سریع ترین سیارک

بزرگترین و سریع ترین سیارک در اولین روز سال ۱۴۰۰ از نزدیکی زمین عبور می‌کند

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اعلام کرد سیارک FO32 2001 به عنوان بزرگترین و سریع ترین سیارک در اولین روز سال ۱۴۰۰ شمسی از نزدیکی زمین عبور می‌کند.

مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران عنوان کرد در ابتدای سال ۱۴۰۰ شاهد عبور بی‌خطر بزرگترین و سریع ترین سیارک از کنار زمین خواهیم بود. وی افزود در ساعت ۱۹ و ۳۳ دقیقه شامگاه یکشنبه ۱ فروردین سال ۱۴۰۰ سیارک ۲۳۱۹۳۷ و یا FO32 2001 از کنار زمین عبور خواهد کرد. فاصله این سیارک با زمین حدود پنج برابر فاصله ماه تا زمین بوده و در کمترین حالت با سیاره ما حدود ۲ میلیون کیلومتر فاصله خواهد داشت.

پیش‌بینی عبور سیارک FO32 2001 از کنار زمین در دهه‌های آینده

تاریخفاصله از زمین (کیلومتر)سرعت (کیلومتر برثانیه)
جمعه ۳ فروردین ۱۴۳۱ ۲,۸۳۱,۶۵۸۳۳.۵
جمعه ۳ فروردین ۱۴۸۲۳,۱۴۲,۰۰۲۳۴.۴
پنجشنبه ۵ فروردین ۱۵۱۳۷,۱۲۳,۷۲۶۳۲.۸
یکشنبه اول نوروز ۱۵۶۴ ۱۱,۴۷۶,۶۷۸۳۵.۸

جزئیات عبور بزرگترین و سریع ترین سیارک در اولین روز سال ۱۴۰۰

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در ادامه بیان کرد این سیارک تا ۳۱ سال پس از سال ۱۴۰۰ از نزدیکی سیاره زمین عبور نمی‌کند. وی افزود این سیارک در سال ۱۴۰۰ حدود ۸۰۰ هزار کیلومتر نسبت به سال ۱۴۳۱ به زمین نزدیکتر خواهد بود. عتیقی تاکید کرد سرعت این سیارک حدود ۳۵ کیلومتر بر ثانیه است که حتی از سرعت مداری زمین به دور خورشید نیز سریع‌تر خواهد بود و به دلیل سرعت زیاد این جرم آسمانی، رصدگران فقط با تلسکوپ می‌توانند جابه‌جایی آن را تشخیص دهند.

عتیقی در ادامه افزود قطر این سیارک حدود ۱ کیلومتر پیش‌بینی می‌شود؛ از این رو این سیارک با چنین ابعادی از ۹۷ درصد سیارک‌ها بزرگ‌تر است. وی افزود این جرم آسمانی در حال حاضر در جنوب صفحه منظومه خورشیدی به سمت خورشید در حال حرکت است و در اولین روز سال ۱۴۰۰ از نزدیکی زمین عبور می‌کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*