عینک دید مجازی به کمک خلبان‌ها آمد

 

 

محققان ناسا عینک دید مجازی ویژه خلبانان طراحی کرده اند که مجهز به یک صفحه نمایش کوچک است و در هوای مه آلود دید مناسبی از باند فرودگاه در اختیار خلبان قرار می دهد.
مرگبارترین فاجعه ها در سیستم حمل و نقل هوایی در شرایط دید ضعیف و در هنگام فرود روی می دهد.
محققان مرکز تحقیقات لانگلی ناسا برای کمک به خلبانان و کاهش حوادث هوایی اقدام به طراحی عینک و سیستم صفحه نمایشی (HUD) کرده اند که در صورت وجود مه و عدم دید مناسب، ‌تصویر مجازی از باند فرود و برج مراقبت بر روی صفحه نمایش مقابل چشم خلبان به نمایش می گذارد.

اطلاعات مهم پروازی شامل سرعت،‌ ارتفاع و جهت پروازی بر روی یک صفحه نمایش کوچک نصب شده بر روی عینک و مقابل یکی از چشمان خلبان به نمایش در می آید.
صفحه نمایش قادر است حرکات سر خلبان را مسیر یابی کند و به طور مستمر جهت باند فرود، برج مراقبت و تمام اطلاعات خارج از رادار را در سمت نگاه خلبان نمایش دهد.
«تری آرتور» مهندس الکترونیک و از کارشناسان ناسا تأکید می کند: در صورت عدم آشنایی خلبان با یک فرودگاه باید از نقشه های راهنما استفاده شود. این فناوری قادر است با نمایش نقشه مجازی از فرودگاه بر روی صفحه نمایش به خلبان در مسیریابی صحیح کمک کند.
مشابه فناوری عینک صفحه نمایش (HUD) در حال حاضر برای خلبانان جت های جنگنده و بالگردهای نظامی طراحی شده است. در کلاه خلبانان صفحه نمایشی تعبیه شده است که اطلاعات پروازی را نشان می دهد

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*