سیستم عامل های اندروید 13 و iOS 16

سیستم عامل‌ های اندروید 13 و iOS 16 دنیای آینده‌ی گوشی‌های موبایل را تغییر می‌دهند

هر دو سیستم عامل اندروید 13 و iOS 16 با هدفی مشترک برای گسترش نقش گوشی‌های هوشمند در زندگی ما و امکان جایگزینی با ابزارهای فیزیکی طراحی شده‌اند.

گوشی اندرویدی یا آیفون شما بیش از پیش به سوی جنبه‌های غیردیجیتالی زندگی در حال حرکت است. این ویژگی یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای سیستم عامل های اندروید 13 و iOS 16 خواهد بود که به‌عنوان به‌روزرسانی‌های این دو پلتفرم در اواخر سال جاری عرضه می‌شود. هر دو غول فناوری می‌‌خواهند تلفن شما را به یک کیف پول الکترونیکی برای ذخیره شناسه قانونی تبدیل کنند و گوشی شما را بیش از هر زمان دیگری به هویتتان نزدیک کنند. این شرکت‌ها هم‌چنین به بهبود نحوه ارتباط تلفن‌ها با خودروها، وسایل خانه هوشمند و سایر دستگاه‌های روزمره ادامه می‌دهند.

دو سیستم عامل iOS 16 و اندروید 13 مملو از ترفندها و قابلیت‌های جدیدی هستند که برخی از آنها مهم‌تر از کیف‌پول‌های دیجیتال و اتصالات سریع‌تر خواهند بود، مانند ابزار Safety Check اپل که برای محافظت از قربانیان آزار خانگی یا به‌روزرسانی‌های جدید حریم خصوصی که توسط گوگل اعمال خواهد شد. اما هم‌پوشانی بین این دو اکوسیستم بر تغییر نقش گوشی‌های هوشمند بر زندگی ما تاکید دارند. بر اساس آخرین اعلامیه‌های اپل و گوگل، آنچه در اطراف گوشی شما رخ می‌دهد، به همان اندازه مهم‌ خواهد بود که در گوشی شما اتفاق می‌افتد.

هرچه تلفن‌های ما بیش‌تر به لوازم ضروری روزمره مانند کیف پول، کارت اعتباری، خودرو و لوازم خانگی متصل شوند، دور شدن از آنها سخت‌تر خواهد شد و صنعت این حوزه نیز سال‌هاست که به این سمت در حال حرکت است. اما تغییرات مهم در سیستم عامل های iOS 16 و اندروید 13، اصلاخات مهمی را در رویکردهای اپل و گوگل به ارمغان آورده که احتمالا چنین تلاش‌هایی را تسریع می‌کند.

جایگزینی کیف پول فیزیکی با دیجیتال

کیف پول دیجیتال هم در زمان معرفی iOS 16 اپل و چه در پیش‌نمایش اندروید 13 گوگل، به عنوان یکی از ویژگی‌های برجسته این دو سیستم عامل مطرح شده است. مهم‌ترین تغییری که در سیستم Apple Pay رخ داده، گزینه جدیدی به نام “Apple Pay Later” است که هزینه خرید را به چهار قسط مساوی در مدت شش هفته تقسیم می‌کند. با دریافت iOS 16، کارت‌های شناسایی ذخیره شده در کیف پول اپل نیز می‌توانند برای تایید سن شما در برنامه‌ها استفاده شوند. این ویژگی جدید پس از آن شکل گرفت که اپل برای اولین بار طی سال گذشته، پشتیبانی از شناسه‌های دیجیتال را به اکوسیستم خود اضافه کرد.

کیف پول گوگل

اضافه شدن گواهینامه رانندگی به Google Wallet

در همین حال، گوگل در خلال کنفرانس I/O خود در ماه گذشته، از تغییرات عمده‌ای در برنامه Wallet خبر داد که آن را با نمونه به‌روز شده اپل در یک راستا قرار می‌دهد. کیف پول گوگل (Google Wallet) جدید اسناد شخصی مانند کارت‌های پرداخت و حمل و نقل، سوابق واکسیناسیون، کارت پرواز و شناسه دانشجویی را مانند Apple Wallet ذخیره می‌کند. گوگل هم‌چنین برای پشتیبانی از شناسه‌های دیجیتال، با سازمان‌های دولتی در حال همکاری است.

در مجموع، به‌روزرسانی‌های اپل و گوگل بیان‌گر گام دیگری به سوی هدف مشترک آنها یعنی منسوخ کردن کیف پول‌های فیزیکی است؛ تغییری که به ناچار ما را حتی بیش‌ از قبل به تلفن‌های همراه متکی خواهد کرد.

گوگل این جاه‌طلبی را دقیقا پیش از جزئیات به‌روزرسانی جدید اندروید 13 در Google I/O تکرار کرد. سامیر سمت، معاون مدیریت محصول اندروید و گوگل پلی، طی این رویداد گفت:

در واقع، این روزها تنها دو چیز وجود دارند که بدون آن خانه را ترک نمی‌کنم، تلفن و کیف پولم.

بنابراین سوال این است که آیا تلفن هوشمند می‌تواند جایگزین کیف پول شود؟

کوری فوگمن، مدیر ارشد سرویس‌های Apple Pay و Apple Wallet، اظهارات مشابهی را در جریان سخنرانی WWDC در روز دوشنبه بیان کرد. او گفت:

با سرویس کیف پول اپل، ما سرسختانه روی هدف خود برای جایگزینی کیف پول فیزیکی شما کار می‌کنیم.

از سوی دیگر، کاربران پیش‌تر ایده جایگزینی کارت‌های اعتباری فیزیکی با برنامه‌های پرداخت مبتنی بر گوشی‌های هوشمند را پذیرفته‌اند. طبق گزارش eMarketer در سال 2021، انتظار می‌رود استفاده از سیستم پرداخت موبایل فروشگاه مانند Apple Pay تا سال 2025 از 50% کاربر فعال گوشی‌های هوشمند در ایالات متحده فراتر رود. گزینه جدید Pay Later اپل و تمرکز مجدد گوگل بر کیف پول تلفن همراه خود نیز می‌تواند ایده ترک نمونه‌های سنتی و فیزیکی را جذاب‌تر کنند.

گوشی‌های هوشمند همه کاره، به لطف سیستم عامل های اندروید 13 و iOS 16

جایگزین کردن کیف پول تنها یکی از راه‌هایی است که اپل و گوگل امیدوارند تا تلفن‌های ما را به صورت آفلاین در زندگی روزمره مفیدتر کنند. هر دو شرکت هم‌چنین ابزارهایی مبتنی بر دوربین‌های موبایل را معرفی کردند که می‌توانند مسیریابی در نقاط مورد علاقه در دنیای واقعی را آسان‌تر کنند. موضوع برجسته دیگر، افزایش اتصال و قابلیت‌ها بین دستگاه‌های تلفن همراه و لوازم خانگی، اتومبیل‌ها و بلندگوها است.

اپل و گوگل هر دو بر این باورند که دوربین هم‌چنان نقش مهمی در نحوه تعامل با دنیای اطرافمان خواهد داشت. بنابراین در سیستم عامل iOS 16، می‌توانید با استفاده از گزینه جدید دوربین در اپلیکیشن Translate اپل، متون را به زبان‌های مختلف ترجمه کنید. در طول کنفرانس WWDC، این شرکت نشان داد که چگونه می‌توان از این ابزار برای ترجمه کل منوی یک رستوران به زبانی دیگر بهره گرفت. شما هم‌چنین قادر خواهید بود پرواز خود را ردیابی کرده یا تنها با ضربه زدن روی متن در یک عکس، به تبدیل واحد پولی بپردازید.

ابزار جستجوی تصویر گوگل

ابزار جدید جستجوی تصویری گوگل، جزئیات محصولات موجود در قفسه فروشگاهی شلوغ را نشان می دهد.

گوگل نیز در جریان کنفرانس I/O، گسترش جاه‌طلبانه برنامه لنز خود به نام “Scene Explorer” را به نمایش گذاشت که اساسا قدرت جستجوی خود را به دنیای واقعی منتقل خواهد کرد. به‌وسیله این قابلیت، می‌توانید دوربین تلفن خود را روی قفسه‌ای از محصولات تکان دهید تا اطلاعات و رتبه‌بندی‌ها ظاهر شوند و بتوانید انتخاب مناسب خود را پیدا کنید. پرابهاکار راغاوان، رئیس جستجوی گوگل، توانایی یافتن آجیل یا لوسیون بدون عطر را در یک فروشگاه خرده فروشی فیزیکی به عنوان نمونه‌ای از این قابلیت نمایش داد.

با اینکه نحوه اجرای این ایده‌ها در دو سیستم عامل اندروید 13 و iOS 16 تفاوت‌هایی دارد، اما مفهوم مشابه است. ما قبلا عادت کرده‌ایم که با فشار دادن یک دکمه روی تلفن‌هایمان، غذا، تاکسی و وسایل ضروری خانه را سفارش دهیم. اکنون اپل و گوگل می‌خواهند گوشی‌های ما را به بخشی حیاتی برای انجام آن وظایف در دنیای واقعی تبدیل کنند و دوربین نیز در این میان، نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

این دو غول تکنولوژی، هم‌چنین دیدگاه‌های مربوطه خود را برای تبدیل تلفن‌ شخصی به هاب اتصال برای سایر لوازم اطراف اصلاح کرده‌اند. گوگل توضیح داده که چگونه اندروید 13 با پشتیبانی از همگام‌سازی سریع، سوئیچ خودکار صدا بین دستگاه و امکان هماهنگی آسان‌تر پیام‌ها بین تلفن و رایانه، فرآیند اتصال گوشی هوشمند شما به دستگاه‌های دیگر را بهبود می‌بخشد. هم‌چنین یک رابط نمایشگر تقسیم‌ شده جدید برای سرویس Android Auto معرفی شده که می‌تواند انجام چند کار در هنگام رانندگی را آسان‌تر کند.

سرویس اپل carplay

رابط کاربری جدید Apple Carplay با الهام از iOS

اپل نیز فرآیند مدیریت دستگاه‌های HomeKit را با یک برنامه هوم بازطراحی شده برای آیفون ساده کرده است. اما شاید بزرگ‌ترین حوزه‌ای که این شرکت قصد دارد دامنه دسترسی آیفون را در آن افزایش دهد، خودرو خواهد بود. اپل به تازگی نرم‌افزار Carplay خود را که شبیه یک سیستم‌عامل کامل برای اتومبیل است، با نمادهای برنامه، ویجت‌ها و سایر عناصر رابط کاربری که یادآور آیفون و اپل‌واچ هستند، بهبود بخشیده است.

با اینکه خانه هوشمند و ماشین‌های متصل ایده‌های جدیدی نیستند، اما هر دو فناوری برای سال‌های بخشی جدایی‌ناپذیر از استراتژی‌های اپل و گوگل بوده‌اند. با این‌حال، در دو سیستم عامل iOS 16 و اندروید 13، چگونگی ارتباط و تعامل دیدگاه‌های دو شرکت برای این دستگاه‌ها شفاف‌تر شده است.

از آنجایی‌که گوشی‌های هوشمند در حال تبدیل شدن به پیوندی برای همه چیز از کارت اعتباری تا ترموستات و خودروی شما هستند، اپل و گوگل محیط نرم‌افزاری و ویژگی‌های آنها را شخصی‌تر و پویاتر می‌کنند. پس از عرضه و دریافت iOS 16، آیفون شما به تغییراتی نظیر یک صفحه قفل کاملا جدید با پشتیبانی از ویجت‌های اپل واچ و جلوه‌های عکس جدید برای تصاویر پس‌زمینه مجهز خواهد شد. گوگل نیز در حال گسترش Material You خود با مجموعه‌های رنگی پیش‌ساخته شده است که در کل سیستم‌عامل اندروید 13 اعمال خواهد شد.

ویژگی‌های نرم‌افزاری iOS 16 و Android 13، به اینجا ختم نمیشود و هر دو اکوسیستم علاوه بر عملکرد جدید کیف پول، ابزارهای دوربین برای اسکن اشیاء و اتصال بهبودیافته، قابلیت‌های دیگری را نیز ارائه خواهند داد. این به‌روزرسانی‌ها نه تنها نشان می‌دهند که وجود تلفن هوشمند تا چه حد برای زندگی آنلاین و آفلاین ما ضروری است، بلکه بیان‌گر مسیر و آینده این صنعت خواهد بود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. (×) اصلاخات ← اصلاحات (√)