گوشی هوشمند : دیواری که میان اعضای خانواده های امروزی قد علم کرده است

در زندگی امروز وابستگی انسان به گوشی های هوشمند تا حدی شده است که شاید بهتر باشد نگوییم شمار زیادی از مردم به آن اعتیاد دارند بلکه باید گفت ” بیشتر مردم با حذف آن نمی توانند زندگی نرمال و آرامی داشته باشند.”

جدای از تاثیرات مثبت ارتباطات دیجیتالی مدرن و مزایای آن در دنیای کنونی باید گفت که سرانجام آن همواره به خیر ، خوبی و خوشی ختم نمی شود. شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین چالش هایی که این وسیله ارتباطی به همراه دارد میزان و چگونگی تاثیر گذاری آن بر روابط خانوادگی است.تاثیری بسیار بزرگ که همچون دیواری میان اعضای خانواده های امروزی قد علم کرده است.

عده ای بر این باورند که استفاده گسترده ای از تلفن همراه و سرویس های اینترنتی موجب از هم پاشیدگی و گسست خانواده ها می شود(به دلایلی چون به وجود آمدن سوء تفاهم ها، گسترش روابط برون خانوادگی افراد، غیر فیزیکی شدن روابط…) عده ای نیز بر این تلاشند تا با بررسی درون خانواده ها صحت این طرز تفکر را زیر سوال ببرند.

anti-smartphone-ads-shiyang-he-beijing-china-7

تاثیر مثبت یا منفی مساله این است

به طور مثال چند سال پیش در یک بررسی مشخص شد زندگی خانوادگی در اثر استفاده از اینترنت و اسمارت فون ها تضعیف نشده است، اما خانواده ها با استرس و شتاب حاصل از زندگی مدرن که حاصل انبوه تماس های تلفن همراه، emailها، پیامک ها و دیگر اشکال ارتباطات مدرن است دست و پنجه نرم می کنند.

خانواده ها از ابتکارات مختلف عرصه فناوری خشنود هستند، زیرا با استفاده از این فناوری در طول روز به سادگی به یکدیگر دسترسی داشته و می تواننداز اقدامات یکدیگر مطلع شوند. به عبارت دیگر فناوری های جدید باعث شده عدم حضور فیزیکی اعضای خانواده در کنار هم منجر به قطع روابط عاطفی و احساسی آنان نشود.

به طور کلی اگر چه برخی معتقدند از این وسیله می تواند تماما در جهت استحکام بخشی روابط خانوادگی استفاده کرد اما در عین حال روابط جدیدی که ممکن است این وسیله با استفاده کننده اش ایجاد شود – که متاسفانه در دنیای کنونی به شکل پیچیده ای رخ داده است – اساس فاصله و جدایی عاطفی مابین بیشتر افراد خانواده را رقم زده است.

با ظهور شبکه های اجتماعی موبایلی همانند وایبر و واتس آپ ، لاین ، تانگو ، تلگرام و… همواره کانون گرم خانواده و صفا و صمیمیت و گفتمان اعضای خانواده باهم، تحت تاثیر آن قرار گرفته که به عنوان مثال از زمانی که آقای خانه از محل کار به محیط خانه می آید، سرش را از روی موبایلش بر نمی دارد ، تا زمانی که چندین بار برای خوردن غذا ، میوه و یا انجام کاری او را صدا بارها بزنند آن هم در بیشتر مواقع تلفن همراه خود را نه تنها زمین نمی گذارد بلکه شاید آن را هم به سر سفره شام ، نهار و یا صبحانه بیاورد که بدیت ترتیب همسر ناراحت ، بچه نگران و در نتیجه کانون گرم خانواده  همچون خاکستری جامانده از آتشی گرم خاموش مانده است.

anti-smartphone-ads-shiyang-he-beijing-china-4

چند توصیه برای گرم کردن کانون خانواده در کنار زندگی وابسطه به گوشی های هوشمند :

– وقتی به خانه برمی گردید و یا همسرتان به خانه می آید، تلفن همراه خود را به کناری بگذارید و مطمئن باشید در این چند دقیقه نه رئیس جمهور به شما زنگ میزند و نه قرار است بلیط برنده شما از شرکتی به شما پیامکی ارسال و یا این که مذاکرات هسته ای به نقطه ی تاریکی کشیده خواهد شد ، به طور کلی اول به خانواده خود اهمیت دهید و سپس به شبکه های اجتماعی.

– پیام هایتان را در کنار خانواده چک کنید و باهم بخندید، اگر مطلب جالب و یا خنده داری به شما می رسد، چه اشکالی دارد که آن را برای بقیه اعضای خانه هم بخوانید، در این صورت هم همه شاد می شوند و هم اوقات دلپذیری باهم خواهید داشت و هم کسی از این که سر شما داخل تلفنتان است، شاکی نمی شود.

– ساعاتی خاص برای چک کردن پیام هایتان در نظر بگیرید، و تمام وقت روی تلفنتان خم نشوید، مثلا هنگامی که درون اتوبوس هستید و یا موقعی که در ترافیک مانده اید، اینها زمان مرده ی شما هستند که می توانید به نحو احسن از آن استفاده کنید.

– تلفن همراه خود را در حالت بی صدا قرار دهید، حال اگر هزار پیامک هم داشته باشید، هیچ کسی نمی فهمد که بخواهد شاکی شود.

– احترام سالخوردگان را داشته باشید، مخصوصا هنگامی که به خانه پدربزرگ ومادربزرگتان می روید، معمولا این عزیزان از تکنولوژی به دور هستند و با دیدن شما که همش سرتان روی تلفن همراهتان است، ناامیدی و احساس حقارت، مهمان دل های نازکشان می شود، پس دل مهمانانی که چند صباحی بیشتر در کنارتان نیستند را نشکانید.

این را فراموش نکنیم که تکنولوژی، برای راحتی انسان ها ساخته شده، تکنولوژی باید در دست شما باشد، نه این که انسان را اسیر خود کرده و او را از تمام روابط و علایق انسانی خویش باز دارد.

تصاویری که در این مطلب مشاهده کردید به سفارش یک مرکز تحقیقات رواشناسی در پکن توسط کانون تبلیغاتی ” Ogilvy ” طراحی شده و آثار مخرب گوشی های هوشمند در زندگی امروزی را به شکلی تاثیرگذار به تصویر کشیده است.( منبع تصاویر : boreadpanda )

منبع : gadgetnews

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*