تم مخفی در ویندوز XP

یک تم مخفی در ویندوز XP آن را شبیه به مک می‌کند

قطعه کدهای نشت کرده از ویندوز ایکس پی٬ یک تم مخفی در ویندوز XP را نشان می‌دهند که شباهت زیادی با تم سیستم عامل مک اپل دارد.

ظاهراً مایکروسافت یک تم مخفی در ویندوز XP خود ایجاد کرده است که می‌تواند ظاهر این سیستم عامل را شبیه به مک کند. یک کد نشت کرده از سیستم عامل ویندوز ایکس پی نشان می‌دهد مایکروسافت در اولین مراحل توسعه این نسخه از ویندوز در سال ٬۲۰۰۰ چندین تم عرضه نشده را توسعه داده است.

یکی از این تم‌ها “Candy” نام دارد و طراحی بسیار شبیه به رابط کاربری Aqua اپل را شامل می‌شود که اپل در کنفرانس Macworld خود در سال ۲۰۰۰ از آن رونمایی کرده بود. گرچه این تم کامل نیست٬ اما منو استارت٬ دکمه‌های مختلف و المان‌های رابط کاربری آن به وضوح شبیه به آنچیزی هستند که در تم Aqua مک شاهد آن بودیم.

تم مخفی در ویندوز XP

ماجرای این تم مخفی در ویندوز XP چیست؟

مایکروسافت هیچگاه این تم را برای ویندوز ایکس پی خود عرضه نکرد٬ ولی ما مطمئنیم که از آن در مراحل اولیه‌ی توسعه XP استفاده کرده بود. به نظر می‌رسد توسعه دهندگان ویندوز از این تم به عنوان الگویی برای ساخت موتور تم‌سازی ویندوز ایکس پی استفاده کرده باشند. این تم با عنوان “Whistler skin with eye candy” و با علامت “for internal use only” به معنای «فقط برای استفاده داخلی» در قطعه کدهای درز کرده از ویندوز ایکس پی دیده شده است.

مایکروسافت به تغییر به تم آبی و سبز Luna برای نسخه نهایی ویندوز ایکس \ی مشهور است که بسیاری زمان عرضه‌اش در سال ۲۰۰۱ آن را شبیه به تم Fisher Price دانستند. این موتور تم در ویندوز ایکس پی به‌روزرسانی بزرگی را دریافت کرد و اجازه‌ی استفاده از تم‌های متفرقه با امکانات بی‌شمار سفارشی‌سازی را صادر کرد.

مایکروسافت ویندوز XP خود را در دوره‌ای توسعه داد که رقبایی همچون اپل در دنیای سیستم عامل‌های دسکتاپی سلطنت می‌کردند. بعدها اپل در بنرهای تبلیغاتی خود به تمسخر مایکروسافت پرداخت و آن را یک متقلب خواند. اپل همچنین یک کمپین تبلیغاتی به نام Get a Mac را با تمرکز بر ایرادهای ویندوز راه اندازی کرد. در دهه ۹۰ و ٬۲۰۰۰ ویندوز شدیداً تحت تأثیر مک او اس کلاسیک و بعدها مک او اس ایکس قرار داشت. البته اپل نیز برخی از ویژگی‌های ویندوز از جمله پنجره‌ها٬ ناوبری٬ کنترل پنل‌ها و مرور در فایل‌ها و پوشه‌ها را در سیستم عامل مک او اس استفاده کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*