دوز دوم واکسن کرونا

دوز دوم واکسن کرونا تا چه اندازه ضروری است؟

مطالعات جدید نشان می‌دهد بدون دوز دوم واکسن کرونا، بدن شما ممکن است در مبارزه با این ویروس دچار مشکل شود و دوز اول به تنهایی کافی نیست.

کسانی که دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند، شاید فکر کنند که بدنشان در مقابل این ویروس ایمن شده اما این تفکر اشتباه است و دوز دوم واکسن کرونا اهمیت ویژه‌ای دارد.

محققان دانشگاه نورث‌وسترن اخیرا واکنش‌های بدن انسان نسبت به واکسن کووید-۱۹ را مورد بررسی قرار داده‌اند و آن را با ایمنی طبیعی و انواع مختلف کرونا مقایسه کرده‌اند. در این مطالعات، همچنین به این نکته اشاره شده که اگر دوز دوم واکسن کرونا را دریافت نکنید یا بخواهید بدنتان به صورت طبیعی در مقابل این ویروس ایمنی ایجاد کند، ممکن است آسیب زیادی به خود وارد نمایید.

بعضی از افراد این دیدگاه را دارند که اگر کرونا بگیرند، نه تنها اتفاق بدی نیست بلکه بدنشان می‌تواند در مقابله با آن، ایمنی طبیعی ایجاد کند و در واقع نیازی به واکسن نیست. ضمن اینکه کووید-۱۹ در بدن‌های مختلف، تاثیرگذاری‌های متفاوتی دارد و گاهی به شکل غیرمنتظره‌ای ممکن است شما را بیمار کرده و حتی به مرگ نزدیک کند؛ باید به یاد داشته باشید که ایمنی طبیعی در تمامی افراد، قدرت کافی برای مبارزه با انواع جدیدتر کرونا را ندارد.

دوز دوم واکسن کرونا

طبق نتایج بدست آمده از این مطالعات، اگر کرونا بگیرید، هیچ تضمینی وجود ندارد که میزان پادتن‌های محافظ بدن شما افزایش پیدا کند. حتی اگر یک بار کرونا گرفته‌اید و دوز اول واکسن را هم دریافت کرده‌اید و فکر می‌کنید که تلفیق آن‌ها جواب می‌دهد، باید بدانید که این تفکر هم اشتباه است و بدن شما لزوما در جنگ با این ویروس، قوی‌تر نخواهد بود.

علاوه بر این‌ها، کسانی که کرونا داشته‌اند و بهبود پیدا کرده‌اند، ممکن است دوباره به شکل خطرناک‌تری به آن دچار شوند؛ حتی اگر دوز اول واکسن‌های معتبری همچون فایزر یا مدرنا را زده باشند.

توماس مک‌دید (Thomas McDade)، یکی از محققان این مطالعه، همچنین اضافه کرده است که «واکسن‌ها کارساز هستند و ایمنی بدن شما را تامین می‌کنند اما از آنجایی که برای کرونای اصلی طراحی شده‌اند، نباید انتظار داشته باشید که در مبارزه با کرونای دلتا یا انواع جدیدتر آن، ایمنی بدن را به طور ۱۰۰ درصد تامین کنند. همچنین ایمنی ایجاد شده از سوی واکسن، به تدریج کاهش پیدا می‌کند و در مقابل، آسیب پذیری بدن افزایش می‌یابد».

با این تفاصیل، دوز دوم واکسن کرونا شاید شما را به طور قطعی از کرونا مصون نگاه ندارد اما حداقل می‌توانید مطمئن باشید که با وضعیت حاد و دشواری رو به رو نخواهید بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*