مایکروسافت امکان اجرای اپلیکیشن های اندروید و iOS را در ویندوز ۱۰ فراهم کرده است !

مدت زیادی است که شایعه امکان اجرای اپلیکیشن های اندروید و iOS در ویندوز ۱۰ مایکروسافت ، بر سر زبانهاست.پیش از این تصور میشد که مایکروسافت امکانی را در ویندوز ۱۰ فراهم کرده که کاربر مستقیما نرم افزارهای اندروید و iOS را در این سیستم عامل جدید اجرا کند اما حالا مایکروسافت در کنفرانس توسعه دهندگان ۲۰۱۵ ( Microsoft Build 2015 ) روش دیگری را برای جرای اپلیکیشن های سایر پلتفرم ها در ویندوز جدیدش معرفی کرده همین کار را به شکلی دیگر انجام خواهد داد.در این روش امکانی برای توسعه دهندگان نرم افزار ها فراهم شده که آنها را قادر به انتقال سورس کد های نوشته شده برای اپلیکیشن های اندرویدی و iOS به ویندوز ۱۰ کرده است.

توسعه دهندگان اندرویدی و iOS قادر خواهند بود که اپلیکیشن ها و بازی‌های خود را با استفاده از دو SKD جدید تولیدی توسط مایکروسافت به اپلیکیشن های یونیورسال ویندوزی تبدیل کنند. توسعه دهندگان اندرویدی قادر خواهند بود که از جاوا و کدهای C++ و توسعه دهندگان iOS نیز می‌توانند از کدهای Objective C تولیدی‌شان در ویندوز ۱۰ استفاده کنند.در واقع مایکروسافت علاوه بر امکان توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها برای پلتفرم‌های دیگر از طریق دات‌نت، قابلیت توسعه‌ی آن‌ها را برای ویندوز ۱۰ از طریق زبان‌های دیگر مهیا کرده است. برنامه نویسان تنها با زدن چند کلیک ساده قادر خواهند بود اپلیکیشن خود را برای اجرا بر روی ویندوز ۱۰ کامپایل مجدد بکنند. این ایده تقریباً شبیه به همان روش در پیش گرفته آمازون برای طراحی برنامه‌های اندرویدی غیر گوگلی می‌باشد.

Windows-10-1

تری میرسون (T. Myerson) مدیر بخش سیستم عامل مایکروسافت در مصاحبه ای با وبسایت The Verge در مورد این تصمیم مایکروسافت می‌گوید:

ما می‌خواهیم که توسعه دهندگان از کدهای کنونی‌شان برای تولید اپلیکیشن های ویندوزی و گسترش دامنه نفوذ برنامه‌هایشان استفاده کنند.

ایده ای ساده اما انقلابی : استفاده از نرم افزارهای سایر پلتفرم ها برای ویندوز ۱۰ ، بدون نیاز به باز تولید آنها توسط توسعه دهندگان !

مایکروسافت به توسعه دهندگان اجازه می دهد بدون ایجاد تغییرات اساسی در کدهای خود، اپلیکیشن هایشان را به اپ های فراگیر ویندوز ۱۰ پورت نمایند تا بتوان از آنها در همه گجت های ویندوزی نظیر کامپیوترهای شخصی، موبایل ها، اکس باکس، هولولنز و… استفاده کرد.

مایکروسافت مدتیست که بر روی این سیستم کار کرده و با شرکت های بازی ساز نیز همکاری هایی داشته؛ برای مثال این شرکت، بازی Candy Crush Saga را که حال برای ویندوز فون موجود شده را به همین روش از iOS تغییر کاربری داده است. همانگونه که پیشتر هم گفتیم، انجام چنین عملیاتی برای توسعه دهندگان دردسر زیادی نداشته و صرفا با اعمال برخی تغییرات و بدون از سر نویسی تمام کدها برای ویندوز امکان پذیر است.

مایکروسافت قصد دارد با SDK های جدید توسعه دهندگان فراری از ویندوزفون را با ویندوز ۱۰ آشتی دهد. ویندوز ۱۰ مسیر جدیدی را پیش روی مایکروسافت گشوده و این شرکت از هر ابزاری برای نفوذ هر چه بیشتر آن بهره خواهد برد.

به نظر می‌رسد که مایکروسافت راه صحیحی را در پیش گرفته است. اندروید و iOS هم اکنون بازار را در کنترل دارند و میرسون نیز قصد دارد تا سه سال آینده دستگاه‌های مجهز به ویندوز ۱۰ را به ۱ میلیارد دستگاه برساند؛ هدف بزرگی که قطعا ابزار جدید معرفی شده می‌تواند یاری دهنده مایکروسافت در این مسیر طی نشده باشد.

البته این حرکت جدید مایکروسافت فعلا در ابتدای کار قرار دارد و هنوز ابهامات بسیاری در این مورد وجود دارد اما انتظار داریم در طی روز ها و ماه های آینده اطلاعات بیشتری در این مورد در اختیار کاربران و توسعه دهندگان قرار گیرد.

منبع : theverge

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. این خیلی عالیه
    :Happy-Grin: