بازی Elite Dangerous

بازی Elite Dangerous و ۱۰ نکته برای تازه واردها

اگر از طرفداران آثار فضایی هستید و اخیرا به سراغ بازی Elite Dangerous – الیت دنجرس رفته‌اید یا قصد آغاز آن را دارید، نکات زیر را باید به خاطر بسپارید.

بازی Elite Dangerous یک اثر فضایی جهان باز است که شما را در دنیایی عظیم قرار می‌دهد. برای موفقیت در این بازی، باید نکات مختلفی را در ذهن داشته باشید که در ادامه به تعدادی از آن‌ها می‌پردازیم.

گیمرهای قدیمی با مجموعه الیت به خوبی آشنا هستند و از آن معمولا به عنوان یکی از بهترین سری بازی‌های فضایی تاریخ نام برده می‌شود. نسخه‌های کلاسیک بر روی تجارت و شبیه سازی پرواز متمرکز بودند و کیفیت خوبی هم داشتند اما نسخه دنجرس فصل تازه‌ای را آغاز کرد و گستردگی غیرمنتظره‌ای دارد. شما در یک جهان فضایی بی‌نهایت قرار می‌گیرید و با اثری رو به رو هستید که پایانی ندارد و می‌تواند برای هزاران ساعت شما را سرگرم کند. این بازی هم مشابه ایو آنلاین (Eve Online)، به شما اجازه می‌دهد تا تجارت کنید، به جمع آوری منابع بپردازید و وارد مبارزات فضایی جذاب شوید. اما بر خلاف آن اثر که پیچیدگی‌های زیادی دارد، الیت دنجرس نسبتا ساده‌تر است و بازیکنان بیشتری می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند.

راهنمای بازی Elite Dangerous برای تازه واردها

این بازی در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و با اینکه هفت سال از عمر آن می‌گذرد اما سازندگان با انتشار به روزرسانی‌های متعدد، در تلاش هستند تا تنوع بیشتری به آن ببخشند. داستان بازی از سال ۳۳۰۰ آغاز می‌شود و در ابتدای کار، بازیکنان تنها یک سفینه معمولی و مقداری پول به همراه دارند. از اینجا به بعد، این دیگر به شما بستگی دارد که چگونه می‌خواهید پیشرفت کنید. این بازی، آزادی عمل بالایی به مخاطبان می‌دهد و انجام کارهایی همچون معدن کاری، جمع آوری منابع، شکار خلافکاران، باربری و حتی مسافرکشی امکان پذیر است. این بازی دارای یک بخش چند نفره هم هست که جذابیت‌های زیادی دارد.

– بخش آموزشی بسیار مهم است

بازی Elite Dangerous

با توجه به ساختار بازی، بخش آموزشی اهمیت زیادی دارد و برخلاف بسیاری از عناوین دیگر، اینکه بدون تجربه این بخش، مستقیما وارد بازی شوید، چیزی جز سرگیجه و سردرگمی برای شما به همراه نخواهد داشت. اکثر بازی دوستان علاقه‌ای به این بخش‌ها ندارند و ترجیح می‌دهند خودشان همه چیز را یاد بگیرند، چنین رویکردی در بازی Elite Dangerous جواب نمی‌دهد. بخش آموزشی شاید کمی وقت گیر باشد اما تمامی نکات و مکانیک‌های مهم و ضروری را به شما آموزش می‌دهد. هنگامی که این بخش را به پایان رساندید، تقریبا متوجه شده‌اید که گیم پلی بازی چگونه است و آمادگی اولیه را کسب کرده‌اید.

اگر می‌خواهید موفق شوید، بخش آموزشی نقشی کلیدی پیدا می‌کند زیرا پس از آن، بازی شما را رها کرده و هرگز چیزی را توضیح نمی‌دهد. الیت دنجرس دنیای بی‌رحمی دارد و کسی هم در این مسیر به شما کمک نمی‌کند، بنابر این همه چیزهایی که باید بدانید و بیاموزید را در همان ابتدا یاد بگیرید.

– سریعا وارد بخش آنلاین چند نفره نشوید

بازی Elite Dangerous

جذابیت اصلی این بازی، بخش آنلاین آن است. جایی که در کنار صدها و هزاران بازیکن دیگر قرار می‌گیرید اما اگر بخواهید مستقیما وارد این بخش شوید، تصمیم اشتباهی گرفته‌اید. پس از تمام کردن بخش آموزشی، می‌توانید وارد بخش چند نفره شوید اما اگر نمی‌خواهید هر چند ثانیه یک بار کشته شوید و سفینه خود را از دست دهید یا اهداف بزرگ‌تری دارید، توصیه ما این است که بازی را از بخش تک نفره آغاز کنید.

یک بار دیگر اشاره می‌‎کنیم که این بازی دنیای بی‌رحمی دارد و بسیار پرخطر است. شکارچی‌های زیادی در اطرافتان حضور دارند و هدف اصلی آن‌ها، نابودی شماست. اینکه سفینه خود را از دست بدهید، از نظر هزینه هم دردساز است و برای بازپس‌گیری آن، باید پول خرج کنید. پس، مدتی را در بخش تک نفره وقت بگذرانید، مبارزات فضایی را تمرین کنید و درک خود را از دنیای اثر بالاتر ببرید.

– فرود آمدن درست را یاد بگیرید

بازی Elite Dangerous

«فرود آمدن» یکی از کارهایی است که باید در این بازی برای صدها بار انجام دهید. اگر سفینه را به درستی بر زمین فرود نیاورید، دچار ضرر و زیان‌های بزرگی خواهید شد. بنابر این باید آن را سریعا یاد بگیرید.

بعضی از بازیکنان عاشق این کار هستند و بعضی دیگر از آن تنفر دارند اما یک گیمر حرفه‌ای، باید آن را به درستی انجام داده و به درجه استادی برسد. البته این کار را می‌توانید به هوش مصنوعی بسپارید اما فقط یک بازیکن آماتور چنین کاری می‌کند.

– یادداشت برداری کنید

بازی Elite Dangerous

دنیای این بازی و حتی گیم پلی آن، پیچیده و گسترده است، البته نه در حد ایو آنلاین اما در هر صورت، باید اطلاعات زیادی را در ذهن داشته باشید. توصیه می‌کنیم که بعضی از نکات را یادداشت کنید تا فراموش نشوند. اکثر بازیکنان چنین کاری را در ابتدا انجام نمی‌دهند اما پس از مدتی که فراموش کردید منابع مورد نیاز شما در کدام سیاره است، احتمالا قلم و خودکار در روی میز می‌گذارید!

هنگامی که از یک سیاره به سیاره دیگر سفر می‌کنید یا از یک منظومه به منظومه دیگر می‌روید، با اطلاعات زیادی در طول مسیر رو به رو می‌شوید که واقعا نمی‌توان همه آن‌ها را حفظ کرد. پس کاغذ، موبایل، تبلت یا هر چه که با آن راحت هستید را کنار خود قرار دهید و اطلاعات به دست آمده را بنویسید تا از یاد نروند (یا حتی عکس بگیرید). برای مثال، کدام سیاره در کدام منظومه است، کدام سیاره منابع زیادی دارد، از کجا می‌توان منابع خریداری کرد و غیره.

– به یک گروه مناسب ملحق شوید  

بازی Elite Dangerous

بازی Elite Dangerous دنیای بی‌نهایتی دارد و در آن با چالش‌های زیادی رو به رو می‌شوید. یکی از بهترین راه‌ها برای پیشرفت، این است که به یک گروه بپیوندید. در بازی، گروه‌های زیادی وجود دارند که در بخش‌های مختلفی فعالیت می‌‎کنند. ابتدا ببینید که خودتان از بازی چه می‌خواهید و هدف شما چیست، سپس ببینید کدام گروه با شما سازگارتر است و اولویت‌های آن‌ها چیست.

برای مثال، گروه فیول رتز (Fuel Rats) در زمینه جمع آوری و تحویل سوخت فعالیت دارد. گروه کد (The Code group)، شامل دزدان فضایی می‌شود و گروه گریت اکسپدیشن (The First Great Expedition)، در بخش مسافرت و گشت و گذار مشهور است. این گروه‌ها را به راحتی می‌توانید از فروم‌های سایت الیت دنجرس پیدا کنید و به آن‌ها درخواست عضویت دهید. البته زمانی به سراغشان بروید که کمی در بازی پیشرفت کرده‌اید و کلیات را به خوبی یاد گرفته‌اید.

– قبل از فروش یک سفینه، قطعات ارتقا یافته آن را کنار بگذارید

بازی Elite Dangerous

هنگامی که بازیکنان می‌خواهند یک سفینه بزرگ‌تر و بهتر خریداری کنند، معمولا سفینه قبلی خود را می‌فروشند. احتمالا در طول این مدت، سفینه قبلی خود را ارتقا داده‌اید و آن‌ را به تجهیزات پیشرفته‌تری مجهز کرده‌اید.

اکثر بازیکنان شاید به این مسئله توجه نکنند، اما بهترین کار این است که قطعات ارتقا یافته را از سفینه جدا کرده و آن‌ها را با تجهیزات دیگر معاوضه کنید. اگر هم اهمیتی به این مسئله نمی‌دهید، آن‌ها را همراه با سفینه بفروشید.

– تجارت، بهترین راه برای کسب درآمد

بازی Elite Dangerous

اگر می‌خواهید پول زیادی به درست بیاورید، باید در زمینه تجارت حرفه‌ای شوید. پول در این بازی اهمیت زیادی دارد و اکثریت به دنبال آن هستند. پس از انجام چند ماموریت اولیه، تقریبا با سیارات و منظومه‌های نزدیک آشنا شده و متوجه می‌شوید که کدام یک، از منابع مناسبی بهره می‌برند.

پس از سفر به یک سیاره یا یک ایستگاه فضایی، از آن‌ها منابع مختلف را با کمترین قیمت خریداری کنید. سپس همین منابع را با قیمت بالاتری در سیارات دیگر به فروش برسانید. با این کار، به سوددهی می‌رسید. راه دیگر این است که خودتان مستقیما به جمع آوری منابع بپردازید. یعنی در هنگام گشت و گذار، منابع مختلف را پیدا کرده و سپس آن‌ها را در بازار بفروشید که نتیجه‌اش، سود خالص است.

– تبدیل به یک تاکسی فضایی شوید

بازی Elite Dangerous

در اولین فرصت یک کابین بخرید و تبدیل به یک مسافرکش شوید! این کار را به جستجوگران و تاجران توصیه می‌کنیم، چرا که آن‌ها اکثر زمان خود را مشغول سفر کردن هستند و بین سیارات و سیستم‌های ستاره‌ای مختلف رفت و آمد می‌کنند. در سفینه خود، کمی جالی خالی باز کرده و یک کابین به آن اضافه کنید تا آدم‌های مختلف بتوانند سوار شوند.

در بخش ماموریت‌ها، با آدم‌های زیادی رو به رو می‌شوید که می‌خواهند به سیاره دیگر بروند و اگر با شما هم‌ مسیر بودند، آن‌ها را با خود ببرید. با این کار، هم به اهداف اصلی خود رسیده‌اید و هم یک پول اضافی از مسافرکشی به دست آورده‌اید. بازیکنان زیادی وجود دارند که عاشق این کار هستند و حتی شغل اصلی آن‌ها در بازی، تاکسی رانی است.

فراموش نشود که در بازی، راه‌های زیادی برای کسب درآمد وجود دارد. برای مثال، اگر سفینه فضایی مناسبی دارید، می‌توانید به شکار و دستگیری افراد تحت تعقیب (Bounty Hunting) هم بپردازید. در اطراف ایستگاه‌های فضایی پرسه بزنید و از لیست ماموریت‌ها ببینید که چه سفینه‌های تحت تعقیبی در اطراف شما وجود دارند و با نابودی آن‌ها، جایزه بدست آورید. اگر می‌خواهید وارد این شغل شوید، باید منابع کافی برای مبارزه و دفاع از خود را داشته باشید. پس، دزدان فضایی را نابود کنید و پول جایزه برای شما خواهد شد.

– برای ماجراجویی‌ها و سفرهای خود برنامه داشته باشید

بازی Elite Dangerous

پس از اینکه در فضای بازی قرار گرفته‌اید و درک کاملی از آن پیدا کردید، بهتر است که کارهای مختلف را به صورت همزمان انجام دهید و سرعتتان در انجام امور را بالاتر ببرید. بازیکنان قبل از اینکه بفهمند، در انجام ماموریت‌ها غرق می‌شوند، تجارت و مسافرکشی می‌کنند و به اصطلاح، سرشان شلوغ می‌شود اما بسیاری از آن‌ها، از زمان خود به درستی استفاده نمی‌کنند.

بازیکنان باید از قبل برنامه ریزی داشته باشند تا از زمان خود بیشترین استفاده را ببرند و آن را تلف نکنند. به هر حال، با دنیای بزرگی رو به رو هستیم و رفت و آمد بین سیارات و منظومه‌ها، زمانبر است. بنابر این، توصیه می‌کنیم که چندین کار و ماموریت را با هم انجام دهید و چیزی را از قلم نیندازید.

– اهمیت موسیقی

بازی Elite Dangerous

این نکته شاید کمی مضحک به نظر برسد اما در واقع بسیار مهم است. این بازی می‌تواند بسیار یکنواخت و خسته کننده شود، زیرا ساعات زیادی را در حال سفر کردن بین سیارات مختلف هستید و حتی گاهی به یک سفر اکتشافی طولانی می‌روید که چیز زیادی برای شما به همراه ندارد و این مسئله آزار دهنده است. موسیقی‌های بازی هم پس از مدتی تکراری می‌شوند و جذابیت خود را از دست می‌دهند.

برای جلوگیری از این اتفاقات، می‌توانید یک پلی لیست برای خود درست کرده و به موسیقی‌های محبوب خود گوش دهید یا حتی به سراغ پادکست‌ها یا کتاب‌های صوتی بروید. گاهی اوقات، الیت دنجرس می‌تواند به یک اثر آرامش بخش تمام عیار تبدیل شود و از آن چیزی که تصور می‌کنید، اعتیادآورتر است. بنابر این، موسیقی بازی را خودتان انتخاب کنید و از این کار پشیمان نخواهید شد.

بازی Elite Dangerous برای رایانه‌های شخصی، ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ منتشر شده و می‌توانید آن را از پلتفرم استیم هم خریداری کنید.

آیا بازی Elite Dangerous را تجربه کرده‌اید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید. همچنین از اینجا می‌توانید نکات مرتبط با عناوین دیگر را مطالعه کنید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*