پایان بنزین سوپر در ایران

بنزین سوپر در ایران به خط پایان رسید

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت با اشاره به کمبود بنزین سوپر در جایگاه‌ها، خط پایان بنزین سوپر در ایران را اعلام کرد. یورو 5 کی می‌آید؟

مدتی است که بنزین سوپر در جایگاه‌های سوخت کشور پیدا نمی‌شود و مالکان خودروهای توربوشارژ نگرانی‌های زیادی بابت کمبود و فقدان این نوع سوخت دارند. به تازگی سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت اعلام کرده به زودی با بنزین سوپر خداحافظی خواهیم کرد. به نظر می‌رسد بنزین یورو 5 در راه است.

خط پایان بنزین سوپر در ایران

به گفته رضا نواز، کیفیت بنزین یورو 4 بسیار بالاست و به زودی استاندارد یورو 5 نیز وارد بازار خواهد شد. وی خاطرنشان کرد در آینده‌ای نزدیک با بنزین سوپر وداع خواهیم کرد و وقتی بنزین یورو 5 در جایگاه‌های سوختی عرضه شود، تقاضا برای بنزین سوپر به صفر خواهد رسید.

خط پایان بنزین سوپر در ایران

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت از مردم بابت کمبود بنزین سوپر عذرخواهی کرده و شرمندگی خود را ابراز نموده است. اما آیا یک عذرخواهی ساده برای مالکان خودروهای توربو، بنزین سوپر می‌شود؟ رضا نواز در خصوص فقدان بنزین با اکتان بالا در جایگاه‌ها گفت:

ارسال بنزین سوپر با وجود درخواست خرید فرآورده از سوی جایگاه‌های سوخت، از بیش از یک ماه قبل، کمیاب و بعد هم نایاب شد. وقتی ما علت نبود بنزین سوپر را از شرکت‌های تابع نفت جویا شدیم علت اصلی را ورود پالایشگاه‌های تولید بنزین سوپر به فاز تعمیراتی اعلام کردند.

وی همچنین تأکید کرد که در هفته جاری این مشکل برطرف نخواهد شد، ولی احتمال این که طی هفته آتی رفع شود وجود دارد. رضا نواز همچنین با اشاره به تاریخچه عرضه بنزین سوپر در کشور تأکید کرد به‌دنبال افزایش قیمت بنزین از سال ۱۳۹۸ و افزایش قیمت بنزین سوپر، 50 تا 80 درصد از تقاضا برای مصرف کم شد و ماندگاری بنزین سوپر در جایگاه‌ها و مخازن و طولانی شدن فروش آن خساراتی را به جایگاه‌داران وارد کرد.

همچنین بخوانید:

مقایسه بنزین یورو 4 و یورو 5 ؛ چه فرقی دارند؟

خط پایان بنزین سوپر در ایران

به گفته نماینده حقوقی جایگاه‌داران، از وقتی کرونا شیوع پیدا کرد، بنزین سوپر با کاهش تقاضا روبه‌رو شد و متاسفانه آمار ناامیدکننده‌ای منتشر شد؛ ولی پس از فروکش کردن کووید 19 و آرام شدن اوضاع، آمار مصرف بنزین معمولی و سوپر مجدداً صعودی شد. بنابراین در سال گذشته عرضه و تقاضای بنزین به نقطه تعادلی رسید. نواز همچنین اشاره کرد:

با وجود تعادل در عرضه و تقاضای بنزین سوپر، اما ارسال به‌موقع انجام نمی‌شد و البته این‌طور هم نبود که مردم اذیت شوند. ما از اواسط سال قبل تا الان به رده دهم مصرف‌کنندگان بزرگ بنزین در جهان رسیدیم.

در پایان هم سخنگوی صنف جایگاه‌داران تأکید کرد که باید مسئولان سازمان ملی استاندارد وزارت نفت در خصوص کیفیت بنزین یورو 4 و یورو 5 نظر بدهند و با مردم به شفافیت گفتگو کنند. به احتمال زیاد وضعیت نهایی بنزین سوپر تا پایان هفته آینده معین خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. چیزی که به عنوان بنزین یورو 4 الان عرضه میشه در حد یورو 2 هم نیست . حالا چطور صحبت از یورو 5 میکنن ؟