همراه اول

تفاهم‌نامه سه جانبه هوشمندسازی مزارع کشور با مشارکت همراه اول امضا شد

تفاهم نامه سه جانبه پیاده‌سازی پروژه پایش مزارع هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا با مشارکت همراه اول و مبین نت در راستای تحول در صنعت کشاورزی به امضا رسید.

عصر روز شنبه ۲۶ تیرماه مراسم امضای تفاهم نامه همکاری سه جانبه مشترک برای «پیاده سازی پروژه پایش مزارع هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیاء» با مشارکت اپراتور همراه اول در محل سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به امضا رسید. در این مراسم مهدی غیناقی (رئیس هیات مدیره شرکت مبین نت)، حسین طهرانی (مدیرعامل شرکت مبین نت) و ارژنگ جوادی (معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی) حضور داشتند.

تفاهم‌نامه هوشمندسازی مزارع کشور با مشارکت همراه اول

مهدی غیناقی، رئیس هیئت‌مدیره شرکت مبین نت در این مراسم اعلام کرد اجرای این تفاهم نامه تغییرات شگرفی را در صنعت کشاورزی به وجود خواهد آورد. وی افزود در اجرای این پروژه اپراتور همراه اول و مبین نت با استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مشترک حضور پیدا خواهند کرد. غیناقی با اعلام اینکه هوشمندسازی در ابعاد مختلف مطرح می‌شود که به عنوان مثال یک حوزه آن کشاورزی است گفت:

برای اجرای کامل و موفق پروژه‌های هوشمندسازی، اپراتورهای ارتباطی قطعا باید در کنار بازیگران آن صنعت باشند تا با راه اندازی یک اکوسیستم و ایجاد پروژه ای مشترک، زمینه پیاده‌سازی هر چه موفق‌تر فراهم شود. با توجه به اینکه جمعیت دنیا تا سال ۲۰۳۰ به سمت ۸.۵ میلیارد نفر میل خواهد کرد و بشر نیز همواره نیازمند غذا است، اجرای پروژه هوشمندسازی باعث ارتقای بهره‌وری سیستم‌های کشاورزی و کاهش موارد ضروری مصرف نظیر آب خواهد شد که نهایتا اهداف را با هزینه کمتری قابل دستیابی می‌کند.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت مبین نت با اشاره به اینکه استفاده از تکنولوژی به نیروی کار کمتری نیاز دارد افزود در حال حاضر شاهد شروع یک پارادایم شیفت بزرگ در صنعت کشاورزی هستیم که حرکت از سمت کشاورزی سنتی به سمت دیجیتال است. وی همچنین در ادامه گفته‌های خود به کمپین داوطلبانه «همراه طبیعت» اپراتور همراه اول اشاره کرد که سرانجام باعث حذف قبوض مشترکان دائمی شد و از محل صرفه جویی اقتصادی که در کنار مزایایی چون قطع کمتر درختان برای تبدیل به کاغذ را به همراه داشت، سودآوری را برای همراه اول نیز به وجود آورد که بخشی از آن به حمایت از باغ گیاهشناسی ملی نیز اختصاص پیدا کرد.

این تفاهم‌نامه سه جانبه که میان سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، شرکت مبین نت و اپراتور همراه اول به امضا رسید، با اجرای این پروژه از استان البرز شروع خواهد شد و طی آن هوشمندسازی مراحل تولید محصولات کشاورزی در مراحل خاک‌ورزی، کاشت، داشت و برداشت محصولات زراعی به اجرا برسد. از سایر اهداف این تفاهم‌نامه می‌توان به استفاده موثر و بهینه از منابع و نهاده‌های تولید، بهبود بهره‌وری با استفاده از هوشمندسازی مصرف نهاده‌ها در سامانه تولید محصولات کشاورزی و کاهش هزینه‌های مصرف انرژی به واسطه مدیریت هوشمند اشاره کرد.

ارژنگ جوادی، معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی نیز در این مراسم عنوان کرد برای اجرای پروژه هوشمندسازی با اختیار مواجه نیستیم بلکه الزام داریم وی افزود تمامی گوشه‌های عرصه تولیدی و کشاورزی شکننده است و به کمک دانش و تکنولوژی باید به سرمایه‌گذاری در این حوزه بپردازیم تا بتوانیم با ارتقای بهره‌وری، به دستاوردهای خوبی برسیم. وی افزود با توجه به اینکه ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای پیاده‌سازی چنین پروژه‌هایی داریم، بر انجام آن مصمم هستیم.

گفتنی است در برگزاری این مراسم از پلتفرم «مبینفارم» نیز برای مدیریت بر امر هوشمندسازی مزارع رونمایی شد که به واسطه مهندسان شرکت مبین نت طراحی و توسعه پیدا کرده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*