خرید توییتر

هدف زیرکانه ایلان ماسک از خرید توییتر مشخص شد

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که هدف ایلان ماسک از خرید توییتر – Twitter چیست؟ در ادامه برنامه‌های ماسک را با هم می‌خوانیم.

اگر از کاربران شبکه اجتماعی محبوب توییتر باشید حتما درباره خرید سهام کل شرکت توسط ایلان ماسک اخبار زیادی شنیده‌اید. ایلان ماسک ابتدا درصدی از سهام توییتر را خریداری کرد و پس از این که جای پای خود را در این شرکت محکم کرد، پیشنهاد خرید کل سهام آن را تقدیم هیئت مدیره کرد.

هم‌اکنون خبرگزاری رویترز خبر از برنامه‌های اولیه ماسک برای توییتر در آینده داده و تمامی اطلاعات موجود را از سه منبع نزدیک به ماسک که البته نخواسته‌اند اسامی‌شان فاش شود، نقل کرده است. به طور کلی یکی از مهم‌ترین اهداف ماسک از خرید توییتر، درآمدزایی به سبک خود او است.

هدف ایلان ماسک از خرید توییتر چیست؟

ایلان ماسک

گفتنی است که موسس اسپیس ایکس و تسلا برای این که بتواند سهام توییتر را با قیمت پیشنهادی‌اش بخرد از برخی بانک‌ها وام‌های کلان گرفته و موفق شده آنها را راضی و متقاعد کند. ماسک به بانک‌هایی که به او در راستای خرید توییتر وام داده‌اند گفته قصد دارد برنامه‌هایی را در جهت کاهش هزینه‌های شرکت عملی کند.

برخی از این برنامه‌ها شامل تعدیل نیرو و کاهش هزینه‌ها به کمک برخوردهای سخت‌گیرانه با حقوق مدیران اجرایی می‌شود. از طرف وی خاطرنشان کرده برنامه‌های جدیدی برای کسب درآمد از توییت‌ها دارد. خبرگزاری رویترز در گزارش خود به نقل از آن سه منبع آگاه و مطلع نوشته است، ماسک پس از ارائه پیشنهاد 44 میلیارد دلاری خود با برخی از بانک‌ها در تاریخ 25 فروردین وارد مذاکره شده و تلاش کرده تا با دادن وعده‌های مذکور آنها را قانع کند.

یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث شده اعضای هیئت مدیره توییتر پیشنهاد آخر و نهایی آقای ماسک را بپذیرند و از خیر سهام خود بگذرند، همین موافقت بانک‌ها با اعطای وام به او بوده است. موسس تسلا و اسپیس ایکس برای این که بتواند نمایندگان بانک‌ها را متقاعد سازد تلاش زیادی کرد تا برنامه‌های سودساز خود را برای آنها شرح دهد. او در نهایت پس از کشمکش‌های زیاد موفق شد حدود 25.5 میلیارد دلار از بانک‌ها وام بگیرد.

ایلان ماسک و توییتر

از مجموع وام مذکور حدود 13 میلیارد دلار آن وابسته به عملکرد توییتر و 12.5 میلیارد دلار آن با قید وثیقه و ضمانت سهام تسلا به ماسک واگذار شده است. در واقع سهام شرکت تسلا وثیقه‌ای برای دریافت این وام کلان از بانک شده است. همچنین ایلان ماسک در قراردادی که با توییتر داشته موافقت کرده 21 میلیارد باقی مانده را از حساب خود و نقدا بپردازد.

گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که ماسک هم‌اکنون در حال جمع و جور کردن مبلغ قرارداد با توییتر است، چرا که از پنج شنبه گذشته تا به امروز بخشی از سهام تسلا را به فروش رسانده و این نشانه مهمی برای قصد جدی او است. رویترز همچنین خاطرنشان کرده ماسک به بانک‌ها درباره چشم‌انداز خود برای اداره توییتر نیز توضیحاتی داده است.

البته مشخص نیست که این کارآفرین میلیاردر پس از این که توییتر را به طور کامل تصاحب کند تا چه میزان قادر به کاهش هزینه‌های توییتر است، اما بی‌شک برنامه‌های مدونی برای این کار خواهد داشت. متاسفانه اطلاعات چندانی از طرح ماسک برای آینده توییتر منتشر نشده و باید صبر کرد.

ایلان ماسک

ماسک قبل از آن که درباره رسمی شدن خرید توییتر حرفی بزند در رشته توییتی گفته بود پرداخت حقوق مدیران اجرایی و اعضای هیئت مدیره این شرکت سالانه چند میلیون دلار روی دست شرکت خرج می‌گذارد و باید جلوی آن گرفته شود. او همچنین صراحتا اعلام کرده بود که اگر مالک توییتر شود حقوق اعضای هیئت مدیره را قطع خواهد کرد.

آن‌طور که از اسناد رسمی و شرکتی توییتر بر می‌آید، پاداش مبتنی بر سهام این شرکت در سال منتهی به 2021 برابر با 630 میلیون دلار بوده که حاکی از رشد 33 درصدی نسبت به سال 2020 است. ایلان ماسک در گفتگو با بانک‌های وام دهنده گفته است حاشیه سود ناخالص این شرکت در مقایسه با پلتفرم‌های رقیب مانند فیسبوک و پینترست بسیار کمتر است و همین باعث می‌شود بتوان این شرکت را به نحوی مقرون به صرفه اداره کرد.

در راستای صحت‌سنجی این گفته‌ها رویترز تلاش کرده تا با نماینده ماسک یا نماینده توییتر صحبت کند و درستی این ادعاها را جویا شود، اما هر دو نفر به درخواست رویترز پاسخ منفی داده‌اند. از دیگر منابع خبری که مدعی شده ایلان ماسک به بانک‌ها خبر تعدیل نیروی داده، بلومبرگ بوده است.

از طرفی یکی دیگر از منابع موثق اعلام کرده ماسک تا زمانی که کنترل کامل این شبکه اجتماعی را به دست نگیرد به سراغ تعدیل نیرو نخواهد رفت. خود ماسک نیز در جلسه‌ای عمومی با حضور کارمندان، سهامداران و هیئت مدیره توییتر گفته بود که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای تعدیل نیرو ندارد، اما در آینده ممکن است این وضعیت تغییر کند.

توییتر

همچنین بلومبرگ معتقد است ایلان ماسک بدون این که به اسناد محرمانه عملکرد مالی شرکت دسترسی داشته باشد اقدام به خرید سهام شرکت و حالا تصاحب آن کرده است. از طرفی موسس تسلا وعده داده با آوردن قابلیت‌های جدید به این پلتفرم اجتماعی، راه و روش‌های کسب سود را متنوع و گسترده خواهد کرد.

به طور دقیق‌تر این کارآفرین برجسته مدعی شده راه‌های جدیدی به توییتر خواهد آورد که بتوان از توییتر درآمدزایی کرد و این توییت‌ها حاوی اطلاعات مهمی هستند که در سطح اینترنت وایرال یا همه‌گیر شده‌اند. از جمله روش‌هایی که در فکر ماسک است تا از آن بتواند درآمدزایی کند، دریافت پول از رسانه‌های متفرقه‌ای است که قصد دارند توییت‌های افراد یا سازمان‌های تأیید شده را دنبال یا نقل قول کنند.

همچنین ماسک اوایل ماه جاری از سرویس اشتراکی توییتر آبی صحبت کرده (البته توییت مربوط به این خبر را سریعا پاک کرد) و طی آن خبر از اعمال تغییراتی در آن داده بود. این تغییرات شامل کاهش هزینه اشتراک، توقف نمایش تبلیغات و پرداخت از طریق دوج کوین می‌شود. سرویس پریمیوم توییتر آبی ماهانه 2.99 دلار برای کاربران هزینه دارد و قابلیت‌های اختصاصی و زیادی به کاربران ارائه می‌دهد.

توییتر

همچنین در پیامی دیگر از ماسک که آن هم سریعا حذف شد، قرار بر این بود که وابستگی کامل توییتر به درآمد تبلیغات از بین برود و راه‌های درآمدزایی گسترده‌تر شوند. مجله فوربز معتقد است که ماسک با ثروت افسانه‌ای 246 میلیارد دلار در صدر لیست ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفته است. ماسک نیز گفته از بانک‌ها برای بازاریابی وام سندیکایی سنگینش به سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند و در آینده جزئیات بیشتری در خصوص آینده توییتر و برنامه‌های آتی به اشتراک خواهد گذاشت.

به گفته برخی از منابع، ماسک هنوز از راه نرسیده مدیرعامل فعلی توییتر را اخراج و برای او جایگزینی گذاشته است. وی گفته پس از این که توییتر را به طور کامل تصاحب کند، پاراگ آگراوال را از سمتش عزل می‌کند و البته نگفته مدیرعامل بعدی چه کسی خواهد بود. طبق آنچه در قرارداد شرکت آمده، در صورتی که ماسک بخواهد پاراگ آگراوال را از سمت فعلی‌اش برکنار کند، باید حدود 38.7 میلیون دلار به او غرامت و خسارت پرداخت کند. همچنین اگر سایر مدیران اجرایی اخراج شوند باید غرامت‌های دیگری نیز بپردازد که سر از چند ده میلیون دلار در خواهد آورد.

به گفته برت تیلور، رئیس هیئت مدیره این شبکه اجتماعی، پس از این که ماسک شرکت را تصاحب کند، هیئت مدیره منحل می‌شود و البته ماسک به نظر می‌رسد به هیئت مدیره گفته با روش مدیریتی آنها مشکلی ندارد. رویترز می‌گوید ایلان ماسک پیشنهادهای زیادی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری دریافت کرده و همه آنها تمایل به همکاری با او را دارند و این گونه تعبیر کرده که «ماسک در این پیشنهادها غرق شده است». این منبع خبری همچنین گفته ماسک در رابطه با این پیشنهادها در هفته آینده تصمیم‌گیری خواهد کرد.

به نظر می‌رسد ایلان ماسک درخواست همکاری شرکت‌های دیگر را رد کند، زیرا دور از انتظار است که او به دنبال سرمایه‌گذار خصوصی برود؛ چرا که قرارداد بین ایلان ماسک و توییتر ساختاری مثل معامله‌های اهرمی سنتی ندارد. همان‌طور که گفتیم طی روزهای اخیر موسس تسلا حدود 8.5 میلیارد دلار از سهام این کمپانی را به فروش رسانده است.

توییتر

ماسک به نمایندگان بانک‌ها گفته در پی اعمال سیاست‌های جدیدی است تا بتواند توییتر را در کنار سایر بازارها به شبکه‌ای آزاد تبدیل کند. البته این که ماسک معتقد به دموکراسی و آزادی بیان است چیز تازه‌ای نیست و این موضوع را بارها اعلام کرد. لازم به ذکر است که وام 13 میلیارد دلاری که ماسک از بانک گرفته 7 برابر بیشتر از درآمد این شبکه اجتماعی در سال 2022 بوده است. در واقع بانک‌ها ریسک زیادی برای اعطای وام به این کارآفرین کرده‌اند.

برخی از بانک‌ها نیز در همین راستا با درخواست وام ماسک موافقت نکرده‌اند و گفته‌اند از این که بخواهند با اقدامات مخاطره‌آمیز و غیر قابل پیش‌بینی این شخص به درون چاه بیفتند ترس دارند. در واقع آنها معتقد هستند که اقدامات ماسک ممکن است باعث خروج استعدادها از این شبکه بشود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

4 دیدگاه

  1. چقدر خوب شد گفتی که ایلان ماسک به خاطر درامد رفته تویتر خریده ایتو خودتون تنها متوجه شدیت یا کمک هم گرفتید. اینطور که شما تیتر زدیت دلیل خرید تویتر فهمیدیت و دلیلش درامد بوده معلوم خیلی انرژی صرف کرده باشید

  2. چار ساعته دارم میخونم همش تکراری و اراجیف بود اخرشم جواب سوال سرتیتر رو ننوشته