شارژ کردن گوشی

5 اشتباهی که همه ما هنگام شارژ کردن گوشی خود مرتکب می شویم

گاهی گوشی‌های ما دچار مشکلاتی می‌شوند که نمی‌دانیم علتش چیست. در اینجا ۵ اشتباهی که هنگام شارژ گوشی انجام می‌دهیم و به آن آسیب می‌زند را بررسی خواهیم کرد.

شاید گمان کنید شارژ کردن یک گوشی کار ساده‌ای بوده و نیاز به هیچ نکته ظریفی ندارد. با این وجود در واقعیت این‌چنین نیست و شارژ کردن دستگاه‌های الکترونیکی زیر و بم های خاصی دارد.‌

بسیاری از ما به این موارد ریز دقت نمی‌کنیم و تنها زمانی متوجه آن‌ها می‌شویم که شارژر یا باتری به‌طور کامل آسیب دیده و چاره‌ای جز تعویض باقی نمانده باشد. دلیل عمده این امر نیز شاید آموزش ندیدن دقیق روش صحیح شارژ باتری دستگاه‌های الکترونیکی و دلایل پشت آن است.

باتری آیفون

امروز قصد داریم در گجت نیوز به تعدادی از اشتباهات رایج در هنگام شارژ کردن گوشی های موبایل اشاره کنیم و روش صحیح شارژ کردن آن‌ها را به شما آموزش دهیم.

چگونه گوشی هوشمند خود را به‌درستی شارژ کنیم؟

تعداد اشتباهاتی که افراد مختلف در حین شارژ کردن گوشی خود انجام می‌دهند، کم نیستند! با این وجود در این متن سعی داریم به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد دارید عمر باتری گوشی خود را ارتقا دهید تا حد ممکن از تکرار این اشتباهات بپرهیزید:

گوشی را 100 درصد شارژ نکنید

بسیاری افراد ترجیح می‌دهند گوشی خود را زمانی به شارژر متصل کنند که اعلان مربوط به رسیدن باتری به آستانه 20 درصد را دریافت کنند.‌ البته ظاهر شدن این اعلان به‌طور کلی قابل تنظیم است؛ اما در صورتی که شما هم جزو افرادی هستید که گوشی خود را به محض خالی شدن شارژ به شارژر متصل می‌کنید، باید توجه ویژه‌ای به دستگاهتان داشته باشید.

شارژ کردن گوشی

بر اساس گزارش صاحب‌نظران، درصد شارژ گوشی‌های هوشمند باید همواره بین 20 تا 80 درصد باشد. بنابراین باید توجه داشته باشید که اگر شارژ دستگاه شما کمتر از 20 درصد یا بیشتر از 80 درصد باشد، این احتمال وجود خواهد داشت که در بلند مدت، باتری دستگاه آسیب ببیند.

بنابراین در صورتی که عادت دارید شارژ گوشی خود را همواره به 100 درصد برسانید، شما در معرض خطر قرار دارید.

مراقب باشید دستگاه شما داغ نکند

دمای بالا یکی از بزرگ‌ترین عوامل تاثیرگذار بر عمر باتری به شمار می‌رود. بنابراین در صورتی که ملاحظات حرارتی باتری گوشی در هنگام شارژ شدن را در نظر نگیرید، دمای بالای آن به هنگام شارژ می‌تواند نقشی بسیار مهم در کاهش عمر باتری ایفا کند.

دمای بالا می‌تواند فشار بر روی باتری را افزایش داده و باعث کاهش عمر سریع‌تر آن شود. به همین جهت نیاز است که شرایط محیطی دستگاه در حین شارژ را به‌گونه‌ای فراهم کنید که دما بیش از حد افزایش نیابد.

به محض شارژ شدن، دوشاخه را از پریز درآورید

شارژ کردن گوشی

گوشی های هوشمند مدرن اکثر قادرند به محض رسیدن ظرفیت باتری به 100 درصد، شارژ را متوقف کنند. این اتفاق البته به این معنا نیست که شارژر به‌طور کامل از کار می‌افتد؛ بلکه برعکس، در صورتی که شارژ باتری در این شرایط کمتر شود، شارژر مجددا تلاش خواهد کرد تا باتری را شارژ کند.

به همین جهت توصیه می‌شود که اولا در هنگام شارژ شدن گوشی به هیچ وجه با آن کار نکنید و ثانیا به محض به پایان رسیدن فرآیند شارژ، دوشاخه شارژر را از پریز خارج کنید.‌

دلیل این توصیه آن است که در صورت وصل بودن شارژر به برق، به محض پایین آمدن ظرفیت باتری از صد درصد، شارژر شروع به شارژ کردن آن می‌کند و به همین دلیل، فشار مضاعفی به باتری وارد خواهد شد (به خاطر ورودی و خروجی همزمان جریان). این اتفاق باعث کاهش شارژدهی و عمر مفید باتری خواهد شد.

در گجت نیوز بخوانید:

چرا باتری ها حتی اگر از آنها استفاده نکنید هم شارژ کم می‌کنند؟

از شارژرهای اصلی استفاده کنید

استفاده از شارژرهای نامطمئن برای شارژ کردن باتری گوشی های موبایل مهم‌ترین و پرتکرارترین اشتباه افراد در بحث شارژ کردن باتری است.

بسیاری از تولیدکنندگان گوشی‌های هوشمند شارژر اصلی دستگاه را نیز درون جعبه تعبیه کرده و یا به‌طور جداگانه به فروش می‌رسانند. بنابراین توصیه می‌کنیم به منظور جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های بعدی به دستگاه خود حتما از این شارژرهای رسمی مخصوص گوشی خود استفاده کنید.

در غیر این صورت لازم است که به یک فروشگاه معتبر مراجعه کرده و شارژری از یک برند شناخته شده که با دستگاه شما سازگار باشد را خریداری کرده و استفاده کنید.

کابل گوشی اندروید

آن‌چه گفته شد برای سیم شارژر نیز کاملا صادق است؛ چرا که عملکرد نامناسب کابل شارژر هم همانند سیم می‌تواند منجر به آسیب رساندن جدی به قطعات داخلی دستگاه شود.

به‌طور خاص اگر گوشی شما به سیستم شارژ سریع مجهز است، حتما از شارژر و کابل اوریجینال استفاده کنید؛ چرا که شدت جریان بالاتر شارژرهای سریع، خطر آسیب رساندن به باتری در صورت عملکرد نامناسب را به‌طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

در حین شارژ از گوشی استفاده نکنید

این مورد، پیش‌تر اشاره شد؛ اما به دلیل اهمیت فراوان، بار دیگر مورد اشاره قرار می‌گیرد. بازی کردن یا تماشای ویدیو در حین شارژ می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری برای باتری داشته باشد؛ چرا که باعث مختل شدن چرخه شارژ می‌شود. این اتفاق باعث خواهد شد که باتری داغ شده و به آن آسیب وارد شود.

نکاتی برای افزایش عمر باتری گوشی به هنگام شارژ کردن

شارژ کردن گوشی

  • از شارژ کردن کامل گوشی خود ( از صفر تا صد درصد) یا وصل کردن گوشی به شارژر در طول شب خودداری کنید. در عوض سعی کنید گوشی را به‌طور مقطعی و در زمان‌های مختلف شارژ کنید.
  • توقف شارژ باتری در درصدهای 80 تا 90 درصد، بسیار بهینه‌تر از شارژ کامل آن تا صد درصد است.
  • در حین استفاده از سیستم شارژ سریع دقت کافی را به عمل آورید.
  • حرارت، دشمن شماره یک شارژدهی باتری شماست. بنابراین تا جایی که ممکن است باتری گوشی خود را از مکان‌های داغ دور نگه دارید.
  • به منظور کاهش حرارت و تکمیل چرخه شارژ، از انجام بازی‌های ویدیویی سنگین، استریم محتوا و یا حتی تماشای ویدیو در حین شارژ بپرهیزید.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه