گرانترین هواپیمای خصوصی جهان

گرانترین هواپیمای خصوصی جهان؛ ملکه آسمان‌ها با قیمت نیم میلیارد دلار!

گرانترین هواپیمای خصوصی جهان با قیمت نیم میلیارد دلار متعلق به پادشاه بروئنی است. اما این هواپیما چه ویژگی‌های خاصی دارد؟

سلطان بروئنی یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های زمانه ما محسوب می‌شود که زمانی تا اوایل دهه 80 میلادی لقب ثروتمندترین مرد جهان را داشت و در نوع خود از عجیب‌ترین افراد یک درصدی جهان به شمار می‌رود. عجیب بودن او شاید با این واقعیت دوچندان شود که او به عنوان یکی از آخرین پادشاهان مطلقه در سراسر جهان، پس از ملکه الیزابت دوم، دومین سلطنت طولانی مدت جهان را دارد و در عین حال مالک گرانترین هواپیمای خصوصی جهان با قیمتی بیش از نیم میلیارد دلار نیز محسوب می‌شود.

ارزشمندترین هواپیمای جهان متعلق به سلطان بروئنی

سلطان برونئی

اعتقاد بر این است که سلطان بروئنی چیزی بین 20 تا 40 میلیارد دلار ثروت داشته باشد و او بخش زیادی از این پول حاصل از فروش نفت خام را صرف تجملاتی عمدتا از نوع موتوری کرده است.

سلطان بروئنی ضمن اینکه مالک بزرگترین مجموعه خودروهای خصوصی جهان مشتمل بر 7000 مدل خودرو است، بزرگترین مجموعه رولزرویس در جهان و گرانترین خودروی سلطنتی جهان که اتفاقا یک رولزرویس مدل Silver Spur II است و با طلای 24 عیار تزئین شده را هم در اختیار دارد.

او همچنین صاحب بزرگترین ناوگان کامل جمبوجت‌های پهن‌پیکر و گرانترین جت خصوصی جهان و در عین حال بزرگترین اقامتگاه خانوادگی جهان است.

تقریبا هرچیزی که به سلطان مربوط باشد نوعی رکورد شکنی است حتی نام واقعی او که می‌تواند نامزد طولانی ترین نام در دنیا باشد:

کباواه دولی یانگ ماها مولیا پاکودا سِری باگیندا سلطان حاجی حسنال بولکیه معزالدین و الدوله بنی المرهوم سلطان حاجی عمر علی سیف‌الدین، سعدالخیری و الدین سطان دان یانگ دی پرتون نگارا برونئی دارالسلام.

گرچه می‌توان به ذکر موارد مشابهی از تجمل‌دوستی سلطان اشاره کرد، اما در مجموع نتیجه نهایی این است که سراسر زندگی سلطان بروئنی، غرق در تجمل است و «کاخ شناور» بی‌تردید نمونه بارز آن محسوب می‌شود. یک بوئینگ 747-400 سفارشی که کمی بیش از این دهه پیش توسط سلطان تهیه شد و از نظر هزینه‌هایی که برای شخصی‌سازی آن شده بی‌نظیر است.

یک بوئینگ 747-400 جدید در حال حاضر چیزی حدود 260 میلیون دلار قیمت دارد، اما بنابر گزارش‌های موثق سلطان چیزی بین 100 تا 400 میلیون دلار برای خرید هواپیمای خود پرداخت کرد و این جدا از 120 میلیون دلاری است که او برای سفارشی‌کردن هواپیما مطابق میل خود، عمدتا شامل پوشاندن همه چیز هواپیما با روکش طلا، کریستال لالیک، چوب سخت، فرش‌های سفارشی و غیره هزینه کرد.

داخل هواپیمای سلطان بروئنی

البته از آنجایی که این یک هواپیمای شخصی برای یک مقام دولتی است هیچ‌گاه جزئیات زیادی درباره آن علنی نشد اما تصاویری که از داخل هواپیما منتشر شد حاکی از این بود که هواپیمای مورد بحث واقعا شایسته نام کاخ شناور است و راحتی و تجملی باورنکردنی را برای سلطان و همراهانش به ارمغان می‌آورد.

این کاخ همه چیز دارد از یک دفتر خصوصی کنترل از راه دور گرفته تا اتاق خواب اصلی با حمام اختصاصی، اتاق ناهارخوری رسمی با ظروف سفارشی و لیوان‌هایی با پایه نقره، یک اتاق کنفرانس و قسمت‌های مختلف سالن مانند.

احتمالا ماجرای خاصی درباره دیکتاتورها و دیگر حاکمان مطلق وجود دارد که ارزش خاصی حتی برای مدفوع خود قائلند و به یک کاسه توالت چینی قانع نمی‌شوند. این ماجرا درباره سلطان هم صدق می‌کند و در نتیجه حمام‌ها، دستشویی‌ها و همه وسایل آن‌ها یا از طلای جامد یا با روکشی از طلا ساخته شده است!

از آنجایی که 747-400 مورد بحث یک نسخه به روز شده از بوئینگ 747 محسوب می‌شود، می‌تواند تا 416 مسافر را در یک طرح‌بندی سه کلاسه جا دهد اما این نکته شایان ذکر است که سلطان ملک فرودگاهی مخصوص خود را دارد و هواپیمای مورد بحث هم تنها یکی از پرشمار هواپیماهای او است که در میان آن‌ها یک بوئینگ 767-200 و یک ایرباس 200-A340 و حداقل دو هلیکوپتر سیکورسکی وجود دارد.

گفته شده که 747-400 هواپیمای مورد علاقه سلطان برای سفرهای هوایی خارج از کشور است و از آنجایی که او پروازهای بین‌المللی زیادی انجام می‌دهد، این کاخ شناور گزینه بسیار ایده‌آلی محسوب می‌شود. برد استاندارد این مدل چیزی معادل 13450 کیلومتر (7262 مایل دریایی) است اما به لطف بهره‌مندی از مخازن سوخت اضافی می‌تواند به سادگی تا 15000 کیلومتر (8100 مایل دریایی) را هم طی کند.