ایلان ماسک می خواهد مریخ را بمباران هسته ای کند !

ایلان ماسک (Elon Musk) مدیر عامل جاه طلب و بلند پرواز کمپانی های تسلا ( Tesla ) و اسپیس ایکس ( Space X ) که همواره سخنرانی های عجیب و غریب و جالبی می کند ، به تازگی در یک برنامه تلویزیونی گفته است که برای اینکه بتوانیم سیاره مریخ ( بهرام ) را قابل سکونت کنیم ، می بایست آنجا را بمباران هسته ای کنیم !

براساس گزارش‌های منتشر شده از وب‌سایت CNET و USA Today، ماسک در برنامه‌ی The Late Show with Stephen Colbert که چهارشنبه شب‌ها پخش می‌شود، پیشنهاد داد که سریع‌ترین راه برای این‌که بتوان مریخ را به مکانی برای زندگی تبدیل کرد، این است که دو بمب هیدروژنی را در قطب‌های این سیاره منفجر کنید. هدف از این اقدام گرم کردن هوای مریخ و آماده‌سازی آن برای ادامه‌ی حیات انسان‌ها است.

این پیشنهاد باعث شد که کولبرت، ماسک را به آدم‌های شرور و بدجنس در مجموعه‌های سوپرمن و شخصیت Lex Luthor تشبیه کند. البته ماسک در جریان این برنامه به این موضوع اشاره کرد که راه‌های امن‌تر و کم‌خطری برای تبدیل این سیاره به منطقه‌ای برای زندگی هم وجود دارد. به‌گفته‌ی ماسک یکی از این راه‌ها آزاد کردن گازهای گلخانه‌ای در اتمسفر مریخ است که نتیجه‌ی گرم شدن فضای مریخ مثل کره‌ی زمین است.

nuclear-bomb-explosion

برهمین اساس خبرگزاری لس‌آنجلس تایمز با «برایان تون» (Brian Toon)، استاد علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه «کلرادو» (Colorado) در مورد امکان منفجر کردن بمب‌های اتمی برای گرم کردن فضای مریخ صحبت کرده است. تون معتقد است شاید امکان این‌که سیاره‌ی مریخ را به جایی شبیه به زمین کنیم، وجود داشته باشد اما منفجر کردن بمب در آن واقعا ایده‌ی خوبی نیست.

همچنین «مایکل مان» (Michael Mann)، رییس مرکز علوم زمین در دانشگاه ایالتی «پن» (Penn) در مورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در مریخ به خبرگزاری US News گفت که استفاده از بمب‌های اتمی برای حل کردن این مشکل می‌تواند مجموعه‌ای کامل از مشکلات جدید را ایجاد کند. به‌گفته‌ی او یکی از مشکلاتی که ممکن است با انفجار در مریخ تولید شود، ایجاد گرد و غبار و ذرات معلق به مقدار زیاد است که باعث می‌شود جلوی تابش نور خورشید به این سیاره را بگیرند که براساس آن میزان سرما در آن افزایش می‌یابد.

او همچنین معتقد است یکی دیگر از خطراتی که استفاده از بمب‌های اتمی و پرتاب آن‌‌ها به سمت  مریخ وجود دارد، احتمال عدم برخورد موشک پرتاب شده به این سیاره و بازگشت آن به زمین است.

دکتر «ست شوستاک» (Seth Shostak) از موسسه‌ی SETI هم در مورد این موضوع اطلاعاتی از طریق ایمیل با خبرگزاری Huffington Post منتشر کرده است. به‌گفته‌ی او این اقدام باعث می‌شود صدمات زیادی به حیاتی که ممکن است در مریخ وجود داشته باشد وارد شود. البته هنوز وجود حیات در مریخ مشخص نیست. او هم‌چنین می‌گوید که مریخ ممکن است به حالت اصلی و غیر قابل سکونت‌اش بازگردد.

این در حالی است که دکتر «لارنس کراس» (Lawrence Krauss)، فیزیک‌دان نظری دانشگاه ایالتی «آریزونا» (Arizona) تمام این ایده‌ها و زمینه‌سازی‌ها برای زندگی در مریخ را رد می‌کند و معتقد است که ایده‌ی تبدیل کردن مریخ به یک سیاره‌ی قابل سکونت ایده‌ی احمقانه‌ای است.

 

منبع : mashable

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. “دکتر «لارنس کراس» (Lawrence Krauss)، فیزیک‌دان نظری دانشگاه ایالتی «آریزونا» (Arizona) تمام این ایده‌ها و زمینه‌سازی‌ها برای زندگی در مریخ را رد می‌کند و معتقد است که ایده‌ی تبدیل کردن مریخ به یک سیاره‌ی قابل سکونت ایده‌ی احمقانه‌ای است.”
    یکی هم گفته: عزت به سگان دادی و دولت به خران!