استاندارد جدید USB-C

استاندارد جدید USB-C قابلیت انتقال انرژی تا حداکثر ۲۴۰ وات را به ارمغان می‌آورد

استاندارد جدید USB-C می‌تواند با قابلیت انتقال انرژی ۲۴۰ وات خود (ولتاژ ۵۰ ولت و جریان ۵ آمپر) انرژی مورد نیاز برای گستره زیادی از دستگاه‌ها را تأمین کند.

استاندارد کنونی USB می‌تواند از حداکثر توان ۱۰۰ وات پشتیبانی کند. این میزان برای گوشی‌ها (خب در واقع اکثر گوشی‌ها) و لپ‌تاپ‌هایی که از پردازنده‌های ۱۵ وات استفاده می‌کنند کافی است، اما پاسخگوی لپ‌تاپ‌های گیمینگ نیست، زیرا این دستگاه‌ها مصرف انرژی بالایی دارند. قابلیت انتقال انرژی بالای استاندارد جدید USB-C می‌تواند پاسخگوی نیاز گستره زیادی از دستگاه‌ها باشد.

انجمن مجریان USB از یک استاندارد جدید به نام USB PD Extended Power Range که به اختصار EFR نامیده می‌شود، رونمایی کرده است. این استاندارد جدید انتقال انرژی ۲۴۰ واتی را به همراه خواهد آورد. البته میزان انرژی انتقال داده شده بسیار بالا است و به همین دلیل باید از کابل‌های به خصوصی استفاده شود که توانایی انتقال انرژی با ولتاژ ۵۰ ولت و جریان ۵ آمپر را داشته باشند. در این کابل‌ها یک تراشه کوچک قرار داده خواهد شد تا توانایی‌های کابل را به دستگاه میزبان اعلام کند.

استاندارد جدید USB-C

همچنین روی خود کابل نیز نماد EFR حضور خواهد داشت تا کاربران بتوانند کابل‌هایی که از استاندارد جدید USB-C برای انتقال انرژی ۲۴۰ وات پشتیبانی می‌کنند را شناسایی کنند. استاندارد انتقال انرژی قبلی نیز که از حداکثر توان ۱۰۰ وات پشتیبانی می‌کرد Standard Power Range یا به اختصار SPR نامیده خواهد شد.

کلیه کابل‌های کنونی که توانایی انتقال جریان ۵ آمپر دارند جای خود را به کابل‌های EFR خواهند داد و تمامی کابل‌های با توانایی انتقال جریان ۳ آمپر و بیشتر نیز باید به تراشه به خصوصی مجهز شوند.

البته توجه کنید که استاندارد SPR و EPR هیچ ارتباطی با سرعت انتقال داده در کابل USB ندارد و برخی از کابل‌های USB 2.0 نیز در کنار USB 3 و USB 4 می‌توانند از انتقال انرژی ۲۴۰ واتی پشتیبانی کنند. حتی می‌توان گفت که کابل‌های USB 2.0 به دلیل اینکه طول بیشتری در مقایسه کابل‌های سریع‌تر دارند، برای این کار مناسب‌تر هستند.

علاوه بر این، هر دو سری کابل مورد استفاده برای پشتیبانی از استاندارد جدید باید حتماً از نوع USB-C باشد، زیرا کابل‌های مجهز به سری USB-A و microUSB از حداکثر جریان ۳ آمپر پشتیبانی می‌کنند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*