واردات خودرو

خودروسازان انحصار واردات خودرو را هم به دست می‌گیرند؟

واردات خودرو سرانجام آزاد شد و در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور خودروهای وارداتی در بازار خواهیم بود. اما آیا خودروسازان انحصار واردات ماشین را هم به دست خواهند گرفت؟

واردات خودرو به صورت رسمی پس از موافقت دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام آزاد شد تا امیدها برای ساماندهی بازار ایران زنده شود. در شرایطی که هنوز شرایط واردات اعلام نشده خبرهایی به گوش می‌رسد مبنی بر این که خودروسازان دولتی وظیفه واردات ماشین را نیز بر عهده خواهند گرفت؛ موضوعی که با انتقاد کارشناسان همراه شد، زیرا کارشناسان بر این باورند که اگر وظیفه ورود ماشین‌های خارجی در دست خودروسازان باشد، هرگز شاهد نابودی انحصار در صنعت خودرو نخواهیم بود.

آیا خودروسازان متولی واردات خودرو می‌شوند؟

در همین راستا لطف الله سیاه کلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن با اعلام این که افراد و ارگان‌ها نیز اجازه واردات ماشین را خواهند داشت، گفت این‌طور نخواهد بود که فقط بخش دولتی مسئول واردات ماشین باشد. وی افزود همچنین به ازای ارزی که از صادرات محصولات خودرویی دریافت می‌شود نیز می‌توان فرایند واردات را انجام داد، اما واردکننده باید شرایطی داشته باشد که جزئیات آن توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام خواهد شد.

لطف الله سیاه کلی خاطرنشان کرد واردکننده باید شرایطی داشته باشد و بتواند خودروهای وارد شده را با خدمات پس از فروش و گارانتی به مشتریان عرضه کند، اما خودروسازان نمی‌توانند به حوزه واردات وارد شوند. قطعا بخش خصوصی نیز امکان واردات را خواهد داشت. وی تاکید کرد چگونگی واردات ماشین و این که چه کسانی اجازه واردات را خواهند داشت به زودی توسط وزارت صمت اعلام خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

2 دیدگاه

 1. سلام
  رمز بقای امپریالیزم سهامی نمودن سیاست و اقتصاد است: بورس و دموی کراسی
  بیشترین بازیگران دو عرصۀ سیاست و اقتصاد هم از طبقۀ متوسطند
  اکثریت امّا بینوایان کارگر و سیاهی لشکرند که زیر بار استثمار از کمبود مي‌نالند
  هر از گاهی طبقات دیگر هم با ملّت مستضعف همنوا میشوند ولیک دریغ از همدردی
  احتکار و تورم ساختگی همچنین مسابقۀ گرانترترفروشی منشاء فرهنگی دارد
  جامعۀ دچار ارتداد فرهنگی شده هرگز اقتصادش به از این نخواهد شد
  مگر اینکه جوانمردی نماید و کالای خرید دیروز را به همان قیمت دیروز بفروشد
  که تقریباً شبه محال است پس همۀ بازیگران از این آشفته بازار، بهرمند و خشنودند:
  ماهی بزرگ، ماهیچه میخورد و ماهیچه، کرم میخورد و کرم هم لجن
  پروایی هم نیست: دیگران هرچی میخوان بگن!
  اللّهم عجّل لولیک الفرج

 2. مافیای خودروسازی در ایران اگر واردات خودرو را خودشون در دست نگیرند عمرا به دولت اجازه وارد کردن ماشین خارجی داده نمیشد ، تنها شرط واردات ماشین به کشور اینه که بازم سودش بره توی جیب این مافیا