

  2. ویپ خیلی خوبه و باحاله