چگونه بفهمیم لنت ماشین تمام شده

چگونه بدون باز کردن چرخ بفهمیم لنت ماشین تمام شده یا نه؟

یکی از سوال‌های مهمی که رانندگان با آن مواجه هستند این است که بدون باز کردن چرخ های خودرو چگونه بفهمیم لنت ماشین تمام شده یا نه؟

وقتی سوار خودرو می‌شوید و پای خود را روی پدال گاز فشار می‌‎دهید ممکن است زمانی فرا برسد که نیاز باشد از پدال ترمز هم استفاده کنید. بنابراین ترمز نقش مهمی در خودرو دارد و باید به صورت مداوم اجزای آن را بررسی و در صورت نیاز تعویض یا تعمیر کرد.

چگونه بفهمیم لنت ماشین تمام شده یا نه؟

یکی از قطعات مهم سیستم ترمز، لنت ترمز است که ممکن است روزی تمام شود. از لنت ترمز به عنوان یک قطعه فوق ایمنی یاد می‌شود که باید توجه ویژه‌ای به آن داشت. روش‌های ساده‌ای وجود دارند که بتوانیم به واسطه آنها از تمام شدن لنت ترمز اطلاع حاصل کنیم.

یکی از راه‌های ساده برای این که بتوانیم از میزان سلامت لنت ترمز مطلع شویم، درآوردن لاستیک و مورد بررسی قرار دادن آن است. همان‌طور که گفتیم این فرآیند کار پیچیده‌ای نیست و برای این که بتوانید بدون درآوردن تایر لنت ترمز را بررسی کنید کافی است مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

تعویض لنت ترمز

  • داشتن چراغ قوه
  • جک خودرو
  • نی، چوب بستنی یا هر پیمانه قابل توجه دیگر
  • نشانگر یا شارپی
  • خط‌کش یا نوار اندازه‌گیری

توجه کنید که سه مورد آخر اختیاری است و اگر آنها را نداشتید اشکالی برای اندازه‌گیری لنت ترمز پیش نخواهد آمد. در اولین مرحله باید به طور بصری بازدیدهای لازم را به عمل آورید. اگر قصدتان این است که بدون برداشتن چرخ لنت ترمز را چک کنید، می‌توانید آنها را از روی سوراخ‌هایی که روی تایر وجود دارند ببینید. در این حالت نیازی به بلند کردن ماشین و فشار آوردن هم نیست.

البته توصیه ما این است که از جک استفاده کنید و خودرو را روی آن بلند کنید تا راحت‌تر موقعیت را تماشا نمایید. استفاده از جک زاویه دید شما را راحت‌تر خواهد کرد و کمک می‌کند وقتی لنت را بررسی کنید که فشاری روی آن نباشد.

پس از این که مراحل بالا را انجام دادید باید از یک چراغ قوه کمک بگیرید. اگر لنت ترمز نازک شده بود و احساس کردید مثل سابق نیست، باید فورا اقدام به تعویض آن نمایید. اصل پایه‌ای برای لنت ترمز این است که ضخامت آن باید بیشتر از 1.4 اینچ باشد. اگر لنت ترمز دقیقا 1.4 اینچ یا نازک‌تر از آن بود زمان تعویض آنها فرا رسیده است. هنگام بازرسی لنت به بی‌نظمی‌های روی پد دقت کنید.

تعویض لنت ترمز

مرحله دوم بررسی دقیق ضخامت پد است. یک سیستم ترمز خوب سیستمی است که بتواند دقت لازم را در مواجهه با حوادث ناگهانی داشته باشد. همچنین باید برای مشخص کردن ضخامت با یک نی یا هر ابزار نرم دیگر روی سطح آن را علامت بزنید و متوجه نازکی و یا ضخامت آن شوید.

نکته مهمی که ذکر آن خالی از فایده نیست این است که باید بدانید بازرسی عینی اگرچه مفید است، اما روشی صد درصد درست و دقیق نخواهد بود. در صورتی که به دنبال دقت بالا و اطمینان کافی هستید باید چرخ‌ها را باز کرده و به بررسی لنت ترمز بپردازید تا خیالتان راحت شود.

برای این که بتوانید با این روش اندازه‌گیری را ادامه دهید باید نی را در کنار لنت ترمز بلغزانید تا زمانی که متوجه برخورد نی با انتهای آن شوید. از این جهت توصیه به استفاده از ابزار نرم کردیم که مبادا هنگام بازرسی لنت بخراشد و آسیب ببیند.

در سومین و آخرین مرحله از بازرسی لنت ترمز راننده می‌بایست سایش و پارگی‌ها را بررسی کند. در دو مرحله قبل فهمیدیم که چگونه بدون باز کردن چرخ بفهمیم لنت ترمز سالم است یا تمام شده و حالا نوبت به آن رسیده که ساییدگی و پارگی و حتی ناهمواری‌های روی لنت را به دقت بررسی کنید.

تعویض لنت ترمز

البته ممکن است که در بازرسی‌های بصری از لنت ترمز، همه چیز تمام و کمال درست باشد و همه لنت‌ها ضخامت یکسانی داشته باشند، اما باید بدانید که همواره مشکلات دیگری نیز وجود دارد که از آن بی‌خبر هستیم. این که از ساییدگی و پارگی لنت ترمز صحبت می‌کنیم به این خاطر است که احتمال می‌دهیم لنت ترمز شما در ظاهر سالم باشد، ولی هنگامی که آن را از تمام زوایا نگاه می‌کنید، متوجه فرسودگی آن در قسمت‌های ناپیدا و پنهان شوید.

بنابراین بهتر است هنگام بازرسی لنت ترمز حتما آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهید و تنها به ابتدا یا انتهای آن توجه نکنید. حتی به یاد داشته باشید که تغییرات کوچک نیازمند بررسی‌های بزرگ هستند. یکی از نکات مهم دیگر لنت ترمزها، بررسی لنت سمت راست با سمت چپ است. اگر ضخامت آنها با یکدیگر فرق داشت نشانه بروز یک مشکل است که باید بررسی شود.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چرا انقد شلوغش میکنید.واقعا اونی ک نظر رو داده کارشناسه؟ سطح روغن ترمز که اومد پایین یعنی عمر لنت تمام شده.باید عوض بشه.اشتباه خیلی از راننده ها میان روغن ترمز اضافه میکنن.درصورتی ک لنت تعویض بشه سطح روغن ترمز درست میشه.