ممنوعیت واردات آیفون

ورود آیفون از چه تاریخی در ایران ممنوع می‌شود؟

ممنوعیت واردات کالاهای لوکس از جمله گوشی های آیفون موضوع داغ این روزهای رسانه‌ها است. اما ورود آیفون از چه تاریخی ممنوع می‌شود؟

با پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص واردات آیفون و ممنوعیت‌هایی که برخی از نمایندگان مجلس دنباله‌رو آن بودند، مشخص شد که از تاریخ پایان نیمه اول سال 1401 قرار است ورود هرگونه گوشی هوشمند از برند اپل ممنوع شود. به گفته حسن شجاعی، رئیس کمیسیون اصل نود قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی، واردات هرگونه آیفون و دیگر گوشی‌های لوکس باید هر چه سریع‌تر ممنوع اعلام شود.

ممنوعیت ورود آیفون به کشور به زودی!

شجاعی تأکید کرده اگر دولت در این زمینه نقش منفعلانه‌ای در پیش بگیرد و نخواهد اقدام شایسته‌ای انجام دهد، خود مجلس مسئله ممنوعیت واردات گوشی هوشمند را پیگیری می‌کند. به بیان وی، رهبری نیز در مورد ممنوعیت واردات کالاهای لوکس و تجملی آمریکایی هشدار داده و در این راستا دولت باید به دستور ایشان گردن نهد.

ممنوعیت واردات آیفون

در واقع کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مجلس، به نوعی دولت را تهدید کرده که اگر به این مسئله ورود نکند، خود مجلس دست به کار خواهد شد. سال گذشته بود که رهبر انقلاب از دو اقدام ایرانیان انتقاد کرد. یکی از این اقدامات خرید کالاهای لوکس آمریکایی از جمله واردات آیفون‌های گران قیمت و دیگری نیز خرید ملک در خارج از کشور بود. وی در مورد این موضوع فرموده بودند:

واردات بی‌رویه چیز خطرناک و مهمی است. گاهی این واردات، واردات لوکس است، یعنی هیچ نیازی به آن نیست. شنیده‌ام که برای واردات یک گوشی لوکس آمریکایی در سال 98 حدود نیم میلیارد دلار مصرف شده است! البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت باید جلوی آن را بگیرد.

به گفته علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی، طبق قولی که وزارت صمت و وزیر اقتصاد داده‌اند، قرار است تا نیمسال اول سال 1401 با پیگیری پرونده این موضوع، جلوی واردات محصولات این برند گرفته شود و اجرای این طرح کامل گردد.

ممنوعیت واردات آیفون

طی سال‌های اخیر انتقادات فراوانی متوجه ممنوعیت واردات گوشی های آیفون بوده است. از طرفی کمیسیون اصل نود نه تنها موضوع ممنوعیت واردات آیفون را پیش کشیده، بلکه به سراغ پرچمداران سایر برندها نیز رفته است. البته در این سال‌ها موضوع ممنوعیت به صورت جدی پیگیری نشد، اما باعث شد تا قیمت گوشی‌ها به شدت افزایش یابد.

مخالفان و منتقدان بر این باور هستند که محصولات آنها در رده کالاهای لوکس قرار دارند و ضروری نیست که بخواهیم برای واردات آنها کلی ارز مصرف کنیم. به گفته آنها واردات این گوشی‌ها ارزبری بالایی را می‌طلبد، در حالی که نیازهای تعداد محدودی از کاربران را پاسخ می‌دهد. به نظر آنها واردات این گوشی های هوشمند کار درستی نیست. در پایان باید منتظر ماند و دید که اقدامات کمیسیون اصل نود به کجا خواهد رسید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

 1. اول آیفونهای انگل زاده هاشون رو نابود کنند.لعنت به ما که حتی شماها هم برامون زیاد هستید

 2. من با این طرح مخالفم.

  چون وقتی کسی میره یه گوشی 1000 دلاری خرید میکنه. خب مسلما دست کم 5 سال میخواد ازش بهره ببره.

  وقتی قراره یه گوشی را 5 سال نگه داره. خب بجا اینکه 600 دلار یه گوشی معمولی بخره. 1000 دلار یه گوشی عالی با سخت افزار و قابلیت‌های بیشتر تهیه میکنه.

  مسلما گوشی های پرچمدار قابلیت های بیشتری دارند.
  اون تجربه ایی که در استفاده از اس22 الترا خواهیم داشت مسلما در a73 نخواهیم داشت..
  قیمت اس22 الترا تو ایران 32 میلیون. قیمت a73 با ظرفیت حافظه مشابه 16 میلیون!

  مسلما خرید نوت22 الترا برای یک گوشی 5 ساله حتی بیشتر کاملا منطقی است.
  چه برسه إیفون 13 پرو مکس! که دریای قدرته..

  شاید الان بوجه ام نرسه بخرم. ولی مطمئنم که یه روزی یه پرچمدار میخرم. خدایا a51 خوبه. ولی خسته شدم. پرچمدار یه چیز دیگه است.
  مطئنم همه چی درست پیش میره. من خدا را دارم

 3. این گوشی لوکس و تجملی نیست پول این کشور که بی ارزش شده و به دلیل یلخی بودن هر کی زودتر این گوشی وارد بازار میکنه هر قیمتی که دلخواهش هست قیمت گذاری میکنند و میشه لوکس و تجملی گوشی های سامسونگ هم هستند که همین قیمت را دارند منتهی نمیدونم چرا اونا لوکس تجملی نیست

  اگر مقایسه کنید متوجه میشید با کار کردن در کشورهایی خارجی در عرض چند هفته میتونید صاحب این گوشی بشید