اکتشافات فضایی سال 2020

مهم‌ترین تحولات در اکتشافات فضایی سال ۲۰۲۰

سازمان‌های فضایی با وجود کرونا توانستند تحولات مهمی را در ماجراجویی فضایی بشر رقم بزنند. در ادامه شما را با مهم‌ترین تحولات در اکتشافات فضایی سال ۲۰۲۰ آشنا می‌کنیم.

سال ۲۰۲۰ و بحران کرونا برای ساکنان این سیاره شرایط سختی را به وجود آورد، اما سازمان‌های فضایی با وجود تمام مشکلاتی که پیش روی آنها بود توانستند تحولات مهمی را در ماجراجویی فضایی بشر رقم بزنند. از این رو قصد داریم شما را با مهم‌ترین اکتشافات فضایی سال ۲۰۲۰ آشنا کنیم.

مهم‌ترین اکتشافات فضایی سال ۲۰۲۰

پرتاب اولین فضاپیمای خصوصی

اکتشافات فضایی سال 2020

در سال ۲۰۲۰ برای اولین بار شرکت‌های خصوصی به عرصه پروژه‌های مهم فضایی از جمله اعزام انسان به فضا وارد شدند. طی چندین سال گذشته فقط دولت‌های آمریکا و روسیه در این حوزه فعالیت داشتند، اما شرکت آمریکایی اسپیس ایکس برای اولین بار فضانوردان را با کپسول کرو دراگون به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاد. در این ماموریت دو فضانورد ناسا به نام‌های داگلاس هرلی و رابرت بهنکن به فضا پرتاب شدند. گفتنی است ناسا پس از پایان دادن به فعالیت شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱ تا به امروز برای اعزام فضانوردان به ایستگاه فضایی از کپسول فضایی سایوز روسیه استفاده می‌کرد، اما با ورود شرکت آمریکایی اسپیس ایکس به این عرصه از این پس ناسا از کپسول‌های فضایی آمریکایی استفاده خواهد کرد.

آوردن نمونه ماه به زمین توسط چینی‌ها

اکتشافات فضایی سال 2020

سازمان فضایی چین به دنبال کسب اطلاعات بیشتری از کره ماه است و در همین راستا طی ماموریتی به نام Chang’e5 توانست یک فضاپیمای روباتیک را به سطح ماه بفرستد. این فضاپیما پس از جمع‌آوری نمونه از سطح تنها قمر زمین در دسامبر ۲۰۲۰ به سیاره زمین برگشت. گفتنی است پس از این که اتحاد جماهیر شوروی برای آخرین بار طی ماموریتی به نام Luna24 در سال ۱۹۷۴ از ماه نمونه برداری کرد، این برای اولین بار از آن تاریخ است که نمونه‌ای دیگر از ماه به سیاره زمین آورده می‌شود.

جمع‌‌آوری نمونه‌های سیارک بونو

اکتشافات فضایی سال 2020

سازمان فضایی ناسا توانست در ماه اکتبر طی ماموریت OSIRISREx با فرود کوتاهی روی سیارک بونو از سطح آن نمونه‌برداری کند که این نمونه‌ها در سال ۲۰۲۳ به زمین منتقل خواهد شد. این اولین ماموریت آژانس فضایی ناسا بود که توانست روی یک سیارک فرود آید و از آن نمونه‌هایی را جمع‌آوری کند. دانشمندان به کمک این نمونه‌ها می‌توانند در خصوص نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی و نحوه انتقال عناصری چون آب به زمین اطلاعات بیشتری کسب کنند.

نگاهی جدید به خورشید

اکتشافات فضایی سال 2020

دانشمندان توانستند طی ماموریت Solar Orbiter نزدیک‌ترین تصاویر از خورشید را به ثبت برسانند. در تصاویر منتشر شده شاهد شراره‌های خورشیدی در نزدیکی سطح خورشید هستیم که دانشمندان در خصوص ماهیت این شراره‌ها اطلاع دقیقی ندارند، اما احتمال می‌دهند این شراره‌ها نوعی از نانو شعله یا جرقه‌های ریزی هستند که باعث گرم شدن جو خارجی خورشید می‌شوند.

پایان فعالیت رادیو تلسکوپ آرسیبو

اکتشافات فضایی سال 2020

فعالیت تلسکوپ معروف آرسیبو در سال ۲۰۲۰ به پایان رسید. این تلسکوپ رادیویی مستقر در پورتوریکو به عنوان دومین تلسکوپ بزرگ جهان محسوب می‌شود و طی چندین سال گذشته برای محققان یک ابزار اصلی در تحقیقات نجومی بود. همچنین ناسا در سال‌های اخیر از این تلسکوپ برای شناسایی اشیای نزدیک به زمین نظیر سیارک بنو استفاده کرده بود. این تلکسوپ در سال جاری به دلیل خرابی کابل‌ها با آسیب جدی مواجه شد و بنیاد ملی علوم نیز اعلام کرد این تلسکوپ به آسانی تعمیر نخواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*