نیروگاه های بادی در مریخ

نیروگاه های بادی در مریخ ؛ ایده‌ای عجیب اما کارآمد و شدنی

مدل‌سازی محققان ناسا و دو دانشگاه آمریکایی، نشان می‌دهد که مریخ می‌تواند مکان مناسبی برای احداث نیروگاه های بادی باشد.

دو تن از محققان ناسا در یک کار تحقیقاتی مشترک با همکاران خود در دانشگاه‌های کلرادو بولدر و واشنگتن، نتیجه گرفتند در مریخ به اندازه‌ای باد می‌وزد که بتوان در آنجا توربین های بادی نصب کرد. فضانوردان یا ساکنان آینده سیاره سرخ، می‌توانند انرژی حاصل از این نیروگاه های بادی را استفاده کنند.

مطالعات قبلی حاکی از آن بود که به دلیل اتمسفر نازک مریخ، احتمالا شدت وزش باد در حدی نیست که بتواند توربین‌ها را حرکت دهد و برق تولید کند. ولی این‌بار، محققان به نتیجه کاملا متفاوتی رسیدند.

آن‌ها برای شبیه‌سازی شرایط مریخ، از یک مدل اقلیمی دستکاری شده استفاده کردند که در اصل، برای مطالعات اقلیمی زمین ساخته شده بود. تغییرات اعمال شده، به محققان امکان داد که فاکتورهایی نظیر مقدار گرد و خاک، شدت تابش خورشید، انرژی حرارتی و عوارض جغرافیایی مریخ را وارد معادلات خود کنند تا میزان وزش باد را در نقاط مختلف سیاره، بسنجند.

بهترین نقاط برای تاسیس نیروگاه های بادی در مریخ

با تکمیل مدل‌سازی و اجرای آن، شرایط اقلیمی چند سال مریخ شبیه‌سازی شد. نتیجه، این بود که وزش باد در بسیاری از نقاط سیاره سرخ،  به اندازه کافی قوی است که به تولید انرژی کمک کند یا حتی به تنهایی، منبع تولید انرژی باشد.

نیروگاه های بادی در مریخ

بهترین مناطق؛ لبه‌ی گودال‌ها، سرزمین‌های مرتفع آتشفشانی و نواحی اطراف قطب‌های مریخ تشخیص داده شدند. حتی ظاهرا در برخی نقاط، از توربین‌های بادی می‌توان برق بیشتری نسبت به پنل‌های خورشیدی تولید کرد.

نتیجه‌گیری نهایی محققان این بود که با نصب توربین های بزرگ بادی در برخی نقاط خاص مریخ، به‌ویژه بخش‌های یخ‌زده شمالی، انرژی فراوانی قابل تولید است. البته با توجه به تغییر وزن اجسام در مریخ نسبت به زمین، توربین‌ها باید از مواد متفاوتی ساخته شوند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*