اینترنت در کشورها

اینترنت در کدام کشورها ارزان و در کدام‌یک گران است؛ ایران در چه جایگاهی قرار دارد؟

جایگاه والای اینترنت در زندگی انسان‌ها انکارناپذیر است. اما اینترنت در کدام کشورها ارزان و در کدام کشورها گران است و اینترنت ایران در چه جایگاهی قرار می‌گیرد؟

اینترنت که به انگلیسی مخفف کلمه Interconneted Network است، سامانه‌ای در بستر جهانی محسوب می‌شود که از اتصال تمامی کامپیوترها در سرتاسر جهان به یکدیگر بر پایه پروتکل TCP/IP شکل گرفته است. یک تکنولوژی قابل پیشرفت که روز به روز نیاز انسان به استفاده از کاربردهای مختلف و اساسی آن بیشتر می‌شود. اما قیمت استفاده از خدمات اینترنت در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. در واقع این اختلاف قیمت بر اساس پارامترهای مختلفی از جمله توسعه اینترنت آن کشور، تعرفه‌های تعیین شده برای اینترنت توسط سیاست‌های دولت مطبوع آن کشور و پیشرفت‌های مخابراتی برای دریافت اینترنت جهانی متغیر است.

جایگاه ایران و سایر کشورها در قیمت اینترنت

طبق تحقیقات صورت گرفته از آمار جهانی، باید گفت نرخ تعرفه صورت‌حساب‌های ماهانه اینترنت در کشورهای مختلف از حدود میانگین ۲۰ دلار تا حدود ۵۵ دلار متغیر است. در این رتبه‌بندی کشورهای امارات با تعرفه ماهانه ۹۸.۸۴ دلار و اوکراین با تعرفه ۵.۶۲ دلار به ترتیب گران ترین و ارزان ترین کشورهای ارائه دهنده اینترنت در جهان هستند. در ادامه ۱۰ کشوری که بیشترین هزینه ماهانه برای ارائه اینترنت دارند را نام می‌بریم:

تعرفه اینترنت در کشورها

 • رتبه اول: امارات متحده عربی با تعرفه ماهانه ۹۸.۸۴ دلار
 • رتبه دوم: قطر با تعرفه ماهانه ۹۲.۰۴ دلار
 • رتبه سوم: عمان با تعرفه ماهانه ۷۶.۹۹ دلار
 • رتبه چهارم: هندوراس با تعرفه ماهانه ۷۲.۲۸ دلار
 • رتبه پنجم: عربستان سعودی با تعرفه ماهانه ۷۰.۷۵ دلار
 • رتبه ششم: ایالات متحده آمریکا با تعرفه ماهانه ۶۷.۵۷ دلار
 • رتبه هفتم: کانادا با تعرفه ماهانه ۶۳.۱۳ دلار
 • رتبه هشتم: بولیوی با تعرفه ماهانه ۵۷.۳۴ دلار
 • رتبه نهم: بحرین با تعرفه ماهانه ۵۶.۷۰ دلار
 • رتبه دهم: لوکزامبورگ با تعرفه ماهانه ۵۶.۴۶ دلار

نکته جالب در لیست ۱۰ کشور گران قیمت اینترنت جهان، وجود نیمی از این کشورها در منطقه خاورمیانه است. ایران با میانگین قیمت ماهانه اینترنت ۲۰.۴۷ دلاری در میانه این جدول قرار می‌گیرد. هر چند که مقایسه سطح درآمد پایین در ایران با قیمت اینترنت معقول و منطقی به‌نظر نمی‌رسد. در مقابل نیز مردم برخی کشورها هزینه به‌مراتب کمتری برای استفاده از شبکه جهانی اینترنت پرداخت می‌کنند؛ از جمله کشورهایی چون اوکراین، روسیه، رومانی، ترکیه، مولداوی، هند و سریلانکا که تعرفه اینترنتی در کشورهای ذکر شده، ماهیانه کمتر از ده دلار ذکر شده است.

قیمت اینترنت در کشورها

در محاسبه میزان ارزانی یا گرانی تعرفه های اینترنت، شاخص‌هایی چون نسبت سرعت اینترنت در ازای دانلود و آپلود فایل‌ها نیز بسیار مهم و ضروری است که در این زمینه کشور لبنان با تعرفه ۶.۷۹ دلار به‌ازای هر مگابیت بر ثانیه در ماه گران‌ترین بوده و پس از آن کنیا و نیجریه قرار می‌گیرند.

در مجموع کشورهای آسیایی و اروپایی ارزان ترین تعرفه خدمات اینترنتی در جهان را ارائه می‌دهند. البته در این بین کشورهای حاضر در منطقه خاورمیانه را باید مورد استثنا قرار داد؛ زیرا آنها گرانترین تعرفه را در جهان ارائه می‌دهند.

پاسخ بدهید

وارد کردن نام و ایمیل اجباری است | در سایت ثبت نام کنید یا وارد شوید و بدون وارد کردن مشخصات نظر خود را ثبت کنید *

*

3 دیدگاه

 1. مقایسه ، خنده ات نگرفت اینو نوشتی اصلا اینترنت اینا با کشورهای دیگه قابل قیاس هست!!!

  مثل اینه که یک خونه تو کویر رو با یک خونه تو وسط نیویورک باهم مقایسه کنی

 2. خب ؟ درشت نوشتید ایران در جه رتبه ای قرار دارد و وقتی وارد میشیم کل متن رو میخونیم هیچ چیزی راجب جایگاه ایران ننوشتید !!!!!!!!
  یه کلیک ارزش دروغ گفتن داره ؟

  • درود بر شما
   توی متن اشاره شده که:

   ایران با میانگین قیمت ماهانه اینترنت ۲۰.۴۷ دلاری در میانه این جدول قرار می‌گیرد.