چیپ A15 Bionic

چیپ A15 Bionic سری آیفون ۱۳ از ۱۵ میلیارد ترانزیستور تشکیل شده است!

چیپ A15 Bionic موجود در سری آیفون ۱۳ – iPhone 13 متشکل از ۱۵ میلیارد ترانزیستور بوده که کمی کمتر از ترانزیستورهای یک چیپ دسکتاپ است.

امشب اپل از آیپد مینی ۶ و آیفون‌های جدیدش رونمایی کرد که همگی مجهز به چیپست A15 Bionic هستند. این چیپ به ۱۵ میلیارد ترانزیستور مجهز شده که رقمی چشمگیر برای یک چیپست موبایلی به حساب می‌آید. این در حالی است که در چیپ A14 Bionic تعداد ۱۱.۸ میلیارد ترانزیستور و در چیپ A13 Bionic تعداد ۸.۵ میلیارد ترانزیستور جای گرفته بودند. برای درک قدرت چیپ A15 Bionic بهتر است بدانید چیپ M1 اپل که روی مک بوک‌ها و آیپد پروی سال ۲۰۲۱ از آن استفاده شده مجهز به ۱۶ میلیارد ترانزیستور است.

چیپ A15 Bionic

به طور خلاصه می‌توانیم بگوییم هرچه یک چیپست ترانزیستور بیشتری داشته باشد، قدرت بیشتری هم ارائه می‌کند و در عین حال مصرف انرژی پایین‌تری نیز خواهد داشت.

چیپ A15 Bionic توسط بزرگترین کارخانه دنیا یعنی TSMC با فناوری لیتوگرافی ۵ نانومتری تولید می‌شود. این کمپانی معتبر تایوانی حالا پذیرای بزرگترین مشتری خود یعنی اپل شده و همکاری بی‌نظیری باهم دارند. اپل از چیپ جدید خود نه تنها در سری آیفون‌های ۲۰۲۱ خود بلکه در سری جدید آیپد مینی نیز استفاده خواهد کرد و بدین ترتیب، عملکرد آیپد مینی نسبت به نسل پیشینش ۴۰ درصد بهبود پیدا می‌کند.

چیپ A15 Bionic

چیپست A15 Bionic مجهز به شش هسته بوده و موتور نمایشگر جدیدی را به همراه دارد. توان پردازشی این چیپ ۱۵.۸ تریلیون فعالیت در هر ثانیه اعلام شده که ۴۴ درصد بیشتر از ۱۱ تریلیون فعالیت در A14 Bionic به حساب می‌آید. همچنین پردازنده گرافیکی پنج هسته‌ای همان چیزی است که اپل آن را بهترین GPU بین تمامی اسمارت فون‌ها می‌نامد. چیپست سری آیفون ۱۳ – iPhone 13 به کمک دوربین نیز رفته و پردازش‌های مرتبط با آن بخش را نیز انجام می‌دهد. افزون بر این مجهز به انکودر و دیکودر جدیدی برای ضبط ویدیو شده و کش سیستم را به میزان دو برابر بهبود بخشیده است.

کمپانی TSMC بهای چیپ‌هایش را تا ۲۰ درصد افزایش داد اما به دلیل اهمیت شرکت اپل، این افزایش قیمت برای کوپرتینویی‌ها تنها ۳ درصد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*