دانشمندان سرانجام موفق به ساخت هولوگرام متحرک و سه بعدی شدند + ویدیو

دانشمندان سرانجام موفق به ساخت هولوگرام متحرک و سه بعدی شدند + ویدیو

محققان به تازگی خبر شگفت‌انگیز ساخت هولوگرام متحرک و سه بعدی را منتشر کرده‌اند؛ به نظر می‌رسد که آنچه در فیلم‌های علمی تخیلی دیده‌ایم به زودی به حقیقت می‌پیوندد.

هولوگرام متحرک محصول جدید دانشمندان دانشگاه BYU آمریکا بوده که در ویدیویی دیدنی، شگفتی‌های آن به نمایش گذاشته شده است. متاسفانه تا به حال این امکان وجود نداشته که هولوگرامی سه بعدی و قابل رویت از تمامی زاویه‌ها تولید شود و معمولا هرچه به اسم تصاویر مورد نظر تاکنون دیده شده، شکلی از نمایش نور در قالب دو بعدی بوده‌اند. با این وجود به نظر می‌رسد که دانش بشر روز به روز به واقعی کردن جزئیات فیلم‌های علمی تخیلی نزدیک‌تر می‌شود.

به گفته دن اسمالی (Dan Smalley)، سرپرست تیم تحقیقاتی اختراع اخیر، محصول مورد نظر از فیلم‌های علمی تخیلی الهام گرفته شده و تاکنون زیاد دیده‌ایم که کاراکترها و یا جزئیاتی از این فیلم‌ها به صورت سه بعدی به نمایش گذاشته شده‌اند. البته چنین فیلم‌هایی به کمک جلوه‌های ویژه و حقه‌های کامپیوتری هولوگرام‌ها را به بیننده نشان داده‌اند، با این حال اسمالی می‌گوید که هیچ چیز مصنوعی و غیر واقعی در رابطه با اختراع تیم او وجود ندارد.

ساخت هولوگرام متحرک

تیم اسمالی در گذشته نمایشگر ویژه‌ای را ساخته بودند که با به دام انداختن یک ذره در داخل نمایشگر به کمک پرتو لیزر و به حرکت درآوردن این ذره در هوا، تصاویری هولوگرامی به وجود می‌آورد. این تصاویر در اثر دیده شدن رد حرکت ذره مورد نظر شکل می‌گرفتند و کار جدید محققان دانشگاه BYU ادامه پژوهش‌های قبلی است. به گفته اسمالی اختراع تیم او نوعی پرینتر سه بعدی برای نور بوده که می‌توان انیمیشن‌های بسیار کوچک و در عین حال کاملا واقعی را در هوا به وجود آورد.

دانشمندان BYU می‌گویند که هولوگرام متحرک آن‌ها مسیر را برای ساخت اختراعاتی فوق‌العاده پیچیده‌تر هموار می‌کند؛ این اختراعات به مردم اجازه می‌دهند تا با اجسام غیر واقعی مستقیما در ارتباط باشند و برعکس آنچه روی پرده نقره‌ای سینماها یا نمایشگرهای خود می‌بینند، از طریق این اختراعات واقعیت مجازی را با چشمان خود و بدون استفاده از هیچ وسیله دیگری ببیند.

همان‌طور که اشاره شد، اکثر محصولات دیگری که هولوگرام‌ها را به کمک تکنولوژی‌های گوناگون به وجود می‌آورند، به نمایشگری نیاز دارند که تنها می‌توان از زاویه‌ای خاص تصاویر ساخته شده روی آن‌ها را دید. با این وجود اختراع اخیر هولوگرام‌های سه ‌بعدی را در فضا به وجود می‌آورد که برخلاف محصولات دیگر، کاملا فیزیکی هستند و هیچ قسمت از آن‌ها خطای دید نیست.

فناوری تیم اسمالی به تولید کنندگان این اجازه را می‌دهد که تصاویر هولوگرام متحرک را روی اجسام و محصولات واقعی به وجود آورده و کاری کننده که علاوه بر جنبه فیزیکی این محصولات، نوعی تصویر سه بعدی هم برای استفاده‌های دیگر کاربر در دسترس باشد.

نمایش اختراع محققان دانشگاه BYU

 

همان‌طور که در ویدیو بالا دیدیم، تیم اسمالی تعامل انسان و هولوگرام ساخته شده را به خوبی به نمایش می‌گذارد و انگشت یکی از دانشجویان این محقق در نزدیکی تصاویر سه بعدی مورد نظر قرار داده می‌شود؛ هولوگرام آدمک داخل ویدیو روی انگشت دانشجو راه می‌رفت و بالا و پایین می‌پرید.

قبل از پیشرفتی که این محققان به تازگی گزارش کرده‌اند، اختراع قبلی تیم اسمالی محدودیت‌هایی داشت که اجازه نمایش تصاویر مجازی را نمی‌داد. با این حال ادامه دادن تحقیقات روی محصول مورد نظر به ساخت هولوگرامی منجر شده که با پس‌زمینه خود در تعامل است و محدودیت‌های نمایشگرهای ذرات نوری را ندارد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. تبلغات هولوگرامی در راه است و بشتابید ان را فرا بگیرید و کسب درامد کنید