ایلان ماسک: فضاپیمای استارشیپ تا سال 2024 بشر را به ماه بازمی‌گرداند

ایلان ماسک: فضاپیمای استارشیپ تا سال ۲۰۲۴ بشر را به ماه بازمی‌گرداند

فضاپیمای استارشیپ یکی از جنجالی‌ترین محصولات شرکت هوافضای اسپیس ایکس متعلق به ایلان ماسک بوده که به گفته این سرمایه‌دار نابغه، انسان را تا چند سال آینده به ماه بازمی‌گرداند.

ایلان ماسک (Elon Musk)، مدیر شرکت هوافضای خصوصی اسپیس ایکس (SpaceX) و ثروتمندترین مرد جهان به تازگی در مورد توانایی‌های فضاپیمای استارشیپ (Starship) ساخت این کمپانی برای بازگرداند انسان‌ها به کره ماه، صحبت‌های جالبی داشته است.

مدتی پیش بود که در گجت نیوز خبر همکاری ناسا و اسپیس ایکس برای فرستادن فضانوردان آژانس فضایی آمریکا به ماه را منتشر کردیم. طبق اطلاعات موجود، ناسا و این شرکت خصوصی قصد دارند تا در قالب یک قرارداد، به کمک راکت استارشیپ اسپیس ایکس تا سال ۲۰۲۴ انسان‌ها را مجددا به ماه بفرستند. پروژه‌ای که این ماموریت سنگین و شگفت‌انگیز زیر پوشش آن انجام می‌شود، آرتمیس (Artemis) نام دارد.

فضاپیمای استارشیپ در ماه

علاوه بر بازگرداندن فضانوردان آمریکایی به ماه پس از گذشت چندین دهه از آخرین باری که ناسا انسان‌ها را به این جرم آسمانی می‌فرستاد، سازمان فضایی مورد نظر قصد دارد تا حضور پررنگ‌تری روی سطح و در مدار ماه داشته باشد. گفته شده که در آینده نزدیک و احتمالا تا پیش از پایان دهه میلادی جاری، ناسا اقامتگاه‌های دائمی را روی ماه خواهد ساخت و در اطراف این جرم آسمانی هم تجهیزات مختلف خود را به حرکت در خواهد آورد.

همان‌طور که اشاره شد، ایلان ماسک به تازگی گفته که به باور او کمپانی اسپیس ایکس این آمادگی را دارد که تا سال ۲۰۲۴ میلادی انسان‌ها را به ماه بفرستد. البته ماسک این مرتبه قبول کرد که معمولا در ارائه زمان‌بندی‌های مختلف برای چنین پروژه‌هایی خوش‌بینانه عمل می‌کند.

تاریخ اعلام شده برای عملی کردن مراحل ابتدایی پروژه آرتمیس تا سال ۲۰۲۴، سه سال پیش توسط رئیس جمهور قبلی آمریکا دونالد ترامپ تایید شده بود. با این وجود وقتی که برای دور دوم ریاست جمهوری ترامپ از جو بایدن شکست خورد، این نگرانی به وجود آمده بود که شاید در دوران مدیریت این رئیس جمهور دموکرات، فرستادن انسان‌ها به ماه در بازه زمانی مورد نظر ترامپ عملی نشود. صرف نظر از این نگرانی‌ها، مدیر عامل اسپیس ایکس معتقد است که فضاپیمای استارشیپ می‌تواند طبق همان زمان‌بندی اولیه فضانوردان ناسا را تا دو سال آینده به ماه برگرداند.

ایلان ماسک: فضاپیمای استارشیپ تا سال 2024 بشر را به ماه بازمی‌گرداند

آمادگی برای پروژه آرتمیس

ماسک در حساب توییتری خود اعلام کرده که ددلاین ۲۰۲۴ به نظر او واقع‌گرایانه بوده و اسپیس ایکس قصد دارد تا قبل از رسیدن به زمان تعیین شده خود را برای انجام ماموریت آماده کند. به گفته این نابغه دنیای فناوری استارشیپ می‌تواند تا سال ۲۰۲۳ مسافران را به صورت روتین و پشت سر هم از جو زمین خارج کند و از لحاظ آمادگی فضاپیمای مورد نظر برای انجام بخشی از ماموریت که به اسپیس ایکس واگذار شده، هیچ نگرانی وجود ندارد.

البته ماسک به شوخی اظهار کرده که او و شرکتش کار زیادی در پیش دارند و بیش از هر چیز باید مطمئن شوند که در مسیر فرستادن انسان‌ها به ماه، هیچ دهانه‌ای را روی سطح این جرم آسمانی ایجاد نکنند؛ منظور ماسک از ایجاد دهانه به انفجار فضاپیمای استارشیپ در یکی از آزمایش‌هایی مربوط می‌شود که به تازگی خبر و ویدیو آن منتشر شد.

به گفته ماسک تیم او باید شتاب نوآوری پروژه استارشیپ را افزایش داده و تا دو سال آینده همه چیز را برای شرکت در ماموریت آرتمیس آماده کنند. تا به امروز هرکدام از چهار آزمایش انجام شده روی راکت‌های استارشیپ اسپیس ایکس ماموریت خود را در آسمان به خوبی انجام داده‌اند؛ البته هیچ کدام از آن‌ها تاکنون در انجام بخش فرود ماموریت موفق نبوده‌اند. تنها راکتی که به تازگی با موفقیت، پس از انجام پرواز خود روی زمین نشسته بود، تنها چند دقیقه پس از بازگشت به سطح زمین در سکوی فرود خود منفجر شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*