اعماق زمین

به زودی تمام انرژی مورد نیاز بشر از اعماق زمین تامین خواهد شد

یکی از زیرمجموعه‌های دانشگاه MIT قصد دارد تمام انرژی مورد نیاز بشر را از اعماق زمین تامین کند. در این پروژه از انرژی زمین گرمایشی استفاده خواهد شد.

پل ووزکوف یک محقق مرکز علم و فیوژن دانشگاه MIT طی 14 سال طرحی را توسعه داده که به کمک آن می‌توان یک واحد تولید برق زغال سنگی را بدون انتشار گازهای گلخانه‌ای طی 10 سال مجددا فعال کرد. این روش توسط شرکت Quaise Energy به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دانشگاه MIT به مرحله تجاری رسیده و به زودی در واحد تولید برق گازی در سراسر جهان اجرا خواهد شد.

جزئیات تامین انرژی بشر از اعماق زمین

شرکت Quaise Energy در اجرای این طرح عمیق‌ترین حفره‌های جهان را با تبخیر حجم زیادی از سنگ‌ها به وجود خواهد آورد تا بتواند انرژی مورد نیاز انسان‌ها را برای چندین میلیون سال تامین کند. انرژی زمین گرمایشی حاصل فرایند تشکیل سیاره و تجزیه رادیواکتیو مواد معدنی بوده و در مرکز زمین قرار دارد.

با توجه به این که تولید این انرژی همواره ادامه دارد، یک منبع انرژی پاک محسوب می‌شود. البته منابع انرژی تجدیدپذیر طی دهه‌های گذشته به میزان چشمگیری افزایش پیدا کرده است، اما انرژی زمین گرمایشی با وجود دشوار بودن فرایند برداشت آن بسیار حائز اهمیت است. هم‌اکنون شرکت‌ها فقط در مناطقی می‌توانند تاسیسات زمین گرمایی احداث کنند که امکان استخراج انرژی در اعماق تا 121.92 متری زیر پوسته زمین وجود داشته باشد.

اعماق زمین

محققان دانشگاه MIT در گزارش خود با تاکید بر کارآمدی روش‌های فعلی حفاری تا عمق خاص عنوان کردند هر چه عمق پوسته بیشتر باشد، گرمای آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد و دسترسی به آن سخت‌تر خواهد شد. این موضوع باعث فرسوده شدن مته‌های حفاری نیز خواهد شد، اما در روش جدید از یک دستگاه انتشار امواج مایکرویو به نام ژیروترون استفاده خواهد شد.

در این روش جدید سیستم‌های حفاری در اطراف دستگاه ژیروترون قرار خواهند گرفت. از این دستگاه برای اهدافی چون داغ کردن مواد در آزمایش‌های همجوشی نیز استفاده می‌شود. شرکت Quaise Energy هم‌اکنون در حال بر طرف کردن موانع مهندسی این پروژه است تا بتواند طرح اولیه آن را در سال 2026 میلادی به اجرا برساند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. تا وقتی که انرژی تورس کیهانی و رایگان الهی وجود داره چرا باید به اعماق زمین بریم ؟ (پولم پرداخت کنیم)
    بی چاره تسلا با چه موجودات پلیدی طرفه …کلا اشتباهی اومده بود مشخخصه اصلا