تقویم نجومی سال 2021

تقویم نجومی سال ۲۰۲۱ ؛ رصد خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی و چند بارش شهابی

تقویم نجومی سال ۲۰۲۱ میلادی رویدادهای مهمی مثل ماه گرفتگی، خورشید گرفتگی، بارش شهابی جوزایی و برساوشی را برای علاقه‌مندان به همراه دارد.

تقویم نجومی سال ۲۰۲۱ میلادی برای علاقه‌مندان به حوزه نجوم سالی پر از رویدادهای مهم است. در سال جدید میلادی علاقه‌مندان این فرصت را دارند تا چند رویداد نجومی مهم از جمله ماه گرفتگی، خورشید گرفتگی و چند بارش شهابی نظیر بارش شهابی جوزایی را مشاهده کنند. در ادامه تقویم نجومی سال ۲۰۲۱ را بررسی می‌کنیم.

تقویم نجومی سال ۲۰۲۱ میلادی

۳ ژانویه: بارش شهابی ربعی

تقویم نجومی سال 2021

در تاریخ سه ژانویه علاقه‌مندان می‌تواند بارش شهابی ربعی به عنوان یکی از زیباترین نمایش شهاب باران سالانه را مشاهده کنند. شهاب‌های آبی در این رویداد ۶ ساعته فقط در یک چهارم بالاترین میزان درخشندگی خود قابل مشاهده خواهند بود. همچنین در وضعیت مساعد در هر سرعت ده‌ها شهاب سنگ قابل رصد است.

۵ مارس: دیدار مشتری و عطارد

تقویم نجومی سال 2021

مشاهده دو سیاره مشتری و عطارد در زمان طلوع آفتاب از افق شرقی-جنوبی شرقی بسیار مشکل خواهد بود، اما علاقه‌مندان در بامداد روز پنجم مارس می‌توانند آنها را در فاصله بسیار نزدیک از یکدیگر مشاهده کنند. در این تاریخ این سیاره‌ها فقط ۰.۳۵ درجه از هم دور خواهند بود. همچنین عطارد در سمت چپ بالای سیاره مشتری بسیار درخشان‌تر قابل رصد خواهد بود. علاقه‌مندان می‌توانند با دوربین شکاری این دو سیاره را در برابر پس زمینه روش گرگ و میش حدود ۳۰ دقیقه پیش از طلوع آفتاب مشاهده کنند.

۲۵ مه: ابرماه

تقویم نجومی سال 2021

در تاریخ ۲۵ مه سال ۲۰۲۱ و در ساعت ۱۰ شب به وقت گرینویچ کره ماه به نزدیک‌ترین فاصله به زمین خواهد رسید که جزر و مدهای زیادی را به همراه خواهد داشت.

۱۰ ژوئیه: خورشید گرفتگی حلقه‌ای

تقویم نجومی سال 2021

با توجه به اینکه در این خورشید گرفتگی فاصله ماه تا زمین به ۴۰۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر خواهد رسید، قرص ماه کمی کوچکتر (۵.۷ درصد) از خورشید به نظر خواهد رسید. از این رو وقتی ماه به شکل مستقیم از مقابل خورشید عبور کند، کاملا روی خورشید را نخواهد پوشاند و به همین دلیل شاهد یک حلقه از نور خورشید خواهیم بود. به همین دلیل از واژه گرفتگی حلقوی برای این خورشید گرفتگی استفاده می‌شود.

۱۱-۱۲ آگوست: بارش شهابی برساوشی

تقویم نجومی سال 2021

علاقه‌مندان پس از غروب ماه و در ساعت ۱۰ شب بهترین فرصت برای رصد بارش شهابی برساوشی را خواهند داشت. این رویداد به شکل رگه‌های سریع نور تاریک رخ می‌دهد و در هر دقیقه در آسمان‌های تاریک یک شهاب قابل رویت است که بعضا برخی از آنها بسیار درخشان هستند.

اواسط سپتامبر تا پایان سال ۲۰۲۱: نمایش زهره

تقویم نجومی سال 2021

سیاره زهره در اواسط سپتامبر پس از پایان گرگ و میش قابل مشاهده خواهد بود و سپس در اوایل ماه نوامبر مجددا درخشان می‌شود. در اوایل دسامبر نیز شاهد اوج درخشش این سیاره خواهیم بود و علاقه‌مندان به پدیده‌های نجومی می‌توانند از نمایش زهره در آسمان شب لذت ببرند.

۱۹ نوامبر: خسوف تقریبا کامل

تقویم نجومی سال 2021

علاقه‌مندان در آمریکای شمالی می‌توانند این خسوف تقریبا کامل را به خوبی مشاهده کنند. در این پدیده نور به اندازه کافی به ماه می‌رسد و درخشش مسی ضعیفی را ایجاد می‌کند که اصطلاحا به آن ایجاد اثر فانوسی ژاپنی می‌گویند. این منظره بسیار زیبا با چشم غیر مسلح، دوربین شکاری یا یک تلسکوپ کوچک نیز قابل مشاهده است.

۴ دسامبر: گرفتگی کامل خورشید

تقویم نجومی سال 2021

آخرین کسوف ۲۰۲۱ فقط از جنوبگان، قاره‌ای در قطب جنوب قابل رصد است. از این رو مشاهده این رصد برای پرشورترین دنبال‌کنندگان خورشید گرفتگی نیز یک کار بسیار سخت خواهد بود.

۱۳-۱۴ دسامبر: بارش شهابی جوزایی

تقویم نجومی سال 2021

در ساعات پایانی ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ شاهد به اوج رسیدن بارش شهابی جوزایی خواهیم بود که در زمان اوج در هر ساعت ۶۰ تا ۱۲۰ شهاب قابل رصد خواهد بود. این بارش شهابی حتی پیش از نیمه شب نیز در آسمان قابل رصد خواهند بود، اما در سال ۲۰۲۱ به دلیل نور ماه گیبوس مشاهده این پدیده کمی دشوار خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*