نسل جدید فورد F-150 رپتور 2020

نسل جدید فورد F-150 رپتور ۲۰۲۱ ؛ غول توانمند آفرود

در این مقاله قصد داریم به بررسی و تجربه رانندگی با نسل جدید فورد F-150 رپتور ۲۰۲۱ – Ford F-150 Raptor به عنوان یک خودرو جذاب برای آفرود بپردازیم.

فورد F-150 رپتور که حالا نسل سوم خود را تجربه می‌کند مدعی شده که در مسیر‌های آفرود توانمندتر شده و می‌تواند بدون مشکل از روی تپه‌ها بپرد. رپتور در مدت زمان کمی که وارد بازار شده موفق به کسب محبوبیت زیادی شده است و بنا بر ادعای فورد فروش نسل قبلی این سوپر ترک نسبت به تمام اتومبیل‌های پورشه و شورلت کوروت بیشتر بوده است.

نسل جدید فورد F-150 رپتور 2020

اتومبیل Ford F-150 Raptor ابتدا با نسخه‌ی آپدیت شده‌ی پیشرانه‌ ۳/۵ لیتری V6 به بازار عرضه خواهد شد. فورد فعلا عدد خروجی این موتور را مشخص نکرده است؛ اما اعلام کرده نسبت به ۴۵۰ اسب بخار و ۶۹۰ نیوتون گشتاور نسل قبلی تغییر چندانی نداشته است. پیشرانه‌ی این خودرو به یک گیربکس اتوماتیک ۱۰ سرعته متصل می‌شود و قفل الکترونیکی دیفرانسیل عقب را به همراه دارد و دیفرانسیل جلوی لغزش تورسن‌هم می‌توان برای این خودرو سفارش داد.

موتور فورد F-150 رپتور جدید، V6 اکوبوست است که از پیشرفته‌ترین توربوشارژ‌ها و فن‌های قدرت بالای جدید برای سیستم خنک کننده بهره می‌برد. در این ماشین از اگزوز جدید فعال با طول برابر و لوله داخلی X به کار رفته که در حالت رانندگی اسپرت و باجا صدای موتور را خشن‌تر می‌کند. باک سوخت‌گیری این ماشین ۱۳۶ لیتری است که می‌تواند با هر بار سوخت‌گیری ۸۰۰ کیلومتر مسیر را طی کند.

نسل جدید فورد F-150 رپتور 2020

فورد از تولید مدل قوی‌تر و هشت سیلندر رپتور R در سال ۲۰۲۱ خبر داده است که توان مقابله با رم TRX را خواهد داشت. احتمالا موتور این ماشین نسخه‌ی تضعیف شده‌ی ۵/۲ لیتری V8 سوپر شارژ موستانگ شلبی GT500 خواهد بود. شرکت فورد تا الان اطلاعات بیشتری را از این ماشین فاش نکرده است.

نسل جدیدی رپتور همانند قبل تم تهاجمی دارد و استایل این ماشین برای جلب توجه بیش‌تر شبیه به جت جنگی طراحی شده است. از ویژگی‌های اصلی این ماشین می‌توان به جلو پنجره مشکی، دریچه‌ی برجسته روی کاپوت و چراغ جلوهای عریض اشاره کرد. کاپوت برجسته‌ی این خودرو دارای یک خارج کننده‌ی گرمای جدید خواهد بود که مکمل‌ خروجی‌های هوای جانبی در بالای گلگیر‌های جلو است.

نسل جدید فورد F-150 رپتور 2020

برای متفاوت کردن ظاهر رپتور تریم مشکی رنگی بر روی درب قسمت بار و بین چراغ‌های عقب کار شده است. سپر‌های جلو و عقب این ماشین از فولاد ساخته شده‌اند تا مقاومت آن‌ها بیش‌تر شود. سپر عقب این ماشین فاصله‌ی زیادی از سطح زمین دارد و سر اگزوز‌ها به آن چسبیده است.

در نسل جدید رپتور آپشن‌های زیادی برای فعالیت‌های آفرودی استفاده شده است برای نمونه می‌توان به سیستم مدیریت زمین که دارای هفت حالت معمولی، آفرود، اسپرت، بکسل، کرال صخره و باجا است اشاره کرد. این حالت سوپاپ فعال اگزوز، کنترل پایداری، رفتار گیربکس کمکی، کمک فنر‌های فعال، برنامه‌ریزی پدال گاز و تعویض دنده را تنظیم می‌کند. برای رپتور آپشن جدیدی به نام رانندگی یک پدال در نظر گرفته شده که رانندگی در شرایط سخت آفرود را آسان‌تر می‌کند. این سیستم عملکرد پدال‌های گاز و ترمز یک پدال را ترکیب می‌کند که باعث می‌شود کار راننده راحت‌تر بشود زیرا راننده برای حرکت پدال را فشار می‌دهد و برای ترمز پدال را رها می‌کند. این سیستم دارای یک تریل کنترل است که در اصل یه کروز کنترل برای آفرود محسوب می‌شود.

نسل جدید فورد F-150 رپتور 2020

لاستیک‌های نسل جدید رپتور ۳۵ یا ۳۷ اینچی خواهد بود که بزرگ‌ترین لاستیک‌های کارخانه‌ای در یک پیکاپ فول سایز محسوب می‌شود که تا به حال فورد در هیچکدام از ماشین‌های خود از این لاستیک استفاده نکرده است. با استفاده از لاستیک‌های ۳۷ اینچی فاصله‌ی این ماشین از زمین ۳۳۲ میلی‌متر، زاویه‌ی حمله‌‌ی آن ۳۳/۱ درجه، زاویه‌ی فرار آن ۲۴/۹ درجه و زاویه‌ی شکست آن ۲۴/۴ درجه می‌شود؛ اما در صورت استفاده از لاستیک ۳۵ اینچی فاصله از زمین ۳۰۵ میلی‌متر، زاویه‌ی حمله ۳۱ درجه، زاویه‌ی فرار ۲۳/۹ درجه و زاویه‌ی شکست به ۲۲/۷ درجه کاهش پیدا خواهد کرد. با این وجود لاستیک‌های ۳۵ اینچی فضای نوسان بیش‌تری شامل ۳۵۵ میلی‌متر و ۳۸۱ میلی‌متر در عقب خواهد داشت.

رپتور ۲۰۲۱ روی یک فریم فولادی مقاومت بالای تمام جعبه‌ای ساخته شده که در قسمت‌های مهم تقویت شده است و همچنین فورد در عقب خودرو از سیستم تعلیق جدید پنج اتصالی با فنر‌های پیچشی استفاده کرده که موجب می‌شود تا راننده در جاده‌های ناهموار و در سرعت بالا با اطمینان بیش‌تری رانندگی کند. کمک‌های جدید فاکس دارای کنترل الکترونیکی است که با توجه به موقعیت تنظیم می‌شود و بزرگ‌ترین کمک‌هایی هست که تا کنون در ماشین‌های فورد استفاده شده است. گفتنی است که زمان عرضه‌ی نسل جدید رپتور تابستان آینده خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*