واکسیناسیون کرونا

جزئیات زمان بندی واکسیناسیون کرونا در ایران بر اساس ردیف شغلی و سنی

برنامه زمان بندی واکسیناسیون کرونا به تازگی اعلام شده است. تزریق واکسن کرونا در ایران شامل چهار فاز خواهد بود و تا دی ماه ۱۴۰۰ به اتمام خواهد رسید.

واکسیناسیون کرونا در کشور توسط وزارت بهداشت آغاز شده است و تا به امروز تعداد اندکی از افراد در برابر کووید-۱۹ واکسینه شده‌اند. اکنون نیز برنامه زمانبندی واکسیناسیون کرونا در ایران اعلام شده که طبق آن عرضه واکسن کرونا در چهار فاز تا زمستان ۱۴۰۰ انجام خواهد شد. بر همین اساس زمان بندی تزریق واکسن مطابق با سن و شغل به صورت زیر است.

برنامه زمانبندی واکسیناسیون کرونا در ایران

فاز اول/ شمار واکسینه شدگان: نزدیک به یک و نیم میلیون نفر

فاز نخست واکسیناسیون در ایران از اسفند سال ۱۳۹۹ آغاز شد. در جریان این واکسیناسیون پرسنل آزمایشگاه‌های کووید، کارکنان خط اول حوزه بهداشت، کارکنان مستقیم تغسیل متوفیان کرونا و نمونه بردارها واکسن کرونا دریافت کردند. از اسفند سال ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰ نیز کارکنان خدمات جامع سلامت روستایی، مراکز نگهداری سالمندان، پرسنل عملیاتی اورژانسی کشور، کارکنان خط اول حوزه درمان و پزشکی و کارکنان مراکز خدمات جامع سلامت روستایی واکسن کرونا دریافت کردند و قرار است که تا انتهای اردیبهشت نیز دیگر کارکنان بیمارستان‌های بستری کننده کووید واکسن کرونا دریافت کنند. گفتنی است که شمار جمعیت واکسینه شده در فاز نخست تزریق واکسن به یک و نیم میلیون نفر می‌رسد.

فاز دوم/ شمار واکسینه شدگان: نزدیک به ۱۲ میلیون نفر

فاز دوم واکسیناسیون کرونا از اردیبهشت سال جاری آغاز شد و در جریان آن تمام افراد ۸۰ سال به بالا کشور تا پایان خرداد واکسینه خواهند شد. همچنین قرار است افرادی که میانگین سنی آن‌ها از ۶۵ تا ۷۹ سال است از خرداد تا انتهای تیر ماه سال جاری واکسن کرونا دریافت کنند، گفتنی است که واکسن ابتدا به افراد مسن‌تر تزریق می‌شود. افراد ۱۶ تا ۶۴ سال که بیماری‌های زمینه‌ای دارند نیز تا پایان تیر ماه ۱۴۰۰ واکسن کرونا دریافت خواهند کرد. افرادی که از ۶۰ تا ۶۴ سال سن دارند نیز از تیر تا مرداد امسال واکسینه خواهند شد.

فاز سوم/ شمار واکسینه شدگان: نزدیک به ۴ میلیون نفر

فاز سوم واکسیناسیون کرونا از مرداد سال ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد و تا پایان شهریور سال جاری تمام خواهد شد. در جریان این مرحله از واکسیناسیون گرم‌خانه‌ها، کمپین معتادان و مهاجران، پرسنل بانک‌ها، پرسنل پلیس، حمل و نقل عمومی و آموزش، نظامیان و سربازان در پادگان‌ها و ساکنان در زندان‌ها و مراکز تأدیب واکسن کرونا دریافت خواهند کرد. همچنین کارکنان مدارس و معلمان نیز در مرداد ماه امسال واکسینه خواهند شد.

فاز چهارم/ شمار واکسینه شدگان: نزدیک به ۴۰ میلیون نفر

فاز چهارم واکسیناسیون از شهریور تا مهر امسال انجام خواهد شد. در جریان این فاز و در شهریور امسال افراد ۵۵ تا ۵۹ سال واکسن دریافت خواهند کرد. افراد ۵۰ تا ۵۴ سال و ۴۵ تا ۴۴ سال نیز در مهر امسال واکسینه خواهند شد. همچنین قرار است که به افراد ۳۰ تا ۴۴ سال نیز در آبان سال جاری واکسن کرونا تزریق شود. لازم به ذکر است که اولویت تزریق با افراد مسن‌تر خواهد بود. در آذر ماه سال ۱۴۰۰ نیز افراد ۲۵ تا ۳۴ سال واکسینه خواهند شد. افراد ۱۸ تا ۲۴ سال هم در دی ماه امسال واکسینه خواهند شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*