چاقی و سلامت قلب

چاقی و سلامت قلب به صورت همزمان امکان‌پذیر نیست

مطالعات جدید دانشمندان انجمن قلب و عروق اروپا نشان می‌دهد چاق و سلامت بودن به صورت همزمان هرگز ممکن نیست؛ چاقی و اضافه وزن حتی در افراد فعال هم خطرناک است.

یک مطالعه جدید با رد افسانه‌ی «سلامتی در هر سایزی از بدن»، نشان می‌دهد که چاقی و سلامت بدن به صورت همزمان ممکن نیست. محققان هشدار می‌دهند که یک زندگی فعال برای کاهش خطرات سلامت همراه با چاقی کافی نیست؛ حداقل این قضیه در مورد سلامت قلب که بسیاری از افراد را در معرض خطر بیماری‌های مزمن قرار می‌دهد، صدق می‌کند.

یافته‌های انجمن قلب و عروق اروپا (European Society of Cardiology) نشان می‌دهد که چربی اضافی بدن باعث وارد شدن فشار به قلب می‌شود و ورزش هم نمی‌تواند مانع این فشار شود. این یافته‌ها دنباله مطالعات پیشین است که نشان می‌داد ورزش نمی‌تواند از وارد شدن آسیب‌های جدی به قلب افراد چاق جلوگیری کند.

چرا چاقی و سلامت قلب ممکن نیست؟

مطالعه جدید انجمن قلب و عروق اروپا با هدف تأیید یا رد این مورد روی بیش از ۵۲۷ هزار بزرگسال در اسپانیا انجام شده است. از بین این تعداد، ۳۲ درصد را بانوانی تشکیل داده‌اند که متوسط سن آن‌ها ۴۲ سال است. و از این تعداد در حالی که ۴۲ درصد افراد از وزن استاندارد برخوردار بودند، ۴۱ درصد دچار اضافه وزن و ۱۸ درصد نیز دچار چاقی مفرط بوده‌اند. داده‌ها نشان می‌دهد بیش از ۶۳ درصد از افراد حاضر در این مطالعه سبک زندگی فعال، ۲۴.۲ درصد سبک زندگی معمولی و ۱۲.۳ درصد سبک زندگی تنبل داشته‌اند. در میان افراد حاضر در این تحقیق، ۱۵ درصد دچار فشار خون بالا، ۳۰ درصد دارای سطح کلسترول بالا و ۳ درصد نیز مبتلا به دیابت تشخیص داده شده‌اند.

چاقی و سلامت قلب

خبر خوب اینکه نتیجه حاصل از این مطالعه نشان می‌دهد هر سطح از فعالیت، صرف نظر از شاخص توده بدن (BMI) فرد می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به هر یک از سه بیماری فوق (فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت) کمک کند. با این حال شرکت کنندگانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، در مقایسه با افرادی که وزن طبیعی دارند با خطر بیشتری در برابر بیماری‌های قلبی عروقی روبرو هستند.

بیشتر بخوانید:

روش های کاهش وزن و مبارزه با چاقی

این خطر با هر سطحی از فعالیت دیده شده است؛ یعنی افراد دارای اضافه وزن که حتی سبک زندگی فعالی هم دارند، هنوز هم در معرض خطر مشکلات قلبی عروقی قرار دارند.

دکتر الخاندرو لوسیا سرپرست این مطالعه می‌نویسد:

یک فرد نمی‌تواند همزمان چاق و سلامت باشد. این نخستین تحقیق سطح جهانی است که نشان می‌دهد فعالیت مدام نمی‌تواند اثرات مخرب چربی‌های اضافی بدن را از بین ببرد. این یافته‌ها، تصورات ما نسبت به این که سبک زندگی فعال می‌تواند اثرات مخرب اضافه وزن و چاقی را نفی کند، به طور کلی رد می‌کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*