گوریلا گلس ویکتوس 2

گوریلا گلس ویکتوس 2 ، حتی در برابر بتن سخت هم مقاومت است

کورنینگ از نسل جدید لایه‌های محافظ صفحه نمایش مخصوص موبایل خود، گوریلا گلس ویکتوس 2 – Gorilla Glass Victus 2 رونمایی کرد. این لایه محافظ قادر است حتی در صورت سقوط گوشی روی بتن نیز از صفحه نمایش محافظت کند.

به نظر می‌رسد گوشی‌های خانواده گلکسی اس 23 سامسونگ که در ماه فوریه رونمایی خواهند شد، سخت‌ترین صفحه نمایش را در مقایسه با تمامی محصولات بازار در اختیار خواهند داشت؛ چرا که احتمالا به لایه‌های محافظ صفحه نمایش گوریلا گلس ویکتوس 2 مجهز خواهند بود که مقاوم‌ترین محصول تولید شده توسط کورنینگ به شمار می‌روند.

بنا به ادعای کمپانی سازنده، این لایه محافظه قادر خواهد بود از صفحه نمایش شما در برابر سقوط از ارتفاع یک متر بر روی بتن، یکی از سخت‌ترین و خطرناک‌ترین سطوح برای گوشی‌ها، مقاومت کند.

گوریلا گلس ویکتوس 2؛ مقاومت بالا در برابر بتن

کورنینگ ادعا می‌کند که لایه محافظ گوریلا گلس 2 علاوه بر مقاومت در برابر بتن، تمامی محاسن مدل‌های پیشین را نیز در خود خواهد داشت. به بیان دیگر، این نسل از لایه‌های محافظ همچنان قادر خواهد بود همانند نسل قبلی خود در برابر سقوط از ارتفاع دو متری و بیست سقوط متوالی از ارتفاع یک متری دوام آورده و همان سطح از مقاومت در برابر خط و خش را تضمین کند.

کورنینگ به طور خاص اعلام نکرده که آیا این مقاومت پانل‌های گوریلا گلس ویکتوس 2 در برابر بتن به خاطر پیشرفتی در مواد سازنده است یا اینکه این کمپانی به طور خاص تصمیم گرفته در این نسل بر روی بتن تمرکز کند. البته پیش از این مدیر اجرایی Corning اعلام کرده بود که مهندسین کمپانی در این نسل توجه ویژه‌ای به مقاومت در برابر بتن داشته‌اند و با تغییر ساختار ماده و پروفیل تنش به سطح کیفی مورد نظر خود رسیدند.

دلیل تمرکز بر روی بتن این بوده به گزارش مارک فورستر، مدیر اجرایی کورنینگ، در بیش از سی درصد واقع، گوشی های هوشمند بر روی بتن سقوط می‌کنند که بیش از هر جنس دیگری است.

وی در این خصوص افزود:

روند سقوط گوشی‌ها بر روی سطوح مختلف همواره این‌چنین نبوده است. در سال‌های گذشته، بیشترین میزان سقوط گوشی‌ها بر روی سطح نرم‌تر بوده است. با این وجود با پیشرفت تکنولوژی و مقاوم‌تر شدن صفحه نمایش، به تدریج آمار سقوط گوشی‌ها روی سطوح محکم‌تر افزایش یافت؛ تا جایی که بر اساس تحقیقات ما اکنون بیش از 75 درصد مواقع، گوشی‌های هوشمند بر روی سطوح سختی مانند آسفالت یا بتن سقوط می‌کنند.

به این ترتیب، بتن به مهم‌ترین دغدغه کورنینگ در سال‌های اخیر تبدیل شده بود و این کمپانی سرانجام توانست در سال 2022 این ایراد را رفع کند.

چگونه کورنینگ توانست این لایه محافظه را طراحی کند؟

افزایش اندازه و وزن گوشی های هوشمند در سال‌های اخیر هم یکی دیگر از مسائلی است که طراحان لایه‌های گوریلا گلس ویکتوس 2 باید به آن توجه ویژه‌ای می‌کردند. به طور خاص، در مقایسه با چهار سال پیش، گوشی‌های هوشمند به طور متوسط 15 درصد سنگین‌تر و 10 درصد بزرگ‌تر شده‌اند.

به این ترتیب، کورنینگ برای ساخت لایه های Gorilla Glass Victus 2 خود در برخی پارامترهای طراحی نیز تغییر ایجاد کرد.

این کمپانی همچنین گزارش داده که برای تست کردن این لایه‌های محافظ، آن‌ها را به وزنه‌ای از جنس لاستیک فشرده به وزن 200 گرم وصل کرده و بر روی صفحه‌ای سنباده‌ای که روی سطح یک سطح را گرفته است و نقش بتن را شبیه سازی می‌کند، رها می‌کنند. وزن 200 گرمی در حال حاضر به عنوان وزن استاندارد یک گوشی گلکسی اس 22 پلاس سامسونگ در نظر گرفته شده است. البته گوشی های به مراتب سنگین‌تری هم در بازار وجود دارند!

کدام کمپانی نخستین مشتری لایه‌های گوریلا گلس ویکتوس 2 خواهد بود؟

هنوز به طور رسمی تایید نشده که سامسونگ در نسل بعدی پرچمدارانش از لایه‌های محافظ گوریلا گلس 2 استفاده خواهد کرد یا خیر! پیش از این، در سال 2020، کورنینگ اعلام کرد که نخستین محصولاتی که از لایه محافظ Gorilla Glass Victus بهره می‌برند، گوشی‌های پرچمدار سامسونگ خواهند بود.

البته اپل نیز یکی دیگر از شرکای تجاری کورنینگ می‌شود و  برای ساخت لایه‌های محافظ سرامیک شیلد خود با این کمپانی همکاری داشته است.

در سال 2020، کورنینگ اعلام کرده بود که لایه محافظه گوریلا گلس ویکتوس برای نخستین بار در یک گوشی پرچمدار استفاده خواهد شد و این اتفاق هم دقیقا رخ داد! اکنون نیز در اتفاقی مشابه، مدیر اجرایی این کمپانی اعلام کرده که نسل دوم لایه‌های Gorilla Glass برای نخستین بار در یکی از پرچمداران بزرگ بازار مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر سامسونگ تنها کمپانی بزرگی است که ظرف دو ماه آینده پرچمدارانش را رونمایی خواهد کرد. بنابراین باید منتظر ماند و دید آیا خانواده Galaxy S23 نخستین پرچمداران مجهز به این لایه محافظ خواهند بود یا کره‌ای‌ها برنامه ویژه‌ای برای نسل بعدی پرچمدارانشان دارند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*