بزرگ ترین موتور هواپیما در جهان

بزرگ‌ ترین موتور هواپیمای جهان؛ شاهکاری تازه از شرکت رولز رویس

شرکت رولز رویس از بزرگ ترین موتور هواپیمای جهان با مصرف سوخت و آلایندگی کم‌تر و امکان استفاده از انرژی الکتریکی و هیدروژن رونمایی کرد.

طبق اعلام شرکت رولز رویس، ساخت اولین نمونه از بزرگ ترین موتور هواپیمای جهان به پایان رسید. این موتور عظیم‌الجثه که UltfaFan نام دارد، اکنون در مرحله آزمایش به‌سر می‌برد. انتظار می‌رود اولین آزمایش این موتور در اوایل سال آینده تکمیل و با استفاده از سوخت 100% پایدار هوانوردی عملیاتی شود.

کریس چولرتون، رئیس بخش هوافضای رولز رویس گفت:

مشاهده فرآیند ساخت موتور غول‌پیکر UltraFan و آماده‌سازی آن برای آزمایش، اتفاقی عالی در آستانه پایان سال 2022 است. همه ما منتظر این لحظه بودیم که نقطه عطف مهمی برای برنامه و تیمی است که بر روی آن کار کرده‌اند. در مرحله بعدی، این موتور برای اولین بار با سوخت 100% پایدار هوانوردی در سال 2023 آغاز به‌کار خواهد کرد تا ثابت کند که این فناوری برای پشتیبانی از پروازهای پایدارتر در آینده آماده است.

بزرگ ترین موتور هواپیما در جهان، دارای چندین نوآوری انقلابی است که باعث افزایش بهره‌وری سوخت می‌شود و در نتیجه کاهش انتشار گازخانه‌های گلخانه‌ای و بهبود پایداری را به ارمغان خواهد آورد. این فناوری هم‌چنین می‌تواند به‌زودی برای ارتقای عملکرد و پایداری موتورهای در حال کار فعلی نیز استفاده شود.

بزرگ ترین موتور هواپیما در جهان

به‌نقل از رولز رویس، موتور UltraFan به آینده تعلق دارد و برای کار با سوخت 100 درصد پایدار هوانوردی آماده است. هم‌چنین این شرکت به‌طور فعال در حال بررسی گزینه‌های بالقوه برای استفاده هیبریدی-الکتریکی و انرژی هیدروزنی است.

این موتور غول‌پیکر از یک فن با قطر 3.56 متر استفاده می‌کند و 25 درصد سوخت کم‌تری را در مقایسه با نسل اول موتورهای ترنت مصرف می‌کند. اولترافن با ترکیب طراحی کاملا جدید با مجموعه‌ای از فناوری‌ها، سفرهای هوایی را برای چندین دهه آینده پایدارتر خواهد کرد.

رولز رویس هم‌چنین عنوان کرده که این موتور طیف وسیعی از گزینه‌های پایداری را برای هوانوردی بدون آلایندگی فراهم می‌کند. در این راستا، جایگزین‌هایی برای انتقال نوآوری‌های برنامه توسعه UltraFan به موتورهای فعلی ترنت وجود دارند تا از این طریق، بهره‌وری سوخت و کاهش آلاینده‌ها را بهبود ببخشد.

به‌لطف فناوری مقیاس‌پذیر بزرگ ترین موتور هواپیما در جهان از رانش 111 کیلونیوتن تا 489 کیلونیوتن برای هواپیماهای باریک و پهن‌پیکر، کاهش 10 درصدی مصرف سوخت امکان‌پذیر خواهد بود. سیستم هیبریدی-الکتریکی موسوم به تولید نیرو 1 رولز رویز (PGS1) پیش‌تر تا سقف 1.5 مگاوات آزمایش شده که تجربه بی‌نظیری را در این حوزه به آنها می‌دهد. این آزمایش‌ها با استفاده از یک موتور اصلاح شده AE 2100 مجهز به الکترونیک قدرت و مواد حرارتی در بریستول بریتانیا و تروندهایم نروژ انجام شده‌اند.

آزمایش انواع هیبریدی و هیدروژنی بر روی بزرگ ترین موتور هواپیمای جهان است

اولترافن

رولز رویس هم‌اکنون در حال تجزیه‌وتحلیل فناوری‌های جدید برای افزودن به موتور جدید خود است. یکی از آنها تکنولوژی موتور “More Electric” نام دارد که فناوری الکتریکی را با استخراج مستقیم نیرو یا الکتریکی کردن سیستم‌های سوخت و روغن افزایش می‌دهد.

این شرکت بریتانیایی هم‌چنین از برنامه تحقیقاتی آزمایش‌های دکل و موتور رونمایی کرده تا نشان دهد که سوخت هیدروژنی می‌تواند به‌طور قابل اعتماد و کارآمد انرژی را برای هواپیماهای کوچک تا متوسط از اواسط دهه 2030 به‌عنوان بخشی از تعهد خود به درک کامل چالش‌ها و فرصت‌های سیستم‌های قدرت هیدروژنی تامین کند. بزرگ ترین نمونه از موتور هواپیما در جهان، به‌زودی به پیشرفته‌ترین مرکز آزمایشی جهان در بریتانیا که Testbed 80 نام دارد، منتقل خواهد شد.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*