حیات در کره زمین

دانشمندان زمان پایان حیات در کره زمین را تخمین زدند

دانشمندان بر این باور بودند حیات در کره زمین با گسترش خورشید طی ۵ میلیارد سال آینده نابود خواهد شد، اما بررسی جدید آنها نشان می‌دهد زندگی در سیاره زمین زودتر از آنچه که تصور می‌شد به پایان خواهد رسید.

دانشمندان در گذشته بر این باور بودند با گسترش خورشید جهان به طور کامل نابود خواهد شد و به همین دلیل زمان به پایان رسیدن حیات در کره زمین را حدود ۵ میلیارد سال آینده می‌دانستند، اما بررسی جدید محققان حاکی از آن است جو اکسیژن کره زمین طی ۱ میلیارد سال آینده به طور کامل از بین خواهد رفت؛ این پیش‌بینی محققان نشان می‌دهد جستجو برای حیات در سیاره های دیگر بیش از پیش حائز اهمیت است.

حیات در کره زمین

محققان یکی از عوامل مهم ماندگاری حیات در کره زمین را جو غنی از اکسیژن آن می‌دانند؛ زیرا این گاز بسیار ارزشمند تشکیل دهنده حدود ۲۰ درصد از هوا است. البته این گفته دانشمندان نکته مهمی را به انسان‌ها یادآور می‌شود و آن هم این است که ساکنان این سیاره باید بیش از پیش قدردان گیاهانی باشند که در کره زمین وظیفه تولید اکسیژن را بر عهده دارند.

اکنون این پرسش مهم مطرح می‌شود که انسان‌ها جو غنی از اکسیژن این سیاره را تا چه زمانی می‌توانند حفظ کنند؟ در همین راستا محققان دانشگاه جورجیا تک و دانشگاه توهو با بررسی میزان پایداری اکسیژن موجود در جو زمین توانستند به این پرسش پاسخ دهند. این محققان از سیستم‌های مختلف سیاره زمین نظیر آب و هوا، فرایندهای بیولوژیکی، زمین‌شناسی و درخشش خورشید شبیه‌سازی‌هایی را انجام دادند و توانستند فرایند تغییر سطح اکسیژن را در اثر جابه‌جایی بین هوا، آب و سنگ بررسی کنند. البته دانشمندان در سال‌های گذشته نیز چنین بررسی‌هایی را انجام دادند، اما مدل‌های جدید توانستند جزئیات جدیدی را آشکار سازند.

پایان حیات در کره زمین در ۱ میلیارد سال آینده

بررسی محققان دانشگاه جورجیا تک و دانشگاه توهو نشان می‌دهد جو اکسیژن زمین فقط تا ۱ میلیارد سال دیگر پایدار خواهد بود. این محققان بر این باورند حدود ۱.۱ میلیارد سال آینده فقط حدود ۱ درصد از سطح اکسیژن فعلی زمین باقی خواهد ماند. دانشمندان از دلایل اصل کاهش اکسیژن سیاره زمین به عمر خورشید اشاره کردند؛ زیرا هرچه عمر خورشید افزایش پیدا کند میزان روشنایی و گرمای آن نیز افزایش خواهد یافت که نتیجه آن افزایش دمای سطح زمین و تجزیه دی‌اکسید کربن در جو خواهد بود. از این رو این دو تغییر باعث نابودی گیاهان و حیات در زمین خواهند شد و زمین منابع اصلی خود را برای تولید اکسیژن از دست خواهد داد.

طبق اعلام دانشمندان حیات در کره زمین حدود ۲.۴ میلیارد سال قبل آغاز شد؛ هنگامی که میکروب‌های فتوسنتزکننده و گیاهان به دریافت اکسیژن با مقادیر زیاد روی آوردند و زمینه ظهور زندگی چند سلولی فراهم شد، اما اکنون بررسی محققان نشان می‌دهد زندگی انسان‌ها در جهان در ۱ میلیارد سال آینده نابود خواهد شد و به همین دلیل جستجو برای حیات در سایر سیاره‌ها اهمیت زیادی پیدا کرده است. البته ستاره‌شناسان و فعالان حوزه نجوم از سال‌ها قبل به دنبال اکسیژن و موجودات فضایی در سایر سیارات هستند تا بتوانند زمین دیگری را برای آیندگان پیدا کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۲ دیدگاه

 1. سلام
  چرت پرت زیاد میگن
  برسی دقیق تمام عوامل دخیل میکنه تو نتیجه اخر که این تحقیق فاقد این هست
  از این که افزایش دی اکسید میشه تو جزب گیاهان با مقدار بیشتر حل بشه و تغییر نوع حیاط و سازگاری با محیط

  بعدش چرا قسمت اخر الکی گذاشتید
  حیات بیشتر از ۳ میلیارد سال شروع شده
  تمام مدارکش موجوده
  انم نه حیات مولکولی یا ریز حیات
  حیات کامل که پیشرفتر از الان هم بوده
  مخصوصا در قسمت حیات هوشمند
  موفق باشید
  اگه تایید خواستید
  ۱۰ تا نشانش وجود داره
  تکرار حیات بیشتر از ۳ بار اتفاق افتاده

 2. وقتی خورشید سنش میره بالا مگه نورش کمتر نمیشه؟ درسته بزرگتر میشه اما نورش کمتر میشه و در آخر عمرش خاموش میشه ممنون میشم جواب بدین