اولین گوشی تاشو اپل

اولین گوشی تاشو اپل، با تقلید از سامسونگ ساخته خواهد شد

اخبار جدید حاکی از این است که اولین گوشی تاشو اپل یا همان آیفون تاشو احتمالا با تقلید از سامسونگ در بخش نمایشگر ساخته خواهد شد.

بنابر جدیدترین گزارش‌ها، اپل در حال توسعه نوع جدیدی از نمایشگر برای آیفون یا آیپدهای تاشو است که فناوری آن مشابه با فناوری استفاده شده در گلکسی زد فولد 3 سامسونگ است. یکی از مهمترین چالش‌ها برای ساخت نمایشگرهای تاشو قوی، نازک‌کردن آن‌ها به حدی است که به اندازه کافی برای بارها باز و بسته شدن در چند سال دوام داشته باشند. اما آیا اولین گوشی تاشو اپل راهکاری برای حل این مسئله دارد؟

اولین آیفون تاشو با فناوری نمایشگر مشابه با زد فولد 3 عرضه می‌شود

صفحه نمایش‌های اولد در ابتدا لایه‌های جداگانه‌ای برای هر عملکرد مورد نیاز نمایشگر یعنی نور پس‌زمینه، محتوا، لمس، فیلترها، حفاظت و غیره داشتند. اما از آن زمان تا امروز روند ترکیب لایه‌ها برای سبک‌تر و نازک‌تر کردن نمایشگرها همواره ادامه داشته است.

در گلکسی Z Fold 3 شرکت کره‌ای لایه پلاریزه را حذف کرد و حال گفته می‌شود که اپل هم در حال کار روی نسخه‌ای از نمایشگرهای تاشو با ویژگی مشابه یعنی عدم استفاده از لایه پلاریزه است.

پلایزه کننده‌ها کمک می‌کنند تا نور در جهات خاصی حرکت کرده و به بهترین نحو به چشم شما برسد و در مجموع دید نمایشگر را بهبود می‌دهند. اما استفاده از پلاریزه کننده روشنایی را کاهش می‌دهد و در نتیجه بر راندمان درخشندگی پنل موثر است که سبب شده بسیاری شرکت‌ها بکوشند فناوری مشابهی به کار ببرند که این اثر منفی را نداشته باشد.

سامسونگ مدعی شده که در نمایشگر خاصی که طراحی کرده تا یک سوم انتقال نور بیشتر است و 25 درصد هم در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود.

اپل به طور معمول طرح نمایشگرها را خود توسعه می‌دهد اما فرایند تولید را به شرکت‌هایی چون سامسونگ و ال جی واگذار می‌کند و از آنجایی که سامسونگ دیسپلی در حال حاضر پیشرفته‌ترین فناوری تولید نمایشگر را دارد معمولا تنها تامین‌کننده نمایشگر برای اپل بوده است.

اعتقاد بر این است که اپل سال‌ها است که روی توسعه نمایشگرهای تاشو آیفون کار می‌کند اما از آنجایی که رویکرد اپل رقابت برای اولین بودن نیست، غول تکنولوژی همواره می‌کوشد برای بهترین بودن وقت بگذارد.

گرچه در سالیان اخیر همواره تصاویر مفهومی زیادی از آیفون تاشو منتشر شده اما گزارش‌های جدید حاکی از آن است که حداقل تا سال 2025 خبری از گوشی تاشو اپل نخواهد بود.

آیفون تاشو

به علاوه هیچ قطعیتی درباره نوع گوشی تاشو اپل در دست نیست بدان معنا که ما هنوز نمی دانیم آیا اپل قصد دارد یک آیفون تاشو در اندازه معمولی ایجاد کند که با باز شدن بیشتر به تبلت شبیه می‌شود یا مانند موتورولا ریزر (Motorola Razr) قصد دارد یک نمایشگر استاندارد آیفون را به کار ببندد که از وسط تا می‌شود.

فراتر از همه این‌ها یک احتمال قوی عدم عرضه آیفون تاشو است که بر این استدلال متکی است که کوپرتینویی‌ها عقیده دارند گوشی‌های تاشو چیزی جز یک مد گذرا نیستند.

این موضوع چندان غیرمنطقی هم نیست چراکه با وجود عرضه گوشی‌های تاشو پرشمار در یکی دو سال اخیر، هیچگاه این محصولات به آن معنا بر بازار موثر نبوده‌اند و به علاوه همه شواهد حاکی از فروش پایین آن‌ها است.

در نتیجه شاید باید پذیرفت که گوشی‌های تاشو واقعا یک مد گذرا هستند و با وجود اینکه فاکتورهای زیادی برای جذابیت ظاهری دارند اما هیچگاه به اندازه کافی برای قانع کردن عموم مردم به خرید کافی نبوده‌اند. حتی گلکسی زد فولد 3 آنقدر شکننده و گران است که کمتر می‌توان آن را به عنوان یک محصول جدی در نظر گرفت.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*