خودروهای وارداتی از دی ماه به ایران می آیند

خودروهای وارداتی از دی ماه به ایران می آیند

طبق اعلام رئیس مجمع واردات، خودروهای وارداتی از دی ماه به ایران می‌آیند. آیا این تاریخ قطعی است و خودروهای وارداتی به زودی عازم بازار می‌شوند؟

بحث واردات خودرو مصداق بارز کلاف سردرگم و پیچیده‌ای است که نمی‌توان آن را سامان بخشید یا حتی به مثابه گره کوری است که هیچ دندانی نمی‌تواند آن را باز کند. چندی پیش آیین نامه واردات منتشر شد و نقطه آغازین ورود خودروهای خارجی به کشور را آذر ماه اعلام کردند.

سرانجام خودروهای وارداتی از دی ماه به ایران می‌آیند

هم‌اکنون رئیس مجمع واردات اظهار کرده دولت باید مراقب واردات خودرو باشد و منافع مردم را حفظ کند. به گفته او اگر تمامی مراحل بر اساس پیش‌بینی‌ها جلو برود، خودروهای وارداتی به احتمال زیاد از دی ماه سال جاری راهی بازار خواهند شد. اما چرا تاریخ ورود خودروهای خارجی مدام تغییر می‌کند؟

خودروهای وارداتی از دی ماه به ایران می آیند

علیرضا مناقبی در خصوص واردات و تاریخ دقیق آن خاطرنشان کرده که هم‌اکنون امکان واردات خودرو وجود دارد و از ابتدای مهرماه این امکان وجود داشته، اما چون شرکت‌های واردکننده باید مطابق با قانون مراحل ثبت سفارش را طی کنند و مراحل تخصیص ارز را از سر بگذرانند، تاریخ مذکور به تعویق افتاده است.

به بیان وی اگر همه چیز مطابق میل انجام شود، اولین محموله خودروهای وارداتی از دی ماه تحویل بازار داده می‌شود. مناقبی پیرو ممنوعیت‌های چهار ساله واردات خودرو و آزادسازی این ممنوعیت‌ها گفت:

حدود چهار سال از ممنوعیت واردات خودرو گذشته و متاسفانه واردات خودرو از یک مسأله کوچک و متعارف در تجارت بین‌المللی تبدیل به یک ابرمسأله شده است. واقعیت این است که در طول سال‌های گذشته اهتمام ویژه‌ای نسبت به آرا و نظرهای نخبگان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی صورت نگرفته و تصمیم‌گیری‌ها منطبق با واقعیت جامعه نبوده است. به همین دلیل است که معتقدم موضوع‌هایی که به سادگی قابل رفع و رجوع بوده‌اند، تبدیل به ابرمسأله شده‌اند.

خودروهای وارداتی از دی ماه به ایران می آیند

به عقیده رئیس مجمع واردات، ورود خودروهای خارجی باید به گونه‌ای انجام شود که بتوان جلوی رانت را گرفت. اگر جلوی رانت و رانت‌خواری گرفته نشود ضررهای اقتصادی بیشتری به مردم تحمیل می‌شود. وی همچنین تأکید کرده باید واردات خودرو به نحوی باشد که عموم مردم از آن سود ببرند. مناقبی همچنین افزود:

متاسفانه گاهی اوقات شاهد هستیم اعظای مجوزها و رفع ممنوعیت‌ها به اسم مردم، ولی به کام دولت یا به کام برخی گروه‌‌های نزدیک به قدرت اتفاق می‌افتد. بنابراین باید از تجربه‌های گذشته درس گرفت و مراقب بود منافع مردم در این میان لحاظ شود. لازمه این کار این است که تشکل‌های اقتصادی تخصصی مربوطه که از بدنه بخش خصوصی تشکیل شده‌اند در مسیر تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری و اجرای آیین‌نامه قرار گیرند.

رئیس مجمع واردات همچنین در خصوص واردات خودروهای لوکس خاطرنشان کرد که در واردات خودرو به کشورمان صحبت بر سر واردات خودروهای لوکس و خودروهای دست دوم نیست.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه