واکسن کووایران برکت

واکسن کووایران برکت چه عوارضی به همراه دارد؟

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت با تشریح عوارض این واکسن برای دریافت‌کنندگان عنوان کرد اگر همه چیز خوب پیش برود از خرداد واکسیناسیون عمومی را آغاز خواهیم کرد.

حسن جلیلی، مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت در خصوص ساخت و عوارض این واکسن عنوان کرد واکسن کووایران برکت بر پایه ویروس کشته شده ساخته شده است. وی افزود تزریق هر نوع واکسن دارای ۴ گرید عوارض است که گرید نوع ۴ آن شدیدترین نوع عارضه محسوب می‌شود. جلیلی تاکید کرد عوارضی که در تزریق این واکسن در فاز یک و دو آزمایش بالینی دیده شده از نوع گرید یک بوده و فقط یک عارضه در میان داوطلبان دریافت‌کننده واکسن مشاهده کردیم.

عوارض واکسن کووایران برکت

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن کووایران برکت در خصوص عوارض این واکسن ایرانی بیان کرد:

در داوطلبانی که این واکسن را دریافت کردند فقط عوارضی نظیر سردرد و بدن درد خفیف، تب خفیف و قرمزی محل تزریق مشاهده شده است. همچنین در کنار مطالعه فاز دو، ما مطالعه افراد ۵۰ تا ۷۵ سال را نیز به انجام رساندیم. به ۳۲ نفر در این بازه سنی واکسن تزریق شد که عوارض دیده شده در این افراد از افرادی که در سنین پایین‌تر واکسن را دریافت کردند کمتر بود.

جلیلی تاکید کرد اگر همه چیز خوب پیش برود و نتایج نیز رضایت‌بخش باشد، با اجازه رگولاتور می‌توانیم از اواخر خرداد سال جاری واکسیناسیون عمومی را آغاز کنیم.