چوب شفاف

نمایشگر گوشی‌ها در آینده ممکن است از جنس چوب شفاف باشند!

نوعی چوب شفاف به تازگی کشف شده که قابلیت‌های بیشتری را از جمله مقاومت بالاتر، نسبت به گلس گوشی‌های امروزی دارد و ممکن است جایگزین آن شود.

درحالی که دنیای تکنولوژی این روزها درگیر ساخت گوشی‌های تاشو و نمایشگرهایی با وضوخ بالاتر است، یکی از دانشمندان آزمایشگاه Forest Product به نام جون‌یانگ ژو (Junyong Zhu) اخیرا همراه با تیمی از دانشمندان دانشگاه‌های مری‌لند و کلُرادو، کشف تازه‌ای را انجام داده‌اند که ممکن است آینده ساخت گوشی‌ها و در کل گجت‌های هوشمند را به کلی تغییر دهد.

چوب شفاف

این تیم از چوب درخت بالسا، به عنوان مواد اصلی استفاده کرده و با قرار دادن آن در یک حمام اکسیدانه (با دمای اتاق)، این چوب را به حالت نیمه شفاف درآورده‌اند؛ سپس با اضافه کردن یک پلیمر به نام الکل پُلی‌وینیل، توانسته‌اند تا آن را همانند شیشه کاملا شفاف کنند.

در مقایسه با جنس شیشه و گلس گوشی‌های امروزی، این چوب ویژگی‌های بسیار مناسب‌تری را برای ساخت و طراحی گجت‌ها در آینده دارد. چوب شفاف سبک‌تر، و بسیار مقاوم‌تر از گلس خواهد بود؛ چراکه خم می‌شود و تحمل دریافت ضربات سنگین‌تری را به همین دلیل خواهد داشت. به علاوه، ساخت و انبوه‌سازی چنین موادی بسیار راحت‌تر و ارزان‌تر از گلس است.

در حال حاضر، این پروژه همچنان در دست آزمایش‌های بیشتر قرار دارد، و ممکن است ابتدا به عنوان پنجره خانه، و یا در ساخت ماشین‌ها استفاده شود. با این وجود، طولی نخواهد کشید که گوشی‌هایی که روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، همگی صفحه‌ای شفاف داشته باشند.

البته ساخت گوشی‌های هوشمند با استفاده از این چوب، ممکن است کمی برای شرکت‌های سازنده مشکل‌ساز باشد؛ برای مثال، قرار دادن دوربین، و یا حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر در یک گوشی که از جنس چوب ساخته شده، قطعا چالش بزرگی خواهد بود. اما کسی چه می‌داند، این روزها اتفاق‌های عجیبی در دنیای علم و تکنولوژی می‌افتد که اگر به ۱۰ سال پیش برگردیم، آن‌ها را در حد یک معجزه می‌دانستیم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه