حذف کارت بانکی در تراکنش ها

حذف کارت بانکی در تراکنش ها چه فوایدی دارد؟

در حالی خبر حذف کارت بانکی در تراکنش ها به گوش می‌رسد، اما این کار چه فوایدی دارد و چرا اتکا به سرویس پرداخت موبایلی EMV مهم است؟

سرویس پرداخت موبایلی مبتنی بر استاندارد EMV خدمات زیادی را به مشتریان ارائه می‌کند که برای نمونه می‌توان به عدم امکان کپی برداری از کارت، عدم نیاز به حمل کارت، امکان پرداخت سریع و امن اشاره کرد. مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفت:

نظام‌های پرداخت و خدمات بانکی بر سه اصل امنیت، تنوع و سهولت کاربرد بنا شده است و بانک‌ها در ارائه محصولات جدید باید به این سه اصل پایبند باشند.

سرویس کهربا علاوه بر امنیت، سهولت و آسایش خدمات دیگری هم به مشتریان ارائه می‌کند که برای نمونه می‌توان به اطمینان بیش‌تر در پرداخت‌های بانکی، ارتقای امنیت، تنوع خدمات و سرویس‌هایی که در این حوزه قابلیت گسترش دارند مانند پرداخت با رمز اول و پرداخت مبتنی بر ریسک مشتری اشاره کرد.

در واقع با استفاده از سرویس کهربا گوشی هوشمند شما به ابزاری برای استفاده از کارت‌های بانکی تبدیل خواهد شد تا از حضور فیزیکی کارت بی‌نیاز شوید.

به گفته بانک مرکزی، استفاده از کارت‌های بانکی متعدد در خدمات بانکی برای مردم به امری آ‌زاردهنده تبدیل شده است، در صورتی که سرویس کهربا به مشتریان اجازه می‌دهد تا کارت‌های بانکی مختلف را در گوشی خود جمع آوری کنند. یکی از بهترین ویژگی‌های این سرویس حذف کارت بانکی و جایگزینی موبایل است.

عملکرد بانک‌ها با یکدیگر متفاوت است. بعضی از آن‌ها از کارت بانکی فیزیکی استفاده می‌کنند و برخی دیگر اطلاعات مهم مشتریان را در سیم کارت ذخیره می‌کنند. البته استفاده از حافظه امن گوشی در ایران امکان پذیر نیست. بانک مرکزی از طریق سرویس کهربا شیوه نگهداری از اطلاعات مهم کاربران و شیوه دسترسی برنامک‌ها به این سرویس را مشخص کرده است. کاربران نیز ملزم به استفاده از استاندارد EMV هستند. اگرچه همچنان استفاده از حافظه سخت افزاری امکان پذیر است؛ اما هزینه استفاده از آن بسیار زیاد است.

استفاده از سرویس کهربا به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون اتصال برخط به اینترنت تراکنش‌های خود را انجام دهند. این موضوع رفته رفته حجم تراکنش‌های برخط شده را کاهش می‌دهد و در نتیجه هزینه انجام تراکنش کاهش پیدا می‌کند.

طبق اعلام شرکت شاپرک: امروزه نزدیک به ۴۰ درصد از کارت خوان‌ها قابلیت پشتیبانی از خدمت NFC را دارند. اما برای پوشش بیش‌تر در این استاندار علاوه بر NFC می‌توان از راهکار‌های ارتباطی QR و Di-Wi نیز استفاده کرد. بعضی از دستگاه‌ها از فناوری NFC پشتیبانی نمی‌کنند؛ ولی این امر مشکلی برای اجرا پروژه کهربا به وجود نمی‌آورد زیرا برای دستگاه‌های مذکور می‌توان از مدل‌های ارتباطی دیگر استفاده کرد.

کپی برداری از کارت‌های مغناطیسی موجود در بازار امری آسان است؛ ولی در طرح کهربا کارت قبل از انجام عملیات ابزار پذیرش را شناسایی می‌کند و این یعنی کارت نسبت به ابزار پذیرش هوشمند و فعال است.

این فناوری یک امکان و انتخاب است که در اختیار مشتریان قرار گرفته است. کاربر هم می‌تواند پرداخت موبایلی خود را از طریق سرویس کهربا انجام دهد و هم می‌تواند برای پرداخت از کارت بانکی استفاده کند. با استفاده از این قابلیت تنها یک محصول به محصولات پرداخت کارتی اضافه می‌شود و فعلا هیچ تصمیمی برای حذف تمام کارت‌های بانکی فیزیکی گرفته نشده است. کاربران در صورتی می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند که گوشی آن‌ها توانایی پشتیبانی از این سرویس را داشته باشد.

کماکان امکان استفاده از کارت‌های مغناطیسی برای افرادی که گوشی هوشمند ندارند و یا حتی افرادی که گوشی هوشمند دارند وجود دارد. اما ویژگی‌ها و سادگی استفاده از این طرح باعث می‌شود تا طرح مذکور رفته رفته در میان مردم و به خصوص قشر جوان محبوبیت زیادی کسب کند.

از ویژگی‌های این طرح می‌توان به عدم نیاز به حمل کارت، پرداخت سریع و امن و عدم امکان کپی برداری از کارت اشاره کرد.

البته بانک مرکزی به دنبال آماده کردن زیرساخت‌های فناوری شبکه بانکی است تا هرچه زودتر این طرح عملی شود. مشخص شدن بعضی از الزامات این حوزه مانند معلوم شدن سقف مبالغ پرداختی باعث می‌شود تا این فناوری به سرعت گسترش پیدا کند. در حال حاضر تعدادی از بانک‌ها متقاضی این طرح هستند و قرار است تا در این هفته آزمون‌های لازم از آن‌ها گرفته شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*