جفت گیری تریلوبیت

یک جانور باستانی به‌نام تریلوبیت ، قدیمی‌ترین مبارز راه جفت گیری است!

دانشمندان دریافتند که مبارزه برای جفت گیری در بین جانوران، میلیون‌ها سال بیشتر از آنچه که تصور می‌شد قدمت دارد؛ رکورددار، یک جانور باستانی به‌نام تریلوبیت – trilobite است که اندام تکامل‌یافته ویژه‌ای برای این کار داشت.

تریلوبیت یا سه‌لپه‌ای، گونه‌ای بی‌مهره از سرده Walliserops بود که بیش از 400 میلیون سال پیش، در کف اقیانوس‌ها می‌زیست. بسیاری از خویشاوندان آن، دارای اندامی نیزه-مانند روی سر برای دفاع از خود بودند؛ ولی در تریلوبیت‌ها این اندام نه تنها شکل، بلکه ظاهرا کاربرد متفاوتی هم داشت. اگر نتیجه‌گیری دانشمندان صحیح باشد؛ تریلوبیت را باید قدیمی‌ترین مبارز راه جفت گیری بدانیم!

محققان دانشگاه بلومبرگ پنسیلوانیا و موزه تاریخ طبیعی انگلستان، به این نتیجه رسیدند که اندام چنگال-مانند روی سر تریلوبیت ها، در مبارزه با نرهای رقیب برای جفت گیری کاربرد داشت و ارگانی حیاتی برای زنده ماندن جانور نبود.

ریچارد فورتی، دیرین‌شناس موزه تاریخ طبیعی انگلستان دراین‌باره می‌گوید: «تریلوبیت ها یک نیزه سه‌شاخه بزرگ روی سر خود داشتند که کاربرد آن برای سال‌ها، یک راز باقی مانده بود؛ ولی به باور ما، نرها از آن برای مبارزه و پیروزی بر رقیبان استفاده می‌کردند تا بتوانند جفت گیری کنند. این یعنی نزاع با انگیزه‌های جنسی در بین جانوران، میلیون‌ها سال بیشتر از آنچه تصور می‌کردیم قدمت دارد».

این فرضیه، با بررسی فسیل یک تریلوبیت ناقص‌الخلقه مطرح شد که به‌جای نیزه سه‌شاخه روی سر خود، نیزه چهارشاخه داشت. شکل غیر طبیعی این اندام، باعث عدم تعادل و کاهش کارایی آن می‌شد؛ پس اگر چنین اندامی نقش کلیدی در تداوم حیات جانور داشت، این تریلوبیت خاص نمی‌توانست مدت زیادی زنده بماند.

جفت گیری تریلوبیت

اینکه چنین جانوری به بلوغ رسیده، نشان می‌دهد اندام مورد بحث، وظیفه‌ای حیاتی مانند پیدا کردن غذا یا دفاع در برابر شکارچیان نداشته است؛ برخلاف احتمالاتی که پیش‌تر مطرح شده بود.

نزدیک‌ترین ارگان قابل مقایسه با تریلوبیت‌ها را در بین جانداران امروزی، سوسک های کرگدنی دارند؛ ابزاری برای گلاویز شدن و در برخی موارد، غلبه بر رقبای جنسی!

در طبیعت، جانوران حربه‌های دیگری هم برای جذب جنس مخالف و جفت گیری دارند؛ از شاخ‌های پرپیچ‌وخم گوزن تا پرهای بلند و رنگارنگ طاووس نر!

اما آیا این اندام در تریلوبیت‌های ماده، شکل و کاربرد متفاوتی داشت؟ فعلا مشخص نیست؛ چون هنوز فسیل هیچ تریلوبیت ماده‌ای شناسایی نشده است. البته بعید نیست که این عضو چنگال-مانند در جنس ماده، کوچک‌تر بوده باشد.

به‌هرحال، تا همین‌جا هم ظاهرا یکی از معماهای خلقت حل شده است!

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه

  1. یه دختر بیاد واسه جفتگیری