حقایق اهرام مصر

مرموزترین حقایق اهرام مصر؛ چیزهایی که هیچ وقت نشنیده‌اید

اهرام مصر از باشکوه‌ ترین بناهای دنیای باستان هستند که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کنند. در ادامه به ۲۵ مورد از جذاب‌ ترین حقایق اهرام مصر می‌پردازیم.

بیشتر مردم تنها چیزی که درباره اهرام مصر می‌دانند این است که این اهرام بناهای بسیار بزرگ و باشکوهی هستند که خیلی سال قبل ساخته شده‌اند. همچنین بسیاری از افراد از این واقعیت که اهرام مصر محل یادبود و دفن فراعنه مصر بوده‌اند، آگاه هستند؛ اما در حقیقت، حقایق بسیار جالب‌تر و مهم‌تری درباره اهرام مصر وجود دارند، که بهتر است با آنها آشنا شوید.

حقایق کمتر گفته شده درباره اهرام مصر

تعداد اهرام

حقایق اهرام مصر

اهرام ثلاثه مصر که در نکروپولیس (شهر مردگان) جیزه واقع شده‌اند، معروف‌ترین اهرام مصر هستند؛ اما تاکنون حدود ۱۴۰ نمونه مشابه آنها در منطقه مصر باستان کشف شده است.

قدیمی‌ ترین هرم مصر

حقایق اهرام مصر

قدیمی‌ترین هرم مصر به یکی از فراعنه معروف به نام جوزر تعلق دارد. این هرم در نکروپولیس سقاره و در قرن ۲۷ قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

بزرگ‌ ترین هرم مصر

حقایق اهرام مصر

در حالی که هرم جوزر به عنوان قدیمی ترین هرم مصر شناخته می‌شود، خوفو بزرگ‌ترین هرم مصر است که از آن با نام‌های هرم بزرگ جیزه یا هرم خئوپس نیز یاد می‌شود. ارتقاع اولیه این هرم ۱۴۶.۵ متر بود؛ اما در حال حاضر ارتفاع آن به ۱۳۸.۸ متر کاهش یافته است.

رکورد اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

قبل از اینکه کلیسای جامع لینکلن در سال ۱۳۱۱ ساخته شود، هرم بزرگ جیزه عنوان بلندترین سازه ساخت بشر را در دنیا نصیب خود کرده بود. این رکورد باورنکردنی و بی نظیر برای ۳۸۷۱ سال در اختیار این هرم قرار داشت.

تنها بازمانده

حقایق اهرام مصر

هرم بزرگ جیزه قدیمی ترین عضو عجایب هفتگانه باستان و تنها بازمانده از این عجایب است. در حالی که شش عضو دیگر از بین رفته اند، این هرم همچنان پابرجاست.

تعداد کارگران مورد نیاز برای ساخت اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

منابع مختلف درباره تعداد کارگران استفاده شده برای ساخت اهرام مصر اختلاف نظر دارند؛ اما می‌توان گفت که به طور تقریبی ۱۰۰ هزار کارگر برای ساخت این بنای باشکوه حضور داشته‌اند.

نگهبان اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

اهرام جیزه توسط ابوالهول بزرگ حفاظت می‌شود. ابوالهول، بزرگ‌ترین مجمسه یکپارچه جهان است و باستان شناسان بر این باورند که چهره ابوالهول نماد چهره فرعونی به نام خفرع است.

موقعیت جغرافیایی اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

همه اهرام مصر در کرانه غربی رود نیل ساخته شده‌اند. از آنجایی که آفتاب همیشه در این جهت غروب می‌کند و در اسطوره شناسی مصر غرب دنیای مردگان است، نمی‌توان ارتباط موقعیت جغرافیایی اهرام  را با این موارد نادیده گرفت.

سفری با تجهیزات کامل

حقایق اهرام مصر

مصری های باستان، اشراف زادگان را همراه با وسایلشان در اهرام دفن می‌کردند. این اشیاء می‌توانست وسایل روزمره شخص یا وسایل بسیار گرانبهایی همچون طلا و جواهرات باشد. آنها معتقد بودند که مردگان از این وسایل در دنیای پس از مرگ استفاده خواهند کرد.

معمار اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

اولین معمار شناخته شده اهرام مصر، ایمهوتپ است. ایمهوتپ همه چیزدان، مهندس و پزشک مصر باستان بود. او را به عنوان طراح اولین هرم بزرگ مصر یعنی هرم جوزر نیز می شناسند.

نحوه ساخت اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

بیشتر متخصصان در رابطه با این فرضیه که اهرام مصر از تکه سنگ‌های بزرگ تراشیده شده توسط قلم‌های مسی ساخته شده‌اند، اتفاق نظر دارند. با این حال، آنها هنوز به طور قطعی نمی‌دانند که مصریان چگونه این سنگ ها را جابجا کرده و بر سرجای خود می‌گذاشته‌اند. در واقع با وجود گذشت چندین هزار سال، هنوز بسیاری از حقایق اهرام مصر به صورت یک راز باقی‌ مانده‌اند.

تفاوت اهرام با یکدیگر

حقایق اهرام مصر

بدون تردید روش ساخت اهرام به مرور زمان تغییر و البته پیشرفت کرده است، چرا که اهرام جدیدتر مانند اهرام قدیمی‌تر ساخته نشده‌اند.

شکوفایی مجدد

حقایق اهرام مصر

پس از پایان دوره اهرام در مصر باستان، موج جدیدی از گرایش به ساخت اهرام در آنچه امروزه به عنوان سودان می‌شناسیم، ایجاد شد.

تلاش برای تخریب اهرام

حقایق اهرام مصر

در قرن دوازدهم، تلاش‌هایی برای نابودی اهرام جیزه صورت گرفت. العزیز، حاکم کرد تبار و دومین سلطان سلسله ایوبیان مصر، سعی کرد که اهرام مصر را تخریب کند؛ اما در نهایت مجبور شد به خاطر بزرگی و هزینه‌بر بودن این پروژه، از آن صرف‌نظر کند‌. با همه اینها، او موفق شد که به هرم منکورع آسیب بزند و همانطور که در تصویر می‌بینید در قسمت شمالی این هرم یک شکاف عمودی ایجاد کرده است.

هم تراز با ستارگان

حقایق اهرام مصر

اهرام ثلاثه جیزه با صور فلکی اوریون به طور دقیق در یک ردیف قرار دارند. این هم ترازی به احتمال خیلی زیاد به صورت آگاهانه توسط سازندگان اهرام ایجاد شده است. چرا که ستارگان اوریوت با ازیریس که خدای زندگی پس از مرگ در مصر باستان است، ارتباط دارند.

تعداد سنگ‌های بکار رفته

حقایق اهرام مصر

تعداد سنگ‌های بکار رفته در اهرام بزرگ مصر چیزی حدود دو میلیون و سیصد هزار عدد تخمین زده شده است. هر کدام از این سنگ‌ها تقریبا ۲ تا ۳ تن وزن دارند و حتی وزن برخی از آنها به ۵۰ تن نیز می‌رسد.

اهرام طلایی

حقایق اهرام مصر

در ابتدا لایه ای از سنگ آهک سفید بسیار مرغوب و جلا داده شده اهرام را پوشانده بود. این سنگ‌ها نور خورشید را منعکس می‌کردند و اهرام همچون یک تکه جواهر می‌درخشیدند.

اهرام مصر از دور دست‌ها

حقایق اهرام مصر

از آنجایی که این پوشش براق در سرتاسر اهرام وجود داشت، احتمالا امکان دیدن آنها از کوه‌های اسرائیل و یا حتی از ماه بود. باور کردن برخی از حقایق مرتبط با اهرام مصر سخت است، مگر نه؟

دمای اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

برخلاف گرمای بسیار شدیدی که در بیرون اهرام وجود دارد، دمای داخل اهرام همیشه یکسان و چیزی حدود ۲۰ درجه سانتی گراد است.

وزن اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

هرچند که تخمین دقیق وزن اهرام دشوار است، اما وزن تقریبی هرم خئوپس چیزی حدود ۶ میلیون تن است.

جهت جغرافیایی اهرام مصر

حقایق اهرام مصر

اهرام خئوپس طوری ساخته شده اند که روبروی شمال جغرافیایی قرار بگیرند. در حقیقت، اهرام دقیق‌ترین سازه‌های جهان هستند که هم‌تراز قطب شمال هستند.

با وجود اینکه این سازه‌ها هزاران سال قبل ساخته شده‌اند، هنوز هم با اندکی خطا در همان جهت قرار دارند. این اندک خطا هم به خاطر حرکت تدریجی قطب شمال است و به این معنی است که این اهرام یک زمانی دقیقا و بدون ذره‌ای خطا روبروی قطب شمال قرار داشتند. این یکی از عجیب‌ترین حقایق مربوط به اهرام مصر است.

زمان به کار رفته برای ساخت اهرام

حقایق اهرام مصر

به طور میانگین، ساخت هر هرم ۲۰۰ سال طول کشیده است و این یعنی اینکه غالبا به جای یک هرم، چندین هرم به طور همزمان ساخته می‌شدند.

ملات به کار رفته در اهرام

حقایق اهرام مصر

یکی از دلایل استقامت و ماندگاری بالای اهرام، ملات منحصر به فرد آن است. این ملات بسیار مستحکم‌تر از سنگ بکار رفته در اهرام است. اما هنوز نمی‌دانیم که این ملات دقیقا از چه چیزی ساخته شده است.

کارگران یا بردگان

حقایق اهرام مصر

یکی از جالب‌ترین حقایق مربوط به اهرام مصر به سازندگان آن بر می‌گردد. برخلاف باور عمومی اهرام به احتمال زیاد توسط بردگان و زندانیان ساخته نشده است، بلکه آنها کارگرانی عادی بودند که مزد دریافت می‌کردند.

خط هیروگلیف

حقایق اهرام مصر

هرچند که بسیاری از مردم اهرام را مرتبط با خط هیروگلیف می‌دانند، اما هیچ نوشته یا خط هیروگلیفی در داخل اهرام بزرگ جیزه یافت نشده است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

 1. سلام
  70 درصد اطلاعات در مورد هرم های مصر دروغ است
  و حاضر نیستن راستش بگن…
  چرا درباره هرم های اروپا و اسیا حرف نمیزنید که بزرگتر از مصر هستن
  راستی این هرم ها بیشتر از 50 سال قبل ساخته شدن و مربوط به مصری ها که فعلا ساکن هستن نیست
  مثل همان کوهایی که اسم بوردی که ساکنان دیگه ای داشته و صاحبشان کسان دیگه هستن

 2. خیلی خوب بود ، واقعا جالبه