اینترنت ماهواره ای استارلینک

به این دلایل اینترنت ماهواره ای استارلینک فعلا در ایران قابل استفاده نیست

طرح صیانت فضای مجازی همه را به فکر خرید اینترنت ماهواره ای Starlink انداخته است. اما ما دلایلی داریم که نشان می‌دهد اینترنت ماهواره ای استارلینک فعلا در ایران قابل استفاده نیست.

طرح جنجالی صیانت از کاربران در فضای مجازی، همچنان یکی از مباحث داغ میان مردم ایران است؛ تا جایی که ترس از محدودیت های احتمالی ناشی از این طرح، مردم را به فکر تهیه اینترنت ماهواره ای استارلینک انداخته است. اما آیا در حال حاضر امکان استفاده از اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران وجود دارد؟

در ادامه به دلایلی اشاره کرده‌ایم که نشان می دهد، در حال حاضر امکان دسترسی به اینترنت استارلیک در ایران غیر ممکن، و البته احتمال دارد در آینده نیز امکان پذیر نباشد!

چرا اینترنت ماهواره ای استارلینک فعلا در ایران قابل استفاده نیست؟

۱- عدم پوشش ماهواره های استارلینک در ایران

اینترنت ماهواره ای استارلینک

بر خلاف شایعات منتشر شده در روزهای اخیر که خبر از پوشش ماهواره های استارلینک در ایران را می‌دهند، تا لحظه نگارش این مقاله، ماهواره های استارلینک در ایران پوشش نداشته و اگر شما با ورود به سایت استارلینک نام هرکدام از شهر های ایران برای سفارش سرویس اینترنت ماهواره ای را وارد کنید، با پیامی مبنی بر عدم پوشش استارلینک در منطقه مورد نظر در ایران روبرو خواهید شد.

اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران

البته طبق اعلام رسمی کمپانی استارلینک، تا پایان سال ۲۰۲۱ تمام نقاط جهان تحت پوشش ماهواره های این شرکت قرار خواهند گرفت.

۲- محدودیت و کمبود تجهیزات اینترنت استارلینک در جهان

اینترنت ماهواره ای استارلینک

فراموش نکنید که Starlink، یک پروژه نوپا و تازه تاسیس است؛ به همین جهت هنوز میزان تولید تجهیزات راه اندازی سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک به حدی نرسیده که پاسخگوی نیاز کاربران در سراسر جهان باشد و فعلا این شرکت با کمبود تجهیزات برای عرضه به متقاضیان این سرویس مواجه است.

ناگفته نماند که بررسی های ما نشان می‌دهد که کمبود تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک، حتی در آمریکا هم برای متقاضیان وجود دارد. البته این کمبود به مرور و با ورود شرکت های دیگر به تولید و عرضه این تجهیزات برطرف خواهد شد.

۳- قیمت بالای تجهیزات و اشتراک استارلینک برای ما ایرانی ها

اینترنت ماهواره ای استارلینک

هزینه های اینترنت ماهواره ای استارلینک شامل دو بخش هزینه خرید تجهیزات و هزینه ماهیانه اشتراک این سرویس است. طبق اعلام رسمی استارلینک، تجهیزات اینترنت ماهواره ای استارلینک ۴۹۹ دلار و هزینه اشتراک ماهیانه آن نیز ۹۹ دلار قیمت دارد که با این حساب، تهیه این سرویس جمعا ۵۹۸ دلار برای هر کاربر هزینه خواهد داشت.

اینترنت ماهواره ای استارلینک

با یک حساب سر انگشتی متوجه خواهید شد که بر اساس قیمت امروز دلار در ایران که برابر با ۲۶ هزار تومان است، هزینه تجهیزات چیزی حدود ۱۳ میلیون تومان و هزینه اشتراک ماهیانه هم حدود ۲.۶۰۰ هزار تومان خواهد شد. البته درصورتی که هزینه های دلالی و غیره را به این مبالغ اضافه کنیم، با ارقام بزرگتری روبرو خواهیم شد که نشان می دهد تهیه اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران حتی اگر پوشش شبکه و سایر موانع وجود نداشته باشد، از نظر هزینه بسیار گران تمام خواهد شد.

۴- ممنوعیت استفاده و نصب تجهیزات اینترنت ماهواره ای در ایران

رویای شگفت‌انگیز اینترنت جهانی استارلینک از همیشه به واقعیت نزدیک‌تر است

طبق قانون کشور، استفاده، فروش و نصب تجهیزات ماهواره ای در ایران ممنوع بوده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد؛ بنابراین، ممنوعیت قانونی نیز یکی دیگر از مشکلات موجود بر سر راه اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران خواهد بود.

۵- ممنوعیت ورود تجهیزات اینترنت ماهواره ای به کشور

اینترنت ماهواره ای استارلینک

علاوه بر ممنوعیت استفاده، فروش و نصب تجهیزات ماهواره ای در ایران، واردات این تجهیزات هم به کشور غیر قانونی بوده و اگر این تجهیزات به صورت غیر قانونی هم وارد کشور شوند، بدون شک با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت اصلی آن که در بالا اشاره شد به فروش خواهند رسید.

۶- ایجاد اختلال در سرویس اینترنت استارلینک از طریق ارسال پارازیت

اینترنت استارلینک به زودی به مسافران هواپیماها سرویس می‌دهد

به فرض اینکه از نظر فنی و سایر مواردی که در بالا به آنها اشاره شد، امکان استفاده از سرویس اینترنت استارلینک در ایران وجود داشته باشد، به دلیل ممنوعیت استفاده از سرویس های ماهواره ای در ایران، احتمالا دولت اقدام به ارسال پارازیت و ایجاد اختلال در دریافت امواج ماهواره های استارلینک خواهد کرد.

البته به نظر می رسد که گزینه پارازیت چندان برای استارلینک کارساز نباشد؛ در صورت پوشش ایران و دسترسی به این خدمات، ارسال پارازیت روی این سیستم به دلیل تعداد بالای ماهواره‌ها، مدار نزدیک به زمین و سرعت بالای آن، سخت است.

۷- عدم اجازه دولت ایران به فعالیت استارلیک در کشور

اینترنت ماهواره ای استارلینک

مدتی پیش، خانم گوئین شاتول، مدیر عامل اسپیس ایکس رسما اعلام کرد که طبق قوانین بین المللی، این شرکت برای فعالیت در هر کشوری باید مجوز فعالیت در آن کشور را دریافت کند. با این حساب، در صورت پوشش ماهواره های استارلینک در ایران و وجود تجهیزات آن در کشور، همچنان دولت ایران باید مجوز فعالیت استارلینک را صادر کند؛ موضوعی که در شرایط فعلی بسیار بعید به نظر می‌رسد.

۸- احتمال برخورد نظامی و هدف قرار دادن ماهواره های استارلینک توسط ایران

اینترنت ماهواره ای استارلینک

یکی از مواردی که البته تنها یک احتمال بوده و هنوز هیچ مقام رسمی در مورد آن اظهار نظر نکرده است، احتمال هدف قرار دادن ماهواره های استارلینک بر فراز ایران، درصورت فعالیت بدون مجوز این شرکت در کشورمان است.

هرچند که طبق اطلاعات موجود، ایران هنوز به فناوری نظامی موشک های ماهواره زن مجهز نشده، اما با توجه به اینکه روسیه و چین که روابط خوبی با ایران دارند، به موشک های ماهواره زن مجهز هستند، تهیه این تجهیزات نظامی برای ایران از کشورهای نامبرده کار سختی به نظر نمی‌رسد.

جمع بندی

موارد اشاره شده در بالا، از مهمترین موانع دسترسی به اینترنت ماهواره ای در ایران است. همانطور که دیدید، چالش ها و موانع بسیاری بر سر راه استفاده از این سرویس در کشورمان وجود دارد و می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که اینترنت ماهواره ای استارلینک فعلا در ایران قابل استفاده نیست. هرچند که تجربه ثابت کرده، به هیچ وجه نمی‌توان مانع پیشرفت و دسترسی مردم به تکنولوژی شد و امیدواریم شاهد هیچگونه محدودیتی در اینترنت ایران نباشیم.

نظر شما در این مورد چیست؟

همچنین بخوانید:

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

۱۴ دیدگاه

 1. متاسفانه هنوز فرهنگ کامنت گذاری و نقد بدون توهین را یادنگرفتیم! ؛ با آرزوی سلامتی و موفقیت برای آقای باستانی

 2. چین و روسیه موشک بدن به اخوندا که ماهواره ها آمریکا رو بزنن؟؟
  WTF??

 3. تمامی مواردی که گفتین فقط در ابتدا گران قیمت هست و بعد مدتی ارزان میشه
  مساله دوم اینکه در ساحتمان ها احتمالا هزینه اینترنت و نصب رو ساکنین واحد ها تقسیم میکنن و باسرشکن شدن این موضوع قیمت تمام شده اینترنت بدون فیلتر تاکید میکنم بدون فیلتر و سریع که هروقت دولت لازم دید قطع کنه رو منطقی تر میکنه .
  پارازیت هم تاثیری نخواهد داشت چون عملا با عر تقیر ۱۰ سانتی متری دیش از سمت شرق به غرب یا برعکس به ۳ ماهواره وصل خواهد شد
  موارد ممنوعیت هم همینطور که دیش و ماهواراه های شبکه های تلوزیونی جمع نمیشه اینم قابلیت کنترول نداره
  در مورد مساله نظامی هم اگه چنین سامانه ای ایران داشته باشه و استفاده کنه چون بحث امنیت کشورهای دنیا و برد موشکی ایران مطرح میشه حتی کشوری مثل روسیه احساس خطر میکنه و چنین موشکی به ایران نمیده .
  کلام اخر نمیشه با تکنولوژی جنگید

 4. ایران به ماهواره آمریکایی حمله میکنه و آمریکا دست رو دست میذاره و نگاه میکنه
  اینکه استارلینک در ایران قابل استفاده خواهد بود یا نه هنوز مشخص نیست اما این تحلیل شبیه تحلیل های بعضی سایت های تندرو و افراطی هست و همه چیز رو یک طرفه میبینه و بدترین حالت ممکن رو در نظر گرفته

 5. حکومت فاسد 👈 💩💩💩 ایران همیشه با دولت های کمونیستی چین و روسیه بلای جان مردم عزیز ایران بوده و هست 😡😡

 6. اخه نویسنده متن بیسواد اوسکل وقتی از چیزی سر درنمیاری چرا نظر میدی. چس مغز اخه اینترنت استارلینک که نه فیلتر میشه نه پارازیت میشه انداخت روش. بعدشم اجازه نابودی ندارن.پرفسور

 7. ۱۵میلیون تقسیم بر ۲۰۰ = نفری ۷۵۰۰۰ تومان سال اول و سالهای بعد نفری ۱۵ هزار تومان سالانه .

 8. در ضمن قیمتش زیاد نیست چون برای ۲۰۰ کاربر با اتصال وایفای جواب میده و میتونن چند نفرهرخرید کنن و پولش رو تقسیم کنن . اما برای کسی که شغلش راننده اینترنتیه یا دایم جابجا مییشه محل اقامتش کاربردی نداره تهیه این سیستم در ایران.

 9. اینترنت ماهواره ای را با پارازیت نمیشه متوقف کرد چون اطلاعات ارسالی از نوع دیتا بوده و‌به ترتیب دریافت سپس اجراا میشن ولی با پارازیت میشه کند کرد سرعتشو مثل اینترنت فعلی بشه . برای اشتراک سالانه این دستگاه حساب بانکی بین المللی نیاز ه . البته با کارت شارژهای گوگل پلی هم امکان پذیره. اگر کشور اقدام نظامی کنه چه در مورد ماهواره زدن یا ورود به خانه ها این روشها منسوخ شده و ضربه ای دیگر به اینده کشور وارد میکند . در حال حاضر مشکل اصلی عدم داشتن حساب بین المللی و تحریم های بانک جهانیه . اگر این مشکل حل شه از صدها اینترنت ماهواره ای با ارزش تره .

  • دوست عزیزم این مورد هم خیلی راحت شما میتونی از طریق ارزهای دیجیتال پرداخت کنی
   اگه هم مستقیم نشه ارزدیجیتال رو به یکی از سرویس های مثل پرفکت مانی تبدیل میکنی یا گیفت کارت میگیری و راحت پرداخت میکنی خیالت راحت مشکلی در پرداخت شارژش در اینده وجود نداره

 10. میشه چرت پرت نگین که می‌گین نمیشه استفاده کرد