عینک مترجم گوگل، دنیا را متحول خواهد کرد!

عینک مترجم گوگل، دنیا را متحول خواهد کرد!

برقراری ارتباط با افراد غیر هم‌زبان، همواره مشکلی چالش‌برانگیز بوده؛ با این‌حال، گوگل در رویداد I/O با معرفی یک عینک مترجم، راه‌حلی مهم و ساده را در این زمینه ارائه کرده است.

گوگل در خلال کنفرانس Google I/O 2022، عینک‌ هایی مترجم را معرفی کرده که در صورت قرار دادن آنها بر روی چشمانتان، به معنای واقعی کلمه حرف‌هایی که از دهان شخص مقابل شما خارج می‌شود را به دقت ترجمه خواهد کرد. این عینک‌ها ظاهری کاملا عادی دارند و به‌ نظر می‌رسد که مستقل از تلفن‌های هوشمند کار می‌کنند و تقریبا باعث شده تا پروژه شکست خورده گوگل گلس را از یاد ببریم.

در واقع، فارغ از نمایش ویدیویی کوتاه، اطلاعات چندانی در مورد این عینک، در طول رویداد دوساعته گوگل بیان نشد. این عینک از واقعیت افزوده و هوش مصنوعی (و احتمالا دوربین‌ها و میکروفون‌های تعبیه شده) استفاده می‌کند تا به‌وسیله مشاهده شخص مورد نظر که در حال صحبت با شما است، ترجمه را به صورت زنده روی صفحه‌های شفاف قرار گرفته بر قاب عینک نمایش دهد.

ساندار پیچای، مدیر عامل گوگل در این باره توضیح داد:

زبان برای برقراری ارتباط با یکدیگر، بسیار اساسی است، اما تلاش برای دنبال کردن فردی که به زبان دیگری صحبت می‌کند، می‌تواند یک چالش جدی قلمداد شود.

پیچای در ادامه گفت که که نمونه اولیه این لنزها از پیشرفت‌های گوگل در زمینه ترجمه و رونویسی برای ارائه کلمات ترجمه شده، در خط دید شما استفاده می‌کند.

عینک مترجم گوگل، دنیا را متحول خواهد کرد!

در ویدیوی نمایش داده شده در طول این کنفرانس، یک زن جوان توضیح می‌دهد که چگونه مادرش به زبان چینی ماندارین صحبت می‌کند و با اینکه زبان انگلیسی دخترش را درک می‌کند، نمی‌تواند به این زبان به او جواب دهد. سپس زن جوان عینک مترجم مشکی و شیپوری گوگل را به چشم زده و فورا ترجمه حرف‌ها با حروف زرد انگلیسی روی صفحه‌ای رونویسی شدند.

با این‌حال، چیزی که واضح بوده آن است که هیچ‌کس، همان‌طور که با گوگل گلس مجبور بود، به سمت بالا نگاه نمی‌کند تا نمایشگر کوچک و عجیب را ببیند. نمونه اولیه به کاربران این امکان را می‌دهد که مستقیما به بلندگو نگاه کنند و بدین ترتیب، کلمات در بالای آنها قرار می‌گیرند. در یک بخش، تصویری از چشم‌انداز شخصی که عینک را به چشم زده می‌بینیم که با توجه به آنکه این لنزها نمونه اولیه قرار دارد، تا زمان عرضه نسخه نهایی، نمی‌توان عملکرد آن را به طور دقیق بررسی کرد.

گوگل در حال حاضر، هیچ چارچوب زمانی برای تکمیل و تحویل پروژه عینک مترجم خودش را منتشر نکرده است. با این‌حال، دیدن عینک‌های واقعیت افزوده با ظاهری عادی که می‌توانند یک مشکل جدی مکالمه را در دنیای واقعی حل کنند، بسیار هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*