ترکیب سیگار و ویپ به هیچ وجه برای سلامتی خوب نیست

ترکیب سیگار و ویپ به هیچ وجه برای سلامتی خوب نیست

ترکیب سیگار و ویپ یا همان سیگارهای الکترونیکی روشی بوده که افراد سیگاری برای ترک وابستگی خود به دخانیات پیش می‌گیرند؛ اما به نظر می‌رسد که این روش کمکی به آن‌ها نمی‌کند.

بسیاری از افراد که برای مدت طولانی دخانیات مصرف می‌کنند، تصمیم می‌گیرند که با ترکیب سیگار و ویپ این وابستگی خود را ترک کنند. با این وجود تازه‌ترین تحقیقات نشان می‌دهند که چنین کاری درست نبوده و تصور افراد مورد نظر در مورد تاثیرات جایگزین کردن سیگارهای الکترونیکی با سیگارهای قدیمی درست نیست.

در تحقیقی جدید گفته شده که با وجود اینکه سیگارهای الکترونیکی ضررهای کمتری برای سلامت افراد دارند، باید برخی نکات به هنگام کنار گذاشتن دخانیات و شروع مصرف این نوع سیگارها رعایت شود. دستگاه‌های ویپ گجت‌های کوچکی هستند که با استفاده از یک باتری، قسمت مخصوصی درون خود را داغ کرده و از این طریق، ترکیبی از نیکوتین، گلیسیرین گیاهی، پروپیلن گلیکول و طعم دهنده‌هایی مانند جوهر نعنا را تبخیر کرده و همانند دود سیگارهای معمولی به ریه مصرف کننده وارد می‌کنند.

ترکیب سیگار و ویپ

با این وجود در روش سنتی‌تر مصرف دخانیات، برگ‌های خشک شده تنباکو درون بسته‌بندی‌های کاغذی قرار داده شده و فرد با سوزاندن این برگ‌ها دود حاصل شده و نیکوتین موجود را وارد بدن خود می‌کند. وقتی صحبت از سلامت به میان می‌آید، هیچ کدام از این دو روش مصرف نیکوتین برای ما مفید نبوده، اما ویپ کردن از مدت‌ها پیش به عنوان روشی جایگزین و تکنیکی با مضرات کمتر مورد توجه قرار گرفته و بسیاری ادعا می‌کنند که سیگارهای الکترونیکی راه مناسبی برای از بین بردن وابستگی افراد به دخانیات هستند.

در واقع می‌توان از این طریق وابستگی فرد به نیکوتین را کاهش داد، اما به نظر می‌رسد که ترکیب سیگار و ویپ که توسط بسیاری روشی برای جابه‌جایی از سیگارهای سنتی به الکترونیکی بوده، چندان هم کار درستی نیست. در واقع مشکل از جایی شروع می‌شود که افراد به صورت کامل از یک سیگار به دیگری جا‌به‌جا نمی‌شوند.

ترکیب سیگار و ویپ به هیچ وجه برای سلامتی خوب نیست

به بیان دیگر بسیاری از اوقات دیده می‌شود که فرد نه تنها مصرف دخانیات خود را کنار نمی‌گذارد، بلکه سیگارهای الکترونیکی را هم به عنوان یک روش دیگر استفاده از نیکوتین، وارد برنامه‌اش می‌کند. از طرف دیگر کسانی هم هستند که هر دو روش مصرف را پیش می‌گیرند و به عنوان مثال، تنها در زمانی که داخل منزل و فضای بسته هستند، از دستگاه‌های ویپ استفاده می‌کنند تا نیاز روزانه خود را تامین کنند.

نتایج تحقیقات

همین مسئله و بحث ترکیب سیگار و ویپ مورد توجه دانشمندان قرار گرفته و این محققان می‌گویند که چنین کاری می‌تواند به اندازه مصرف دخانیات به صورت تنها، مضر باشد. مقاله این تحقیق در ژورنال “Circulation” انجمن قلب آمریکا منتشر شده و نتیجه‌گیری‌های آن بر اساس وضعیت ۷۱۰۰ بزرگ‌سال آمریکایی بوده است. بررسی وضعیت این افراد نشان داد که بیش از ۱۰ درصد از آن‌ها هم سیگار معمولی مصرف کرده و هم از دستگاه‌های ویپ استفاده می‌کنند.

نتیجه نهایی تحقیق این بوده که افراد وابسته به سیگارهای الکترونیکی استرس اکسیداتیو و نشانه‌های زیستی مشابهی مثل افراد غیر سیگاری دارند و وضعیت آن‌ها تفاوت چندانی با هم ندارد؛ اما کسانی که با ترکیب سیگار و ویپ از دو روش جداگانه به بدن خود نیکوتین وارد می‌کنند، از لحاظ مشکلات سلامتی فرقی با کسانی که به تنهایی دخانیات می‌کشند، ندارند. به بیان دیگر استفاده از هر دو نوع روش مصرف و حتی تامین نیمی از نیکوتین مورد نیاز از طریق سیگارهای معمولی و نیم دیگر از طریق ویپ، کمک چندانی به سلامت افراد نخواهد کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*