ردیابی حرکات ورزشی

ردیابی حرکات ورزشی؛ قابلیت جدید تلویزیون‌های سامسونگ

سامسونگ به خط تولید تلویزیون‌های QLED سال ۲۰۲۱ اش قابلیت ردیابی حرکات ورزشی را افزوده که حین ورزش می‌تواند روی فرد نظارت کند.

آیا تا به حال نگرانی‌هایی درباره اینکه حرکت پلانک را به خوبی انجام می‌ دهید یا اسکات‌هایتان به اندازه کافی عمیق باشند داشته‌اید؟ آیا می‌خواهید کسی باشد که بر حرکات ورزشی‌تان نظارت داشته باشد و صحیح بودن نحوه انجام و تعداد آن‌ها را تایید کند؟ خب تلویزیون جدید سامسونگ اینجاست تا بتواند حریف تمرینی شما باشد. قابلیت جدیدی که در تلویزیون‌های جدید سری Q7 به نام Smart Trainer گنجانده شده با استفاده از یک دوربین می‌تواند به شما برای شمارش تعداد دراز و نشست‌ها و حالت بدنی صحیح‌تان کمک کند.

این ویژگی تنها قسمتی از برنامه Samsung Health بوده که روی تلویزیون‌های سال گذشته این شرکت نصب شد و امسال تلویزیون‌هایی با مدل Q70A و بالاتر (همچنین در مدل‌های ۸K) به قابلیت Smart Trainer مجهز خواهند شد. باید بدانید در ساختار این تلویزیون‌ها دوربین کارگذاری نشده و اگر می‌خواهید دستگاه بتواند به ردیابی حرکات ورزشی شما بپردازد بایستی یک دوربین اکسترنال را به آن متصل کنید تا تلویزیون بتواند بدن شما را ببیند.

ردیابی حرکات ورزشی

گجت‌های ورزشی که بتوانند حالت بدنی شما یا تعداد حرکات ورزشی را بشمارند نه محدودند و نه جدید. از دمبل‌های هوشمند گرفته تا هدفون‌های ورزشی و برنامه‌های ورزشی مختلف سال‌هاست که کمک حال ورزشکاران بوده‌اند و توسط کمپانی‌های مختلفی عرضه می‌شوند. اما وجود چنین قابلیتی در تلویزیون‌های سامسونگ و اپلیکیشن Samsung Health بدون نیاز به وسیله جانبی خاصی (به جز دوربین) بوده که استفاده از آن را راحت می‌کند. به علاوه سامسونگ کاربران بسیار بیشتری نسبت به سایر شرکت‌های فعال در زمینه ورزش در اختیار دارد که می‌تواند میزان استفاده از این برنامه را تا حدود زیادی افزایش دهد.

ما ویژگی ردیابی حرکات ورزشی تلویزیون‌های جدید سامسونگ را در نیویورک تست کردیم و از نتایج به دست آمده شگفت‌زده شدیم. در ویدیوی دمو Jillian Michaels حضور داشته که حرکات نرمشی انجام می‌دهد و تنها محدود به دو حرکت پروانه و اسکات شده است. پیش از شروع ویدیو و ورزش، ما به سراغ دوربین Logitech متصل به تلویزیون رفتیم تا متوجه شویم این دوربین تا چه حد از بدن ما را می‌تواند ببیند و در باکس بالا سمت راست نمایش دهد. پس از یک شمارش معکوس شروع به تمرین کردیم و باید ۲۰ حرکت پروانه می‌زدیم. با انجام هر حرکت، سیستم یک عدد به مجموع حرکات انجام شده اضافه می‌کند. هنگامی که یک حرکت را به درستی انجام می‌دادم انیمیشن سبز رنگی به نمایش در می‌آمد تا متوجه شوم مسیر درستی را در پیش گرفته‌ام.

بر اساس تحلیل‌های ردیاب حرکات ورزشی Smart Trainer برخی از حرکات پروانه من کاملا درست نبودند که البته چندان در عدم درست بودن آن‌ها توجیه نشدم. انجام دادن چندین حرکت پروانه پشت سر هم و به صورت کاملا درست تقریبا غیرممکن است و اکثر اوقات حرکات من تشخیص داده نمی‌شدند، چرا که از کادر دوربین خارج می‌شدم. با این وجود سیستم در تشخیص حرکات اسکات بهتر عمل کرد ولی در تشخیص حرکت اسکات فیلم‌بردارمان که لباس سراسر مشکی به تن داشت با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کرد. این اتفاق غیرمنتظره بود چرا که فضای پشت سر فیلم‌بردار کاملا سفید بود و بدن او در حالت درستی قرار می‌گرفت.

ردیابی حرکات ورزشی

ردیاب حرکات ورزشی اعلام کرد من ۲۳ حرکت پروانه را به درستی انجام دادم و ۲۰ حرکت اسکات را طی دو دقیقه به اتمام رساندم. هر دوی این حرکات بایستی به تعداد ۲۰ عدد انجام می‌شدند و دقت آن بالا به نظر می‌رسد. متاسفانه تعداد حرکات انجام شده را به دلیل تمرکز بیش از حد روی حضور در محدوده دوربین یا حالت درست بدنی‌ام فراموش کردم اما سیستم با انجام هر حرکت آن را ثبت می‌کرد که اگر خوشبینانه به قضیه نگاه کنیم، احتمالا تشخیص آن دقیق بوده است.

در پایان تمرین کوتاه ما با تلویزیون جدید سامسونگ دو دایره نمایش داده شد که تعداد حرکات انجام شده و کیفیت انجام حرکات در آن‌ها به درصد نوشته شده بود. برای من تعداد حرکات ۱۰۰ درصد درست و کیفیت آن‌ها به ترتیب ۹۶ و ۹۸ درصد بود. فارغ از آنکه هنوز نقاط مبهمی درباره میزان دقت نرم افزار در تشخیص حالت بدنی وجود دارد اما مشاهده این دایره‌ها و روند پیشرفت، هر کسی را برای ادامه ورزش و به حداکثر رساندن کیفیت حرکات تشویق می‌کند.

از آن‌جایی که ردیابی حرکات ورزشی وابسته به دوربین شخص ثالثی بوده که به تلویزیون متصل می‌شود، بنابراین ممکن است بر اساس کیفیت دوربین‌تان، دقت نرم افزار نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. سامسونگ می‌گوید Smart Trainer در ابتدا با ۲۴ ویدیوی ورزشی و مربی‌هایی نظیر Jillian Michaels، Obe Fitness و barre3 عرضه خواهد شد. ایده ورزش در خانه به خصوص در شرایط کرونایی می‌تواند بسیار کارآمد باشد اما این ساز و کار هنوز به اندازه کافی پخته نشده و جای پیشرفت زیادی دارد. با این وجود به وسیله همین امکانات نیز می‌توانیم در خانه به ورزش بپردازیم و از ویزگی جدید تلویزیون‌های سامسونگ بهره ببریم.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*