گور دسته جمعی

کشف گور دسته جمعی جسدهای بی سر به قدمت 7 هزار سال

کشف یک گور دسته جمعی 7 هزار ساله در اسلواکی با اجساد بی‌سر، باستان‌شناسان را با پدیده‌ای عجیب از دوران نوسنگی روبرو کرده است.

باستان‌شناسان از کشف گور دست جمعی، شامل 38 اسکلت و به قدمت 7 هزار سال در اسلواکی خبر دادند که به‌جز یکی، همه آنها با سر بریده دفن شده بودند. بقایای این اکتشاف در منطقه Vrable-Velke Lehemby اسلواکی، یکی از بزرگ‌ترین سکونتگاه‌های دوره نوسنگی اروپا قرار گفته است.

به‌گفته یکی از نویسندگان این مقاله، مطالعات اولیه نشان می‌دهند که سرها به‌طور هدفمند پس از مرگ، از تن جدا شده‌اند. در این میان، تنها یک اسکلت متعلق به کودک کم‌تر از شش سال، جمجه سالمی داشت. باستان‌شناسان اکنون در تلاش هستند تا دلیل جدا کردن سر از تن اجساد را پیدا کنند. در این‌ باره، فرضیه‌های مختلفی از احتمال صدور هشدار، آیین تشییع جنازه یا راهی برای ادای احترام به مردگان مطرح شده‌اند.

کاترینا فوکس، انسان‌شناس دانشگاه کیل آلمان که بر روی این حفاری کار می‌کرد، گفت:

این اجساد بدون سر با دیگر تدفین‌های سنتی در آن منطقه متفاوت هستند.

او افزود، مشاهده اولیه بقایای بدن نشان می‌دهد که احتمالا بریدن سر اجساد به‌طور عمدی انجام شده است. فوکس عنوان کرد بر روی اجسادی که هنوز به‌طور کامل تجزیه نشده‌اند، استخوان‌های گردن قابل مشاهده هستند و اولین مهره زیر جمجه، دست نخورده باقی مانده است.

گور دسته جمعی

این نشان می‌دهد که سرها با ابزارهای بسیار تیز بریده شده‌ و در طول نبرد قطع نشده‌اند. وی در ادامه گفت:

بریده شدن سر در نتیجه نبردهای قرون وسطایی، معمولا با آثار بریدگی و هم‌چنین له شدن مهره‌های گردن همراه هستند.

مارتین فورهولت، رهبر پروژه و استاد باستان‌شناسی دانشگاه کیل نیز در این باره گفت که هنوز مشخص نیست، آیا سرها پیش یا بعد از مرگ از بدن جدا شده‌اند. گزارش‌های متعددی از عصر نوسنگی وجود دارند که نشان می‌دهند پس از مرگ، اجساد را سر بریده و سر را با خود برده‌اند.

فورهولت افزود:

مردم اغلب سرهای بریده را در خانه‌های خود نگه می‌داشتند و یا در جای دیگری حفظ می‌کردند.

گور دسته جمعی بی‌سر، نتیجه جنگ یا قربانی؟

فوکش اذعان کرد که این فرضیه نیز کاملا محتمل است که سرها به‌عنوان یک اقدام خشونت‌آمیز جنگی یا بازدارنده برداشته شده‌اند. وی گفت:

یکی از سناریوهای مطرح شده در ارتباط با این گور دسته جمعی، به غمینت گرفتن سرها و استفاده از آنها در قصرها است. در حال حاضر این احتمال را نیز نمی‌توان رد کرد.

به‌هر حال، اگرچه درک این جوامع کشاورز، پیچیدگی‌های خود را دارد، اما طبق شواهد، احتمالا این عمل در نتیجه اقدامی وحشیانه صورت گرفته است. علاوه بر این اکتشاف، دو گور دسته جمعی دیگر نیز در این منطقه وجود دارند.

گور دسته جمعی

در منطقه تلهام واقع در آلمان، بقایای 34 مرد، زن و کودک از درگیری وحشیانه دیگری حکایت دارد. گمان می‌رود قربانیان توسط روستای مجاور قتل عام شده‌اند. در منطقه Herxheim نیز که در آلمان واقع شده، دست‌کم 450 نفر در یک گودال پیدا شدند که آثار بریدگی روی استخوان‌ها و جمجمه تکه‌تکه آنها قابل رویت بود. این مشاهدات نشان می‌دهند که پیش از قرار دادن اجساد در گودال، گوشت آنها از استخوان جدا شده است.

طبق مطالعه‌ای در سال 2009، این گور دسته جمعی می‌تواند شواهدی از آدم‌خواری آیینی باشد، اگرچه این فرضیه توسط برخی دیگر که این مکان را صرفا یک گورستان بزرگ می‌دانند، رد شده است.

این اولین بار نیست که یک گور دست جمعی متشکل از اجساد بی‌سر کشف می‌شود. در حفاری‌های پیشین نیز چند اسکلت بدون سر دیگر به‌طور پراکنده پیدا شده بود. از آنجاکه گروه اکتشاف کار حفاری را نیمه‌تمام رها کرده، فوکس بر این باور است که احتمالا اجساد بیش‌تری در این گور وجود دارند. هم‌چنین استخوان‌های یافت شده در لبه گورستان نیز نشان می‌دهند که ابعاد گور دسته جمعی فراتر از حد تصور است.

ماریا وندرلیچ، باستان‌شناس دانشگاه گیل که بر روی این حفاری کار کرده است، گفت:

احتمال زیادی وجود دارند و باید ایده‌های مختلف را بررسی کنیم. بااین‌حال، یافته‌های اخیر از دوران نوسنگی اروپا در نوع خود منحصر به‌فرد و کم‌سابقه است.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*