مالیات خودروها

طبق لایحه بودجه 1402 مالکین کدام خودروها باید مالیات پرداخت کنند؟

شرایط دریافت مالیات از انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین در لایحه بودجه 1402 اعلام شد. طبق این لایحه، مالکان کدام خودروها مشمول پرداخت مالیات می‌شوند؟

طبق لایحه بودجه 1402 که توسط دولت در نظر گرفته شده است، مالکان خودروهای بالای 1 میلیارد و 500 میلیون تومان مشمول مالیات سالانه می‌شوند و نسبت به مازاد این مبلغ باید سالانه 1 درصد به‌عنوان مالیات بپردازند.

جزئیات دریافت مالیات از خودروها در سال 1402

در لایحه بودجه سال 1402 آمده است انواع خودروی سواری و وانت دوکابین با شماره انتظامی که در اختیار مالکان اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی قرار دارند، اگر قیمت آنها بیشتر از 1 میلیارد و 500 میلیون تومان باشد باید نسبت به مازاد این مبلغ سالانه 1 درصد مالیات بپردازند. طبق این لایحه، مشمولان باید حداکثر تا پایان بهمن ماه هر سال مالیات را پرداخت کنند و پیش از پرداخت مالیات نیز امکان ثبت نقل و انتقال آنها وجود نخواهد داشت.

متن این لایحه به شرح زیر است:

1- مأخذ محاسبه مالیات خودرو موضوع این بند قیمت روز انواع خودرو با توجه به تاریخ ساخت یا واردات آن و فقط طبق مشخصات مالک خودرو درج شده در شناسنامه خودرو صادره توسط نیروی انتظامی برگ سبز به‌عنوان سند رسمی خودرو است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور هر ساله تا پایان فروردین ماه تعیین و اعلام می‌شود مأخذ مزبور برای انواع خودرو که بعد از اعلام سازمان تولید یا وارد می‌شوند بلافاصله پس از تولید یا واردات آن توسط سازمان مزبور تعیین و اعلام خواهد شد.

سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند. تمام اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به خودروهای تحت تملک خود و فرزندان کمتر از 18 سال و محجور تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه هر سال پرداخت کنند.

ثبت نقل و انتقال خودروهایی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع شده است قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلفین از حکم این بند در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارند.

2- به دولت اجازه داده می‌شود طبق پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور و متناسب با شرایط اقتصادی کشور هر 3 سال یک بار نسبت به کاهش یا افزایش قیمت پایه تعیین شده فوق‌الذکر اقدام و مراتب را ابلاغ کند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*