قیمت خودرو در بازار ایران

تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت خودرو در بازار ایران چیست؟

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های اهالی بازار خودرو، تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت خودرو در بازار ایران است. آیا جنگ قیمت‌ها را افزایش می‌دهد؟

بازار خودروی ایران از عوامل مختلفی تأثیر می‌پذیرد. یکی از مهم‌ترین عواملی که باعث گرانی خودرو یا بعضا افت قیمت می‌شود، مذاکرات وین و نتیجه برجام است. البته یک دلیل دیگر که آن هم متأثر از مذاکرات برجامی است، قیمت دلار است و بر بازار خودروی کشور تأثیر به‌سزایی می‌گذارد. حال سوال اینجاست که در مقطع کنونی جنگ روسیه و اوکراین نیز اثری بر بازار خودرو دارد یا خیر؟

قیمت خودرو در بازار ایران پس از جنگ اوکراین

در سال 1400 نوسانات زیادی در بازار خودرو وجود داشت. قیمت‌ها خصوصا در بازه‌های زمانی مشخصی سر به فلک کشید و برخی خودروها به معنای واقعی کلمه گران شدند. این نوسانات قیمتی متأثر از شرایط و نرخ دلار بود. با بالا رفتن دلار، قیمت خودرو افزایش و با کاهش یافتن نرخ دلار، قیمت‌ها کاهش می‌یافت.

از طرف دیگر عامل مهمی که منجر به رکود بازار خودرو شد، از سر گرفتن مذاکرات وین بود. سوالی که در حال حاضر مطرح می‌شود مربوط به بحران جنگ روسیه با اوکراین است. به گفته حمیدرضا حیدری، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو مشهد، تا به امروز جنگ میان این دو کشور تأثیر خاصی روی قیمت خودرو نداشته است. وی خاطر نشان می‌کند که بعید است این جنگ دامن‌گیر بازار خودروی ایران شود.

قیمت خودرو در بازار ایران

نکته مهم اینجاست که وضعیت برخی مواد اولیه مانند آلومینیوم، نیکل، فولاد، پالادیوم و تمامی فلزات پایه از زمان آغاز جنگ تا به امروز دچار تغییرات اساسی و مهمی شده‌اند. در واقع این فلزات از لحظه شروع جنگ رکوردهای جدیدی را شکسته‌اند. همین افزایش قیمت‌ها در سطح جهانی نگرانی‌هایی بابت بالا رفتن قیمت خودروها ایجاد کرده است.

فرید زاوه، کارشناس خودرویی کشور در گفتگویی که چند هفته پیش صورت گرفته بود بیان کرد که علاوه بر فلزات، سایر مولفه‌های تأثیرگذار بر قیمت خودرو نیز روند صعودی دارند. بنابراین تورم خودرو در سال‌های 2022 و 2023 بیش از نرخ وابستگی میزان خودرو به فلزات خواهد بود.

به گفته زاوه، طی سال آینده و در صورت تداوم جنگ میان روسیه و اوکراین، زمستان سختی به لحاظ رکود تولید خودرو پیش رو خواهیم داشت. علاوه بر این بحران مهم نباید از بحران انرژی، کمبود تراشه و چیپ و نوسان قیمت ارزها غافل ماند. وی در ادامه می‌گوید:

در نتیجه افزایش 20 تا 25 درصدی قیمت خودرو در بازارهای جهانی طی یک سال آینده دور از ذهن نیست. همچنین بعید نیست که در سال 1401 خودروسازان ایرانی افزایش تیراژ داشته باشند و کاهش قیمت هم امری محال است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*