ذخیره‌سازی نوری 360 ترابایت اطلاعات در فضایی بسیار کوچک

ذخیره‌سازی نوری ۳۶۰ ترابایت اطلاعات در فضایی بسیار کوچک

تکنولوژی ذخیره و بازیابی اطلاعات، یکی از تکنولوژی‌هایی است که با سرعت سرسام‌آوری در حال پیشرفت است. اندازه فضاهای ذخیره‌سازی روز به روز کوچکتر شده و ظرفیت و کیفیت آنها هر روز بهتر می‌شود. به تازگی محققین به تکنولوژی‌ای دست یافتند که ذخیره‌سازی دائمی اطلاعات را تا ۱۴ میلیارد سال تضمین می‌کند. با گجت نیوز همراه باشید.

محققین دانشگاه ساوتهمپتون انگلستان به کمک تکنولوژی نانو ، به روشی دست یافتند که می‌تواند ۳۶۰ ترابایت اطلاعات را در فضای بسیار کوچک یک دیسک کوارتز به مدت ۱۳.۸ میلیارد سال نگهداری کند. در این تکنولوژی، اطلاعات بوسیله پالس‌های لیزر در واحد فمتوثانیه در ساختارهای نانوی کوارتز در حالتی سه‌بعدی ذخیره می‌شوند. این ساختارها نقاطی هستند که هرکدام در فاصله ۵ میکرون از دیگری قرار دارد.

اطلاعات زیادی مانند سری کتاب‌های نیوتون، انجیل، حقوق بشر و غیره، تا کنون بدست این تیم بر روی دیسک‌های کوچک ذخیره شده است. چگالی این اطلاعات نشان می‌دهد که این دیسک‌ها تا ۳۶۰ ترابایت اطلاعات را می‌توانند در خود نگهداری کنند. تیم محققین عنوان کرده‌اند که به دلیل ساختار سخت و مقاوم، این اطلاعات تا ۱۴ میلیارد سال در دمای تا ۱۷۰ درجه سانتی‌گراد قابل نگهداری هستند. تکنولوژی ذخیره‌سازی این‌چنینی اطلاعات چند سالی است که رواج پیدا کرده است اما چنین چگالی و دانسیته‌ای از اطلاعات تنها در تحقیق اخیر قابل دستیابی شده است.

با فراگیر شدن چنین تکنولوژی‌هایی در ذخیره‌سازی اطلاعات می‌توانیم منتظر فیلم‌های جاسوسی باشیم که جاسوسان پس از مدتی در می‌یابند که تمامی اطلاعات مورد نظرشان در شیشه ساعت فردی جمع‌آوری شده است!

منبع: gizmodo

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

یک دیدگاه