برگ سبز خودرو

دادستان کل کشور: برگ سبز خودرو حکم سند مالکیت را دارد

دادستان کل کشور طی نامه‌ای به دادستان‌های کشور اعلام کرد برگ سبز خودرو همان سند مالکیت است و دیگر مراجعه به دفاتر رسمی ضرورتی نخواهد داشت.

محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور طی نامه‌ای به دادستان‌های کل کشور اعلام کرد برگ سبز خودرو که توسط شرکت‌های تولیدکننده صادر می‌شود همان سند مالکیت است و دیگر مراجعه به دفاتر رسمی ضرورتی نخواهد داشت، مگر این که متعاملان خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.

برگ سبز خودرو سند مالکیت است

متن نامه دادستان کل کشور در خصوص این که برگه سبز خودرو حکم سند مالکیت را دارد به شرح زیر است:

حسب گزارش‌های واصله و استعلامات برخی از دادستان‌ها در خصوص مناقشه‌ی بین سازمان ثبت اسناد و املاک کشور (کانون سردفتران) و نیروی انتظامی در خصوص الزامی یا غیر الزامی بودن معاملات ثبت خودرو در دفاتر اسناد رسمی به اطلاع می‌رساند: بندهای ۲ و ۳ بخشنامه شماره ۱۴۷۲۰۴/۹۴ مورخ ۱۳۹۴/۸/۲۷ صادره از سازمان ثبت اسناد و املاک که مضمونا حاکی از ضرورت مراجعه طرفین معامله برای ثبت معاملات خودرو به دفاتر اسناد رسمی بوده با صدور دادنامه‌ی شماره ۱۸۶۳ مورخ ۱۳۹۹/۱۲/۲ هیات محترم دیوان عدالت مستندا به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب ۱۳۹۲ ابطال گردیده و در تاریخ ۱۴۰۰/۱/۱۰ بشماره ۹۸۰۴۱۸۵ در روزنامه رسمی ثبت و ابلاغ شده است.

برابر مواد مختلف قانون مذکور از جمله تصبره ماده ۱۴ مواد ۳۴، ۳۵ و ۴۵؛ آرا شعب دیوان عدالت اداری و به ویژه هیات عمومی در موارد مشابه برای تمامی دستگاه‌های اداری لازم‌الاجرا بوده و برای مستنکفین مجازات در نظر گرفته شده است.

از این رو تلقی برگ سبز خودرو صادره از شرکت‌های تولیدی به عنوان سند مالکیت بوده و نقل و انتقالات خودرو با ثبت مشخصات متعاملین و نیز مشخصات خودرو مندرج در برگ سبز؛ در ادارات راهنمایی و رانندگی بلامانع بوده و ضرورتی به مراجعه به دفاتر رسمی نمی‌باشد مگر این که متعاملین خواهان ثبت آن در دفاتر مذکور باشند.

تصویر نامه دادستان کل کشور

برگ سبز خودرو

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چه مبالغ کلانی که بعضی از دفترداران با همکاری دلالان نامحترم از جیب کارمند و کارگر و مسافرکش مظلوم بالا میکشیدند….