مرسدس AMG وان

ابر خودرو شگفت انگیز مرسدس AMG وان معرفی شد

مرسدس AMG وان یک ابرخودروی شگفت انگیز از کمپانی مرسدس بنز است و مشخصات فنی و امکانات رفاهی عجیب و غریبی دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

سرانجام پس از سال‌ها انتظار ابر خودروی شرکت مرسدس بنز با نام AMG وان رونمایی شد. در این مطلب قصد داریم نگاهی جامع به آن بیندازیم و ببینیم که خودروی جدید این کمپانی چند مرده حلاج است. این خودرو حدود 5 سال پس از رونمایی کانسپت پروژه وان معرفی شد.

مشخصات کامل مرسدس AMG وان

تقریبا می‌توان گفت که 5 سال پیش تیمی از مهندسان مرسدس AMG طرح مفهومی از یک ابرخودرو یا هایپرکار را منتشر کردند که به شدت عجیب و غریب و جذاب به نظر می‌آمد. در همان زمان شرکت سازنده این خودرو اعلام کرد که نمونه نهایی شباهت‌های زیادی به کانسپت آن خواهد داشت.

نام کانسپتی که مرسدس برای این خودرو در نظر گرفته بود، پروژه وان است و خودرویی هیبریدی محسوب می‌شود که الهام گرفته از خودروهای فرمول 1 است. اگرچه ساخت این خودرو زیاد طول کشیده و تأخیر زیادی در رونمایی از آن داشته‌ایم، اما سرانجام این غول 1000 اسب بخاری وارد میدان رقابت شده تا باز هم آلمانی‌ها را یک گام جلو بیندازد.

مرسدس AMG وان

طراحی ظاهری مرسدس AMG وان

همان‌طور که گفتیم در سال 2017 شرکت مرسدس بنز کانسپت خودروی AMG وان را منتشر کرد و وعده داد که محصول نهایی شبیه همین کانسپت خواهد بود. اکنون می‌توان گفت که مرسدس به وعده خود عمل کرده و طراحی این خودرو شبیه همان چیزی است که 5 سال پیش دیده بودیم.

دو مولفه‌ای که این ابرخودرو را متمایز می‌کنند شیب سقف و اسکوپ سقف (ورودی هوای روی سقف) است. دقیقا مانند طرح ابتدایی این خودرو هدایت کننده‌های هوای فعال را روی گلگیرها می‌بینیم. همان‌طور که احتمالا حدس می‌زنید درها به شکل پروانه‌ای و به سمت بالا باز می‌شوند.

در نمای عقب نیز می‌توان بال فعال آیرودینامیکی را مشاهده کرد و اگر باز هم دقیق‌تر بررسی کنیم، می‌فهمیم که در قسمت عقب این هایپرکار بازطراحی صورت گرفته و لبه سپر به همراه چراغ‌ها متفاوت از کانسپت هستند. خروجی‌های اگزوز درون جایگاه دیفیوزر تعبیه شده‌اند و این طراحی الهام گرفته از خودروهای فرمول 1 خواهد بود. از طرف دیگر کاور جداشونده کربنی برای پیشرانه به خوبی طراحی شده و آینه‌ها نیز طرحی متفاوت از کانسپت دارند.

رینگ‌های AMG وان بزرگترین و اساسی‌ترین تغییری هستند که در نسخه نهایی این خودرو اعمال شده‌اند. این رینگ‌های جدید به صورت ده پر و با کاور آیرودینامیک فیبر کربنی طراحی شده‌اند. آنچه در مورد طراحی بدنه این خودرو جذاب و در عین حال شگفت‌انگیز است، متغیر بودن المان‌های بدنه خواهد بود.

مرسدس AMG وان

مرسدس AMG وان دارای سه حالت رانندگی بزرگراه، Track و Race DRS است و همان‌طور که از نام این حالت‌ها مشخص است، بزرگراه همان حالت عادی راندن است و در این موقعیت ورودی‌های هوا بسته هستند و بال عقب نیز باز نخواهد شد. از سوی دیگر در حالت ترک هم دریچه‌های ورودی هوا باز می‌شود و هم بال عقب و بدین ترتیب نیروی رو به پایین این ابرخودرو پنج برابر افزایش می‌یابد.

در حالت رانندگی ترک ارتفاع سیستم تعلیق در جلو و عقب به ترتیب 37 و 30 میلی‌متر کم می‌شود و همین باعث می‌شود تا عملکرد AMG وان در سر پیچ‌ها خوب و مناسب ارزیابی شود. و در نهایت در حالت Race DRS نیروی رو به پایین تا 20 درصد کاهش خواهد یافت تا راننده بتواند بعد از عبور از پیچ‌ها سریع‌تر شتاب بگیرد و اگر در این حالت ترمز بگیرید به صورت خودکار غیر فعال می‌شود.

مشخصات فنی مرسدس AMG وان

مرسدس AMG وان مجهز به پیشرانه هیبریدی ای پرفورمنس مرسدس بنز است و در صورتی که به صورت ترکیبی کار کند می‌تواند حداکثر قدرت 1049 اسب بخار را تولید نماید. این پیشرانه هیبریدی متشکل از یک موتور بنزینی به همراه 4 موتور برقی است. گفتنی است که پیشرانه بنزینی 1.6 لیتری است و ساختار آن V6 با توربوشارژ خواهد بود. همچنین سیستم پاشش سوخت مستقیم در این خودرو با الهام از پیشرانه‌های فرمول 1 طراحی شده است.

پیشرانه بنزینی این ابرخودرو می‌تواند به تنهایی قدرت 558 اسب بخار را تولید کند و این میزان نیرو برای چنین پیشرانه کم حجمی به شدت فوق‌العاده ارزیابی می‌شود. در کنار این موتور بنزینی، شاهد حضور یک پیشرانه برقی سوار بر میل لنگ هستیم که می‌تواند 161 اسب بخار بر مجموع قدرت بیفزاید.

یک موتور قوی‌تر نیز سوار بر توربوشارژ خواهد شد که قدرت 121 اسب بخار را اضافه می‌کند. لازم به ذکر است که دو پیشرانه دیگر این ابرخودرو روی محور جلو تعبیه می‌شوند که جمعا 317 اسب بخار به قدرت AMG وان می‌افزایند. تیم مهندسان این خودرو بر این باور هستند که پیشرانه بنزینی V6 آنها بسیار بهتر از یک پیشرانه تنفس طبیعی V8 عمل می‌کند.

مرسدس AMG وان

گفتیم که در محور جلوی این خودرو همه چیز به صورت برقی تأمین می‌شود و محور عقب نیز سیستم هیبریدی خود را همچنان حفظ می‌کند. قدرت موتور از طریق یک گیربکس 7 سرعته دستی خودکار به محور عقب منتقل می‌شود و سیستم 4Matic مرسدس بنز یا همان تمام چرخ محرک نیز به درستی در مرسدس ای ام جی وان کار می‌کند تا گشتاور به صورت متوازن در محور برقی جلو منتشر شود.

از جمله مزایای این خودرو می‌توان به امکان بازیابی انرژی تا 80 درصد از طریق کاهش سرعت اشاره کرد. یعنی با هر بار ترمز گرفتن یک باتری 8.4 کیلووات ساعتی شارژ می‌شود. با این انرژی ذخیره شده می‌توان حدود 18.1 کیلومتر را طی کرد و از طرفی می‌توان به کمک شارژر 3.7 کیلووات آن را شارژ نمود.

عملکرد فنی مرسدس AMG وان

در قسمت قبلی گفتیم که راننده این خودرو می‌تواند سه حالت رانندگی بزرگراه، ترک و مسابقه‌ای را در اختیار داشته باشد و اکنون قصد داریم به توضیح جامع و مانع 6 حالت رانندگی مختلف برای این خودرو لوکس بپردازیم:

1. حالت ریس سیف (Race Safe): در این حالت قدرت و گشتاور به طور مساوی و به یک اندازه در هر دو محور جلو و عقب توزیع می‌شود.

2. حالت سیف (Race): در این حالت هم پیشرانه‌های برقی و هم بنزینی به طور مداوم و هماهنگ کار می‌کنند.

3. حالت برقی (EV): در این حالت راننده تنها از پیشرانه‌های برقی استفاده می‌کند.

4. حالت ریس پلاس (Race Plus): در این حالت نیز هم تمام قوای پیشرانه فعال می‌شود و هم سیستم‌های آیرودینامیکی بدنه فعال خواهند شد.

5. حالت استارت 2 (Start 2): در این حالت بالاترین میزان قدرت و بهترین حالت شاسی و تعلیق را داریم و استارت 2 مناسب پیست است.

6. حالت شخصی (Individual): در این حالت تنظیمات شخصی‌سازی می‌شوند.

مرسدس AMG وان

گفتنی است که در حالت ریس استارت، مرسدس AMG وان تنها در عرض 7 ثانیه از صفر تا صد را پر می‌کند و متاسفانه تیم مهندسی این ابرخودرو شتاب‌گیری اولیه را منتشر نکرده، اما می‌توان حدس زد که آن نیز خیره کننده خواهد بود. لازم به ذکر است که ای ام جی وان در حالت الکتریکی خود سرعتی در حدود 352 کیلومتر بر ساعت دارد.

این خودروی جذاب و عجیب و غریب بر اساس شاسی مونوکوک فیبر کربنی ساخته شده و فریم‌های آلومینیومی را در عقب و جلو دارد. تعلیق این خودرو دارای سیستم چند اتصاله و پیچیده‌ای است که بهترین عملکرد رانندگی را به ارمغان خواهد آورد. از طرفی لاستیک‌های مرسدس AMG وان دارای حالت فوق سبک هستند و تایرهای میشلن مخصوص را دور رینگ‌های 19 اینچی جلو و 20 اینچی عقب مشاهده می‌کنیم.

در سیستم ترمزگیری این ابرخودرو دیسک‌های مخصوص سرامیک کامپوزیت به کار رفته است که ابعاد آنها در جلو 15.7 اینچ و در عقب 15 اینچ هستند. روی این‌ها کلیپرهای چهار پیستون نیز سوار شده‌اند.

طراحی کابین مرسدس AMG وان

نمی‌توان وارد کابین این خودرو شد و دنبال چیزی گشت؛ چرا که همه چیز یک خودرو با مشخصات فنی بالا در آن پیدا می‌شود. اول از همه دو صندلی اسپرت فوق سبک را می‌بینیم که به همراه فرمان شبیه به خودروهای فرمول 1 جلوه‌ای اسپرت به آن بخشیده‌اند. از جمله امکانات رفاهی که درون کابین مرسدس AMG وان قرار دارد می‌توان به دو پورت یو اس بی، نمایشگر جلو آمپر 10 اینچی، صفحه نمایش لمسی مرکزی و آینه دیجیتال اشاره کرد.

مرسدس AMG وان

اکثر قطعاتی که داخل کابین قرار دارند از جنس چرم ناپا است و برخی از آنها فیبر کربنی هستند/ تمامی این متریال باعث شده تا کابینی هم‌قدوقواره خودرویی به شدت لوکس و جذاب را شاهد باشیم. مرسدس AMG اعلام کرده که تنها 275 دستگاه از این خودرو را تولید می‌کند و تمامی آنها از قبل با قیمت 2.72 میلیون دلار به فروش رسیده‌اند.

طبق آنچه گفته شده اولین معرفی عمومی این خودرو در فستیوال گودوود انجام می‌شود. گفتنی است که مرسدس AMG وان رقیب مستقیم خودروهایی نظیر استون مارتین والکری، گوردون مورای T.50 است ولی نمی‌توان این ابرخودرو را از نظر پیشرانه با آنها یا هر خودروی دیگری مقایسه کرد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*